Меню

Бюджетний паспорт на 2021 рік в Україні

У 2014 році було підписано наказ Міністерства фінансів України, який регламентує щорічну розробку та затвердження бюджетного паспорта. Саме цей документ визначає за якими статтями будуть витрачені гроші з бюджету.

На сьогодні бюджетні установи та організації вже працюють по паспорту бюджетної програми бюджету на 2021 рік. Залишається зрозуміти, якими принципами керувалися при його складанні і куди підуть гроші платників податків країни.

Що таке паспорт бюджетної програми?

Строк складання та затвердження паспорту бюджетної програми

Ініціатором складання паспорта бюджету на рік є розпорядник коштів. Його складання починається після затвердження бюджету на сесії міської, сільської чи селищної ради.  Бюджетний паспорт в Україні складається протягом усього року. Є строго регламентовані строки подання паспорту на розгляд. Зміни до паспорта можна вносити на протязі усього поточного року, якщо вони затверджені на сесії депутатами ради.

Розглянемо на прикладі порядок та строки затвердження паспорту бюджетної програми. Якщо рішенням сесії прийнято бюджет, наприклад, 01.01.2021 року тоді бюджетна установа має 30 календарних днів, щоб скласти паспорт і передати його на розгляд до фінансового департаменту. У свою чергу він має 14 днів, щоб розглянути та затвердити цей документ. У разі наявності зауважень паспорт повертають на доопрацювання.

Якщо фінансовий департамент внесе будь-які зміни до бюджету, то це призведе до внесення змін в усі бюджетні паспорти установ, до яких має відношення затверджені зміни. Вони вносяться у випадках.

 1. Прийняття нових бюджетних програм.
 2. У разі прийняття рішення щодо змін у бюджеті, які призведуть до змін у інформації та показниках, які вказані у бюджетному паспорті.
 3. У разі коли прийнято рішення щодо перенаправлення коштів від одного розпорядника до іншого.
 4. Коли існують нерозподілені гроші та рішенням місцевих органів було визначено на які саме цілі їх направити, та визначено їх розпорядника.
 5. Перерозподіл коштів у рамках одного бюджетного паспорта між статтями витрат та інше.
Читайте також:  ПДФО у 2018 році в Україні

У такому разі розпорядники коштів у тижневий термін подають до фінансового департаменту на затвердження новий паспорт. Слід запам’ятати, що складають паспорти бюджету усі розпорядники коштів місцевого бюджету.

Місцеві бюджети: доходи та витрати

Під місцевими бюджетами слід розуміти кошти, які направлені на виконання повноважень органами місцевого самоврядування. Він складається з дохідної та витратної частини, а також поділяється по адміністративно-територіальним ознакам на:

 • сільській;
 • селищний;
 • міський;
 • ñ  об’єднаних територіальних громад
 • районі;
 • обласні;
 • міста Київ.
Зразок паспорту бюджетної програми бюджету на 2021 рік

Усі ці види бюджетів затверджуються щорічно. Доволі часто дохідна та витратна їх частина не відповідає одна одній. Як правило у бюджеті України на будь-якому рівні витрати перевищують дохід. Але навіть при такій ситуації попередньо бюджет затверджується з урахуванням усіх витрат, а потім, протягом року підлягає коригуванню.

Бланк паспорту бюджетної програми на 2021 рік

З моменту виходу наказу щодо обов’язкового заповнення бюджетного паспорта організаціями і установами, які є розпорядниками грошей від платників податків України було затверджено і відповідний зразок паспорта бюджетних програм. Разом з паспортом було затверджено зразок звіту виконання паспорту бюджетної програми.

Не зайвим буде звернути увагу, що форми паспорту та звіту, з періоду введення їх у дію, декілька раз змінювалися. Але зміні відбувались не кардинальні. Було додано декілька пунктів, які уточнюють мету використання коштів.

