Меню

Нарахування відпускних у 2020 році в Україні

Якщо людина буде протягом довгого часу працювати без якогось відпочинку, то на неї чекатиме перевтома та суттєве зниження розумової активності. Саме тому чергова відпустка є обов’язковою для кожного працівника.

Водночас на плечі бухгалтера підприємства чи установи покладається розрахунок відпускних, що виплачуються робітникові Тож бухгалтери цікавляться, як саме буде відбуватися розрахунок відпускних у 2020 році в Україні та чи відбудуться у нарахуванні якість суттєві зміни.

Беременная женщина за работой

Чи будуть якість зміни в процедурі нарахування відпускних?

Спочатку варто заспокоїти бухгалтерів тим, що у 2020 році не очікується якихось важливих та навіть невеличких змін у процедурі розрахунку відпускних нарахувань. Водночас є деякі старі правила, що певним чином оновлюються щороку й на них обов’язково треба звернути свою увагу.

Перш за все, якщо на підприємстві передбачений резерв відпусток, то треба провести відповідні розрахунки метою забезпечення працівників відпускними в будь-який момент року. Наступне важливе питання полягає в тому, що останніми роками відбуваються зміни у кількості офіційних вихідних днів та свят.

Загалом у 2020 році кількість вихідних днів сягає 104. Про це треба пам’ятати, оскільки ці цифри використовуватимуться під час нарахування відпускних. Також варто не забувати, що у 2020 році очікується підвищення мінімальної заробітної плати до 4723 гривень.

Загалом це всі важливі нюанси, про які треба знати бухгалтеру перед розрахунком відпускних.

Визначення тривалості відпустки

Перш ніж проводити нарахування відпускних у 2020 році в Україні, треба визначитися з тривалістю відпустки, в яку збирається працівник підприємства чи установи. У більшості випадків робітник може розраховувати лише на відпустку тривалістю 24 днів на рік.

Однак необов’язково використовувати її повністю й одразу, відпустку можна розбивати на декілька частин. Те, яка саме кількість діб відпустки необхідна працівникові зазначається у відповідному наказі.

Читайте також:  Сварочный инвертор: принцип работы, сфера применения, сильные и уязвимые места

Кількість днів для нарахування відпускних зазначається без урахування святкових та неробочих дат, тож якщо відпустка припала, наприклад, на Трійцю, то в такому випадку неробочий день не враховується при розрахунках.

Кількість днів для розрахунку відпускних – це не єдина важлива цифра. Для обрахунків також необхідно знати середньоденну заробітну плату, що визначається за спеціальною формулою. Для її визначення потрібно взяти загальну заробітну плату особи за розрахунковий період та поділити її на тривалість цього розрахункового періоду.

Здебільшого розрахунковий період є індивідуальним показником, алей найчастіше він становить 12 календарних місяців, що передують відпустці. Якщо трудові відносини між роботодавцем та працівником тривають менше року, то в такому випадку використовується менший розрахунковий період.

Виплати розрахункового періоду та застосування коефіцієнтів коригування

Перед тим як розглядати приклад нарахування відпускних варто визначитися з тим, які саме виплати, що здійснювалися протягом розрахункового періоду треба враховувати для визначення середньоденної заробітної плати особи. Загалом це всі нарахування, що пов’язані з виконанням особою роботи за посадою, тобто сюди входить посадовий оклад, різного розу надбавки та доплатах, виплати за тимчасове виконання інших службових обов’язків, преміальні нарахування, винагороди, тощо.

Більш того, для розрахунків мають значення ще й виплати за перші п’ять днів лікарняного, допомога по непрацездатності, допомога по вагітності та навіть самі відпускні, що були отримані особою за період минулої відпустки. Водночас до виплат розрахункового періоду не входять нарахування, що носять одноразовий характер та виплати, які приурочені до ювілейних дат або святкувань, наприклад, до 8 березня.

Треба не забувати, що поступово відбувається підвищення розміру заплат працівників, що відбувається завдяки зростанню посадових окладів.

У державних структурах, службах, органах місцевого самоврядування та навіть на звичайних підприємствах це відбувається різним чином, бо величина оплати праці в цих організаціях може регулюватися різними нормативними актами. Тож необхідно звернути увагу на те, чи підвищувався посадовий оклад особи протягом розрахункового періоду та внести відповідні коригування.

