Меню

Декретні в 2022 році в Україні

Під декретними виплатами мається на увазі допомога по догляду за дитиною, вагітностей та пологів. Зазначені виплати обов’язкові до надання вагітним жінкам в Україні за певних умов. Як проводяться декретні виплати в Україні в 2022 році, хвилює кожну жінку, яка очікує дитину.

Декретні в 2022 році в Україні

Які органи виплачують гроші?

Допомога по вагітності на пологах, а саме декретні у 2022 році в Україні, проводяться в разі надання лікарняного листа. Він видається в гінекології, лікарем, у якого спостерігалася майбутня породілля. Відповідно до вимог чинного законодавства оплачуваний період становить 140 днів (при цьому не варто забувати про винятки – вони відносяться до народженої двійні).

Допомога на дитину надається державою до 3-х років. Щоб особисто розрахувати декретні виплати у зв’язку з вагітністю та пологами та інші допомоги від держави потрібно володіти необхідною інформацією про працівницю, яка передбачає піти в декретну відпустку (тривалість лікарняного, роботи на даному підприємстві і т.п.).

Хто може претендувати на виплати?

Декретні виплати покладаються тільки жінкам, майбутнім породіллям. Чоловіки та інші споріднені особи не можуть претендувати на них. Такі жінки, мають наступний статус:

 • постійну роботу;
 • не працюючі (були звільнені з підприємства через її ліквідацію і були офіційно визнані безробітними);
 • студентки-очниці;
 • представниці жіночої статі, військовозобов’язані, службовці за контрактом.

Також черговим претендентом на дитячі виплати можуть стати жінки, які усиновили дитину. Для застрахованої матері, застрахованій особі, при стажі роботи менше 6 місяців допомога обчислюється виходячи із законодавчо встановленого середнього показника заробітної плати на 2022 рік.

Допомога по вагітності та пологах виплачується безпосередньо працівникові. Не працюючі вагітні жінки, звільнені через ліквідацію підприємства, декретні виплати безробітним у 2022 році в Україні виплачуються органами соцзахисту за місцем проживання.

Декретні в Україні

В Україні 2021 і в наступному році декретна відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами становить-70 днів до і 70 днів після народження дитини. Також при народженні двох дітей передбачені декретні. Вони становлять 194 дні: 84 дні до пологів, і 110 — після.

Документація для отримання декретних виплат

Майбутній породіллі для надання допомоги треба звернутися до відповідного органу необхідно подати такі документи:

 • заява, написана особисто (певної форми немає);
 • номерний лікарняний лист;
 • документ про заробіток з підприємства за необхідний органом період (не обов’язково, але деякі посадові особи вимагають).
Читайте також:  Выплаты при рождении второго ребенка в 2021 году в Украине

При цьому не варто забувати про становлення на облік в гінекологію, для спостереження за ходом вагітності: виплата розраховується за цією схемою:

 • доходи за 24 попередні місяці / кількість днів у зазначеному періоді*кількість днів декретної відпустки

Крім того, середній показник денного заробітку. Показник визначається за спеціальною формулою: попередньо розрахована заробітна плата для нарахування соцвнесків за 2 попереднім декрету року, складаємо і отриману суму ділимо на 731.

Наприклад, заробітна плата за попередні до декрету 2 роки склала 240000 грн. В результаті проведених розрахунків виходить наступна цифра:

 • 240000 грн./731 * 140=45964 грн.

Калькулятор декретних виплат допоможе зробити це автоматично: потрібно лише коректно заповнити кілька важливих полів. Сервіс являє собою програму, що включає онлайн-калькулятор декретних і розрахунок щомісячних сум на дитину. Онлайн-калькулятор знаходиться у вільному доступі на тематичних сайтах і форумах.

Як розраховуються декретні виплати на онлайн-калькуляторі?

Приклад 1. Онлайн-розрахунок

Як приклад візьмемо ситуацію майбутньої породіллі Смирнової Анни Іванівни, використовуючи калькулятор декретних в 2022 році. Калькулятор онлайн виглядає дуже просто, і користуватися ним теж легко. Заповнити потрібно тільки 2 розділи — «Вихідні дані» і «зведена таблиця».

Щоб заповнити форму і потім розрахувати декретний допомогу, зберіть наступну інформацію (її бажано підготувати заздалегідь):

 • період лікарняного;
 • наявність періодів, які не беруть до уваги, наприклад, час хвороби або відрядження;
 • виплати протягом 24 місяців, що передують лікарняному по вагітності та пологах;
 • загальна інформація про страховий стаж працівника-він менше 6 місяців або більше.
Декретні в 2022 році Україна

Далі переходимо до самостійного проведення розрахунків на онлайн-калькуляторі. Визначаємося з видом цікавої допомоги, а саме, — розрахунок лікарняного листа, і допомога по вагітності та пологах. Вказуємо у відповідній графі контрольні дані початку та кінця декретної відпустки. Оскільки відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами буває різної тривалості, обов’язково використовуємо інформацію з листка непрацездатності, який принесла Смирнова.

Виняток 1.

Наступний крок-вказати так звані періоди виключення, якщо такі були. Щоб коректно розрахувати лікарняний лист по вагітності, калькулятор онлайн просить вказати роки, відомості про виплати, які знадобляться для обчислення допомоги. Роки дозволено міняти за заявою працівника.

Якщо вказати роки невірно, калькулятор видасть помилку, і розрахунок декретних виплат доведеться починати спочатку після коригування. Зверніть увагу, навіть якщо працівник відпрацював менше півроку, вибрати розрахункові періоди все одно треба. Але це формальність, тому що на наступному етапі можна уточнити цю обставину.