Так у бланку паспорту бюджетної програми на 2021 рік можна помітити деякі зміни та доповнення. Ці зміни затверджені наказом Міністерства фінансів України від 07.08.2019 №336. Згідно з наказом було оновлено пункти 1-3 паспорту. Заповнюючи його розпорядники коштів мали звернути увагу на нову форму:

 • у пунктах 1,2,3 документу розпорядником коштів вказується код, якій відповідає програмній класифікації витрат та кредитування місцевого бюджету;
 • у пунктах 1,2 повинно бути вказано код ЄДРПОУ як головного розпорядника коштів, так і виконавця передбачених програмою заходів.
Читайте також:  Как выбрать дешевый и надежный хостинг в Украине

Правила заповнення бюджетного паспорта

Усі розуміють, що заповнення документу повинно відбуватися згідно з наказом № 336. він передбачає, що у заповненні бере участь не міністерство фінансів або фінансовий департамент, а саме організація чи установа, яка планує витратити виділені їй кошти. Насамперед це пов’язано з тим, що саме розпорядник коштів знає куди саме краще їх витратити, які самі проблеми існують, для вирішення яких треба фінансування. Тому у паспорті обов’язково має бути назва розпорядника коштів.

Паспорт бюджетної програми бюджету на 2021 рік

Також у паспорті необхідно зазначати що стало підставою для виділення бюджетних коштів. Це може бути або рішення сесії міської, сільської або селищної ради, або ціль, яка відповідає напрямкам державної політика та на реалізацію якої направлені бюджетні кошти.

У паспорті передбачено розділи у яких потрібно вказувати суми, які направлені на реалізацію напрямів програми в цілому, та по кожному заходу окремо. Щоб мати змоги оцінити наскільки ці заходи важливі для організації чи установи розраховується їх ефективність та результативність за чотирма показниками:

 • витрат;
 • продукту;
 • ефективності;
 • якості.

Після складання паспорту бюджетних програм він підписується керівником організації та надається на розгляд до профільного департаменту.

Виділення бюджетних коштів на освіту в Україні в 2021 році

Нелегким для України видався як 2020 рік, так і 2021 рік. Якщо в попередньому році ніхто не очікував пандемії коронавирусу, і не брав до уваги додаткових витрат на охорону здоров’я, то при формуванні бюджету на 2021 рік потрібно було передбачити кошти на боротьбу з COVID-19. Отже потрібно було урізати фінансування деяких галузей. Позитивним моментом є те, що витрати на освіту не зменшилися.

Депутати Верховної Ради навіть змогли знайти кошти, щоб збільшити бюджет на освіту. Так у паспортах бюджетної програми МОН на 2021 рік в Україні передбачено фінансування в розмірі 139,5 мільярдів гривень. У порівнянні з 2020 фінансування зросло на 26,6 мільярда гривень.

Читайте також:  Податок на майно на 2018 рік в Україні

Цілком зрозуміло, що основною статтею витрат є відплата праці працівникам сфери освіти. Президент анонсував підвищення оплати праці педагогам майже на 30% до кінця 2021 року. Також в суттєвою статтею витрат, яка стосується всіх без винятку у сфері освіти, є витрати на оплату за комунальні послуги.

Варто відзначити, що велику частину бюджету на освіту складають державні субвенції. Якщо говорити про суми, то це трохи більш як 103 мільярди гривень. Велика частина з цієї суми піде на заробітну плату вчителям. Інша частина передбачена на розвиток сфери освіти.

Також передбачається у паспорті бюджетної програми на 2021 рік, що освіта отримає 35,8 мільярда гривень на підготовку кадрів і розвиток лабораторій, фондів досліджень і на інші цілі. При прийнятті бюджету депутати намагалися мінімально зменшувати фінансування на освіту, але все ж довелося «пожертвувати» сумою в 4,1 мільярда гривень на інші цілі, які наразі є більш важливими.

Це буде цікаво:

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *