Меню

Індексація за жовтень 2021 року в Україні

Економічні експерти та аналітики ринку зазначають, що й досі однією з найголовніших проблем для українців є саме інфляція. Нинішній рівень інфляції негативно впливає на усі сфери, зокрема на якість життя звичайних українців. Через інфляцію поступово збільшується курс долара, починають дорожчати різні товари та послуги, тощо. Цінники в магазинах змінюються майже щодня, а реальний заробіток українців починає пропорційно зменшуватися. Нині політика держави та значна кількість ресурсів направлені на боротьбу з інфляцією. Для цього ухвалюються різні законопроекти, впроваджуються реформи, тощо. Але зараз увага українців прикута саме до питання індексації виплат, адже це єдиний механізм швидкого реагування на зміни індексу інфляції. А тому часто виникають питання з приводу того, як буде проводитися індексація заробітної плати у жовтні 2021 року в Україні та що взагалі являє собою механізм цієї процедури.Економічні експерти та аналітики ринку

Як виглядають наслідки інфляції

Як відомо, зміна рівня інфляції контролюється щомісяця. Щомісяця показник змінюється і відповідно до нього зростає вартість різних товарів, послуг, тощо. Проте виплати громадян залишаються незмінними, тобто зменшується реальний прибуток громадян. Це явище можна розглянути на одному дуже простому прикладі. Варто уявити, що один апельсин коштував, наприклад, 10 гривень. Відбувся стрибок рівня інфляції й апельсин почав коштувати вже 20 гривень. Однак заробітна плата людини складала 100 гривень та залишилася на тому самому рівні. Ось так і виглядають наслідки інфляції. Зрозуміло, що для нівелювання наслідків влада чи роботодавці повинні одразу збільшувати заробітні плати громадян. Але особливості законодавства та обмеженість ресурсів не дають цього зробити. Саме тому було створена індексація як механізм швидкого реагування на зміну індексу інфляції.

Індексація розглядається як головний метод боротьби з інфляційними проявами в нинішніх умовах. Цей механізм являє собою невеличкі надбавки до постійних видів виплат, що встановлюються відповідно до актуального рівня інфляції. Усі положення цієї процедури чітко встановлюються чинним законодавством України, а тому їх порушення карається штрафними виплатами чи більш серйозно.наслідки інфляції

Основні аспекти процедури індексації виплат

Загальний принцип індексації зрозумілий кожному, але ця процедура має багато особливостей, які викликають чимало питань. Щоб зрозуміти як саме відбувається індексація, достатньо лише ознайомитися з декількома положеннями, які регулюють проведення цієї процедури.

  1. Для визначення суми надбавки до виплат використовується рівень інфляції за минулий місяць. При цьому обрахування відбуваються після публікації індексу представниками держаної влади.
  2. Індексація стосується далеко не всіх видів виплат. Індексуються лише та частина прибутку громадянина, яка є постійною. Тобто це може бути заробітна плата, пенсія, стипендія, премія, тощо. Одноразова грошова допомога, допомога за народження дитини та інші виплати цього роду не підлягають індексуванню.
  3. Загальний прибуток особи не впливає на те, яка сума надбавки буде їй нарахована. Для індексації береться загальна для всіх сума – величина прожиткового мінімуму.
  4. Держава займається нарахування виплат лише в декількох випадках. В інших випадках за виплати відповідальні ті органи чи особи, з бюджету яких формуються постійні виплати особи. Тобто, наприклад, особи похилого віку отримуватимуть своє нарахування з пенсійного фонду. А робітникам індексацію нараховує безпосередньо роботодавець.

Звісно, у законодавстві набагато більше положень, які визначають порядок та особливості індексування виплат. Знайомитися з усіма необов’язково, але якщо є таке бажання, то можна легко відшукати інформацію в мережі Інтернет чи дізнатися в органах, які займаються нарахуванням сум надбавок.аспекти процедури індексації виплат

Читайте також:  Государственный бюджет на 2020 год

Яка інфляція очікується восени?

Не можна точно стверджувати, який саме буде встановлено індекс споживчих цін, адже на нього впливає чимало різних факторів. Інфляція може навіть змінюватися за рахунок дій самих громадян, незалежно від економічного становища держави. А тому краще зачекати того моменту, коли влада офіційно оприлюднить усі показники. Тільки тоді буде доцільно розраховувати розміри надбавок до виплат.