Наступним етапом стане вписування даних про працівницю за попередні до декрету 2 роки. Цей момент важливий для жінки, тому слід не раз перевірити їх достовірність. Бажано, щоб була відповідна довідка, видана бухгалтером. Будь-які неточності можуть видати помилку і недостовірну інформацію. 

Читайте також:  Матеріальна допомога на поховання родича 2022

Для розуміння проведення розрахунків у прикладах на сайтах вказується постійний показник, наприклад 35 тис. грн. або інший.  Також необхідно уточнити, чи введений для працівника режим неповного часу.

Важливо! Якщо стаж працівника менше 6 місяців, то декретні в 2022 році в Україні будуть розраховувати, виходячи з показника законодавчо встановленої мінімалки по Україні.

Приклад 2. Якщо декретна відпустка припадає на кінець 2021 року, її можна перенести на початок 2022 року

Якщо декретна відпустка потрапляє на кінець 2021 року, перевірте, чи може бути вигідніше піти з початку 2022 року.  Так як відпустку в зв’язку з вагітністю та пологами надають на підставі заяви співробітниці, вона має право вказати будь-яку дату початку відпустки і піти в декретну відпустку пізніше. Але лікар з жіночої консультації в будь-якому випадку оформить лікарняний лист на 28-30 тижні вагітності. Хоча тривалість декретної відпустки зменшиться, але перенесення початку відпустки на 2022 рік дозволить включити в розрахунковий період 2021 рік.

Якщо майбутня породілля прийме рішення піти в декретну відпустку в січні 2022 року, то буде врахований середній дохід за 2020-2021 рік, а якщо в кінці 2021 року – 2019-2020 роки. Перенесення дати виходу в декрет може бути вигідний жінці в трьох випадках:

 • її зарплата за 2021 рік змінилася в бік збільшення;
 • вагітна жінка працює на підприємстві менше 2 років (наприклад, якщо вона в 2019 році ще не працювала);
 • жінка має велику зарплату (вона є підприємцем).

Для зазначеного вище прикладу та інших випадків, щоб не помилитися, як нараховуються декретні 2022 в Україні , онлайн-калькулятор має спеціальну опцію: галочку про те, що страховий стаж невеликий (менше півроку). Оскільки відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами оплачується за рахунок держави, в графі “декретні від підприємства” необхідно залишити порожнє місце або прочерк.

Декретні у підприємця

ІП – особа не має роботодавця і відраховує податки до відповідних фондів. Хоча не виключаються ситуації, коли підприємець виступає в двох якостях одночасно: і найманого працівника, і людини, яка трудиться на себе. Якщо у ІП є роботодавець, то він як застраховане в ФСС особа має право розраховувати на отримання декретних за місцем роботи.

На ФОП обов’язковість соціального страхування не поширюється. Страхування в ФСС для підприємців є добровільним. Іншими словами, жінка підприємець повинна особисто проявити бажання забудуватися і вносити внески до ФСС. Після виконання зазначених умов ІП може розраховувати на декретну відпустку для ФОП жінки підприємця в Україні і виплати до неї.

Таким чином, на декретні виплати може розраховувати і жінка-підприємець, головне, щоб вона вносила певні внески до ФСС.

Умови, при яких ІП може претендувати на допомогу по вагітності та пологах

Якщо ФОП вирішив застрахуватися добровільно, йому потрібно подати заяву до ФСС за законодавчо встановленою формою.

Читайте також:  Справка о несудимости: где и как получить?

Однак недостатньо подати заяву для призначення допомоги по вагітності та пологах для ІП. Необхідно виконати ще й умови щодо сплати, а саме, до закінчення року, в якому подано заяву, сплатити до Фонду повний внесок за рік.

Щорічно здійснювати платежі в повному розмірі. Недотримання цієї умови призведе до автоматичного розірвання договору добровільного страхування. При цьому частково оплачені кошти за останнім роком повертаються застрахованій особі.

Розмір річного внеску визначається законодавчо, і вказується у відповідних нормативних актах податківців і ФСС.

Декретна відпустка для ФОП жінки підприємця в Україні буде отримана за умови подачі в ФСС наступної документації:

 • заява про призначення допомоги в довільній формі;
 • лікарняний лист.

Причому зробити це необхідно до закінчення 6 місяців з дня закінчення декретної відпустки, інакше право на отримання виплати зникне.

Документацію про підтвердження страхового стажу подавати не обов’язково. Він не має значення для призначення декретних виплат. Не подаються і відомості про заробіток.

Декретні у підприємця України в новому періоді не зміняться. При необхідності жінка може в будь-який час зупинити декретну відпустку і вийти на своє робоче місце. Утримання з декретних у 2022 році не передбачено законодавством.

До відома! Відпустка по догляду необов’язково оформляти матері. Це може зробити людина, яка фактично доглядає за новонародженим. Якщо у такої особи є роботодавець, то отримувана допомога розраховується не від мінімально встановленої заробітної плати, а від реальних доходів. Як правило, вони вище, а тому результат розрахунку вигідніше.

Резюме

У новому році принципи розрахування декретних виплат не зміниться, буде здійснюватися аналогічно 2021 року. У жінки-ФОП також є можливість отримати оплату відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Для цього вона повинна бути застрахована в ФСС.

Однак такий крок їй доведеться зробити добровільно, оскільки обов’язковому соціальному страхуванню підприємці не підлягають. Жінкам, звільненим у зв’язку з ліквідацією організації, декретні виплати безробітним в 2022 році в Україні виплачуються органами соцзахисту за місцем проживання. Відносно збільшення декретних виплат ситуація нестабільна. Проект документу може бути розглянутий ВР в будь-який час.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.