Читайте також:  Гранти на 2018 рік в Україні

Якщо відбувалося підвищення окладу, то в такому випадку виплати за розрахунковий період до моменту підвищення потрібно помножити на коефіцієнт коригування. Якщо власноруч проводити подібні обрахунки складно, варто використати спеціальний калькулятор розрахунку відпускних 2020 в Україні.

Це особливий додаток, який можна легко відшукати в Інтернеті. Він допоможе швидко провести усі обрахунки, потребуючи при цьому мінімум даних. Калькулятор гарно економить час та дозволяє легко перевірити здійснені власноруч розрахунки.

Коригування виплат розрахункового періоду є обов’язком, адже без цього нарахування відпускних буде вважатися неправильним. Після цього можна спокійно визначити середньоденну заробітну плату працівника та провести нарахування відпускних.

Нарахування відпускних виплат

На підприємствах, у службах чи установах нерідко використовують бланк графіку відпусток на 2020 рік в Україні. Це зручна річ, яка дозволяє розпланувати відпустки усього трудового колективу, правильним та своєчасним чином здійснити нарахування відпускних виплат та уникнути нестачі працівників через велику кількість відпусток.

Коли особа, відповідно до графіка або у терміновому порядку йде у відпустку, бухгалтер нараховує їй відпускні з використанням визначеної середньоденної заробітної плати, для обрахунку якої потрібно заздалегідь розібратися з розрахунковим періодом та усіма виплатами.

На цьому етапі розрахувати відпускні дуже просто. Достатньо усього лише взяти визначену середньоденну заробітну плату та помножити її на термін відпустки працівника підприємства чи установу.

Водночас треба не забувати, що матеріальна допомога на оздоровлення – це зовсім інше й виплачується вона не так, як відпускні. Вона може нараховуватися виключно коли особа йде у відпустку й незалежно від її тривалості.

Нюанси обліку перехідних відпусток

Закон України про відпустки не забороняє працівникам підприємств чи установ використовувати перехідні відпустки. Це вид відпусток, що починаються в одному році чи кварталі, а закінчуються вже в наступному році або кварталі.

Наприклад, перехідною називається відпустка, яка почала в кінці грудня 2020 року та закінчиться у січні 2021 року. Подібні відпустки потрібно обліковувати особливим чином.

Сроки и продолжительность декретного отпуска

Існує декілька важливих нюансів, про які обов’язково треба знати бухгалтеру:

  1. Відпускні повинні у повному обсязі виплачуватися у місяці виходу у відпустку й підлягати оподаткуванню. Тобто якщо особа йде відпочивати у грудні, то саме тоді вона й має отримати усі нарахування, навіть якщо це кінець місяця.
  2. Для простоти подачі звітності рекомендується показувати нарахування відпускних окремо кожним місяцем. Це трошки спрощує подання статистичної звітності та звітності з єдиного соціального внеску.
  3. Податок на доходи фізичних осіб при перехідній відпустці рахується окремо для кожного місяця. Окрім того, податкова соціальна пільга також застосовується окремо по кожному місяцю. За необхідності у місяці, коли працівник виходить з відпустки можна здійснити перерахунок по податку на доходи фізичних осіб.
  4. При заповненні форми 1ДФ відпускні нарахування потрібно зазначати у повній суми, а у пункті 3а у кварталі виходу робітника у відпустку. Це означає, що розбивати по місяцях не треба. Військовий збір у цій формі також повинен вказуватися одразу на всю величину відпускних.
  5. Єдиний соціальний внесок має розраховуватися окремо по кожному місяцю. Водночас у звітності відпускні вказуються одразу повністю, але з розбивкою та кодом нарахування «10».
Читайте також:  Закон про судову реформу в 2019 році

В деяких установах забороняється брати перехідні відпустки, оскільки вони можуть суттєво ускладнювати документообіг підприємства.Водночас в них немає нічого страшного, достатньо щоб бухгалтер ретельно провів усі обрахунки та правильним чином врахував усі нюанси. Це гарантує, що у підприємця не буде ніяких проблем з різними службами та інстанціями.

Це буде цікаво:

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *