Меню

Мінімальні добові 2022 в Україні

Інколи діяльність будь-якого підприємства, незалежно від форми його власності, пов’язана з вирішенням питань у іншому місті, або навіть у іншій країні. Тоді для вирішення виробничих питань спеціалістів відправляють в відрядження. Згідно діючому законодавству усі дні, які робітник проведе у відряджені та витрати повинен оплачувати роботодавець.

Добові витрати на відрядження в бюджетних установах в 2022 році по Україні розраховуються особливим чином, тому важливо знати, що підлягає відшкодуванню, а за що робітнику необхідно буде заплатити зі свого гаманця.

Мінімальні добові 2022 в Україні

Що входить до добових витрат по Україні

Незалежно від розміру добових витрат, які будуть діяти у 2022 році в Україні, необхідно знати, що вони покривають. Якщо робітник знаходиться у іншому місті по завданню керівництва, це зовсім не означає, що він може тратити гроші на все що захоче, а це йому компенсує підприємство.

Добові для бюджетників компенсують наступні витрати робітника:

  • гроші, які було витрачено для виконання завдань керівництва;
  • для оплати проживання у комфортабельному житлі або готелі;
  • оплата розмов по мобільному телефоні у ході переговорів з партнерами або інвесторами;
  • оплата користування інтернетом, відсотки по перерахуванням коштів між банками;
  • проїзд до місця відрядження та у зворотньому напрямку.

Повний перелік витрат, які мають покривати добові, може визначатися у колективному договорі підприємства, або відповідним наказом. Але, як показує практика кожен роботодавець намагається мінімізувати розмір добових на відрядження. Однак, існує законодавство, яке встановлює мінімальні та максимальні добові, які не оподатковуються. Це є рекомендованими величинами, а вже кожен керівник вирішує скільки і за якими умовами оплачувати відрядження своєму робітникові.

Порядок виплати добових на відрядження

При виплаті витрат пов’язаних з службовою поїздкою у інше місто роботодавець користується Інструкцією про службові відрядження в межах України та за кордон. Відповідно пунктам Інструкції працівник забезпечується коштами до початку відрядження. Це означає, що йому перераховується аванс на платіжну картку, з якої він може здійснювати розрахунки.

Читайте також:  Соціальна пільга на 2021 рік в Україні

Вище зазначався перелік витрат, якій підлягає відшкодуванню, але слід зазначити, що керівник підприємства на свій розсуд може ввести обмеження щодо вартості послуг.

Так, наприклад, він може обмежити вартість житла, яке буду винаймати працівник під час свого відрядження. Це може бути будь-яка сума. Припустимо вартість номера у готелі становить 1200 гривень за добу без ПДВ, а по підприємству діє наказ де сума на оренду житла не повинна перевищувати 1000 гривень без ПДВ. У такому разі працівнику необхідно буде або шукати більш дешевий номер у готелі, або не отримати компенсацію за проживання у розмірі 200 гривень за добу.

Робітнику також важливо знати період свого відрядження. Днем вибуття вважається час відправлення літака, потяга, автобуса до пункту відрядження. Якщо до міста відправлення транспортного засобу необхідно добиратися іншим засобом, то часом вибуття вважається час відправлення з міста, в якому працює відряджений. Датою прибуття вважається час приїзду транспортного засобу на станцію або аеропорт міста, де живе та працює спеціаліст.

Добові в Україні

Квитки на транспортні засоби зберігаються увесь час відрядження та при поверненні подаються до бухгалтерії. Важливо, щоб дати у квитках збігалися з датами відрядження у відповідному наказі по підприємству. У разі якщо ці дати не збігаються, то робітнику виплачуються тільки добові за дні вказані у наказі. Слід зауважити, що якщо днем прибуття з відрядження є вихідний, то роботодавець повинен надати робітнику інший день відпочинку. Про це роботодавці часто забувають.

Розмір добових в Україні зараз та у 2022 році

На тлі діючого законодавства багато спеціалістів визнають, що визначити принципи та розмір нарахувань добових буває доволі складно. Наразі має місце велика плутанина щодо визначення періоду, за який нараховуються добові та їх розміру.

Основним питання для тих хто відправляється у відрядження скільки він отримає добових. У 2021 році розмір добових встановлено з розрахунку 0,1% від мінімальної заробітної плати, яка станом на 1 листопада становить 6000 гривень. Відповідно до цього відсотку максимальний розмір добових для бюджетних установ становить 600 гривень.

Незважаючи на те, що максимальні виплати можуть становить 600 гривень мало яке підприємство або установа виплачує стільки добових своїм працівникам.

Практика показує, що компенсація витрат у відряджені становить значно менше. Більш того, для робітників бюджетних установ сума добових може складати і 60 гривень. Менше ніж 60 гривень добові не рекомендовані. Але на практиці цих грошей вистачить тільки на каву та шоколадний батончик, про триразове повноцінне харчування у відрядженні мови не йде.

Якщо згадали про харчування слід зазначити, що якщо працівнику у відряджені забезпечено харчування, наприклад, сніданок входить у вартість оренди номеру у готелі, то це призводить до зниження суми добових. У такому випадку вони будуть становити:

  • 80% від суми добових у разі одноразового харчування;
  • 55% – при дворазовому харчуванні;
  • 35% – при триразовому харчуванні.

У зв’язку з тим, що з січня 2022 року у бюджеті передбачено ріст мінімальної заробітної плати, то можна очікувати відповідно і на ріст максимальної суми добових на відрядження.

Так рівень заробітної плати буде становити 6500 гривень. Якщо зміни не торкнуться відсотку добових, то максимальні добові по Україні в 2022 році складуть 650 гривень. Ще одне підвищення зарплати очікується у жовтні 2022 року. Тоді заплановане підвищення «мінімалки» ще на 200 гривень. Відповідно до цього максимальні добові зростуть на 20 гривень.

Якщо з максимальними добовими на відрядження по Україні більш-менш все зрозуміло, то мінімальні добові 2022 в Україні залишаться без змін. У всякому разі відсутня інформація, щодо змін цього розміру. Тим, хто іде у відрядження, залишається тільки сподіватися на здоровий глузд керівників підприємства, які повинні розуміти, що на 60 гривень вижити день у чужому місті неможливо.

Це буде цікаво:

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.