Прожитковий мінімум зріс з 1 грудня 2020 року, то з 1 січня 2021 року він залишиться без змін. На одну людину в розрахунку на місяць він складе 2189 гривень. Найближче зростання передбачене влітку-з 1 липня прожитковий мінімум складе 2294 гривні. А з 1 грудня — зросте до 2393 гривень.

При цьому варто не забувати, що вже давно поширюються чутки про те, що індексація буде скоро скасована. Достеменно невідомо, чи дійсно так відбудеться. Але треба розуміти, що проведення процедури можливе лише за наявності грошових ресурсів. А тому індексація заробітної плати за жовтень скоріше за все відбудеться.

Більш того, найчастіше виплати здійснюються коштом роботодавця. Через це не так сильно страждає державний бюджет. Найбільш вразливою категорією є пенсіонери, бо їх індексація береться з Пенсійного фонду, у якому спостерігаються страшні нестачі коштів. Але поки на доплати мають право усі громадяни, які отримують відповідний постійний прибуток.

Читайте також:  Тарифы Водафон Украины на 2021 год

Як дізнатися, скільки коштів нарахує роботодавець чи держава?

Якщо основні засади процедури прості та зрозумілі, то час розглянути ближче приклад нарахування індексації заробітної плати, який допоможе зрозуміти, від чого саме залежить сума індексації. Законодавством встановлено, що виплати повинні індексуватися лише за умови зростання рівня інфляції вище 103%. Інший рівень вважається нормою, а тому набавки не надаються.

Як вже згадувалося раніше, загальна сума доходу особи не має ніякого впливу на те, яка саме сума надбавок буде нарахована. До ваги береться лише прожитковий мінімум, а тому це перша складова, від якої залежить сума індексації.

Насправді для визначення того, яка величина надбавки повинна бути нарахована, використовується чимало даних. Але усі вони ситуаційні, а тому в більшості випадків не потрібні. Для розрахунків створювалися навіть спеціальні методики, алгоритми, які застосовуються й зараз. Проте звичайним громадянам не варто вивчати усі тонкощі. Достатньо усього лише знати загальний алгоритм. Але якщо взагалі немає часу на самостійні підрахунки, то варто просто скористатися спеціальним калькулятором, який можна відшукати в Інтернеті. Він знає, як нараховувати індексацію та потребує лише низки даних. Він вмить проводить всі обрахунки та видає точний результат.

Для зрозуміння алгоритму достатньо уявити просту ситуацію. Нехай рівень інфляції сягнув рекордного в цьому році показника – 135%. А заробітна плата особи на момент осені складала 5000 гривень. Тоді частина заробітної плати відкидається, не враховуються додаткові виплати, а за основу береться  рівень прожиткового мінімуму. Для обрахунку треба взяти прожитковий мінімум та помножити його на рівень інфляції, від якого треба відняти поріг, при якому виплати не нараховуватимуться. 

Ухилення від нарахування індексації

Роботодавці нерідко ставлять питання з приводу того, як обійти індексацію зарплати. Це не дивно, адже для багатьох ця процедура стала справжньою проблемою. Річ у тім, що індексування зарплат співробітників передбачає додаткові витрати. Водночас прибуток підприємства в більшості випадків залишається на тому самому рівні. Саме тому підприємці й роботодавці починають шукати шляхи, які дозволять їм скоротити свої витрати. Дехто просто припиняє офіційно працевлаштовувати людей. Дійсно, це найлегший спосіб уникнути нарахування індексації. Але це незаконно, а тому при проведенні перевірки можуть накладатися величезні штрафи, які буде не так просто сплатити. Тому варто декілька разів подумати перед тим, як братися за таку махінацію. Існують й більш хитромудрі способи, але влада швидко реагує на них та ухвалює відповідні законопроекти, доповнюючи чинне законодавство.

Читайте також:  Декларація з податку на прибуток на 2019 рік

Саме так буде проводитися індексація зарплати у жовтні 2021 року. Варто розуміти, що вона може бути в будь-який момент скасована. Все залежить від того, яким саме чином розвиватиметься економічна складова держави та чи вистачить ресурсів на набавки усім громадянам.Ухилення від нарахування індексації

Це буде цікаво:

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.