Меню

Пенсія інвалідам чорнобильцям в 2021 році в Україні

У квітні 1986 року новина про вибух на Чорнобильській АЕС сколихнула увесь мир. Вибух стався 26 квітня. Повідомлення по це надійшло о 1 годині 23 хвилини по місцевому часу. І з того часу життя українців, та і не тільки, поділилося на до і після.

Кожен рік в Україні вшановується пам’ять загиблих, які брали участь у ліквідації наслідків пожежі на енергоблоці. Але, як живуть ті, що вижили після аварії на ЧАЕС, та які виплати та пільги їм гарантовано в Україні, та які пенсії отримують пенсіонери-чорнобильці?

Чорнобильці в Україні

Пільги та виплати чорнобильцям в Україні

Вже пройшло 35 років з моменту трагедії у Чорнобилі. Всі ці роки актуальною темою були виплати та пільги, які повинні отримувати ліквідатори аварії. Майже щорічно, протягом 35 років, з цього питання вносяться зміни до українського законодавства. У 2014 році навіть прийняли закон, якій скасував усі пільги для чорнобильців. Це призвело до неабиякого обурення серед цієї категорії. Чорнобильці виходили на протести та мітинги, щоб повернути назад свої пільги.

Поступово, зі зміною уряду, чорнобильцям вдалося повернути частини виплат. У 2021 році нарешті на законодавчому рівні було затверджено пільги та виплати, які гарантувалися ліквідаторам аварії. Цим людям гарантовані наступні пільги відповідно до Закону України:

 • довічне відновлення як фізичного, так і соціально-психологічного стану;
 • чорнобильці мають право залишитися на посаді у разі скорочення штату, а також перевагу при працевлаштуванні;
 • у разі тимчасової втрати працездатності ліквідатори мають право на оплату лікарняного, який буде складати 100% від середньої заробітної плати, при цьому кількість років страхового стажу не буде мати значення;
 • у разі якщо інвалід-чорнобилець працює, то він отримає допомогу, у разі тимчасової непрацездатності, протягом 4 місяців підряд, або 5 місяців протягом календарного року;
 • ліквідатором передбачено пільги на сплату комунальних платежів, які складають 50% від загального рахунку за комунальні послуги;
 • якщо особи мають інвалідність I групи то їм надається пріоритет при забезпеченні автомобілем без будь-яких медичних показань, особи з інвалідністю II групи – за наявності таких показань;
 • чорнобильцям гарантовані пільги при сплаті будь-якого виду податків;
 • при пересуванні по Україні чорнобильці мають право на безкоштовні квитки на будь-який вид транспорту один раз на рік в обидва боки;
 • учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС гарантоване право на відпустку в зручний для них час, а також на 14 днів додаткової оплачуваної відпустки на рік;
 • у разі придбання товарів підвищеного попиту чорнобильці мають право на їх першочергове придбання, але ця пільга з роками втратила свою актуальність;
 • при розмитненні автомобілю ліквідатори мають право розраховувати на зменшення мита (починаючи з 2021 року розмитнення авто стало для чорнобильців безкоштовним).
Читайте також:  Розмір пенсії з листопада 2021 року

Повернення пільг та підвищення виплат

У кінці 2014 року на розгляд було надано законопроєкт, який передбачав відміну усіх пільг та зниження пенсій для ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Цей закон було підтримано більшістю народних депутатів та породило хвилю невдоволення серед ліквідаторів. Це, звичайно, було зрозуміло. Ці люди віддали своє здоров’я рятуючи мільйони життів по всьому світі, а з рештою залишилися ні з чим.

Пенсія інвалідам чорнобильцям в 2021 році в Україні

Частково справедливість було відновлено у 2018 році. Тоді Конституційним судом України було прийнято рішення, яке б зобов’язувало переглянути закон, який змінив розрахунок пенсій чорнобильцям та відмінив пільги. Суду знадобилось майже два роки, щоб розглянути скарги ліквідаторів, вивчити матеріали справи та ухвалити рішення. Увесь цей час пенсіонери та інваліди не отримували гідне забезпечення, яке держава їм не компенсує.

Ще знадобилось декілька років, щоб Рада прийняла Закон про підвищення розміру виплат та соціальних пільг для ліквідаторів аварії. Але попри це міністри наголошують, що прийняття закону половина справи. Необхідно передбачити кошти на ріст пенсій та виплат у державному бюджеті. З’явилась така інформація, що підвищення слід чекати тільки з 2022 року. По приблизним розрахункам у бюджеті необхідно передбачити суму на рівні 1,2 млрд.грн.

Але, нажаль, українці вже майже не вірять своєму уряду. На виплати пенсій чорнобильцям щорічно виділяється велика сума грошей. Разом зі законопроєктом про підвищення виплат, було прийнято рішення про зміни у медичному підтвердженні інвалідності та опромінення. Таке рішення викликає тільки здивування, бо які можуть бути нові аналізи або ознаки хвороби після 35 років з дати аварії.

Читайте також:  Пенсия в 55 лет для женщин в 2021 году в Украине

Чорнобильці сподіваються, що здоровий глузд підкаже міністрам та депутатам, як вирішити цю проблему. Хоча б за наступного року вони повинні отримати гідні пенсії за свій подвиг.

Збільшення пенсії для чорнобильців у 2021 році

У кінці 2020 року стало відомо, що Верховна Рада підтримала законопроєкт, згідно з яким передбачається підвищення пенсії чорнобильців в Україні. Невелике непорозуміння викликала дата набуття чинності цього законопроєкту. Спочатку передбачалось, що він набере чинності починаючи з 1 липня 2021 року. На засіданні Кабінету Міністрів міністр соціальної політики звернулась з проханням ввести закон у дію з 1.01.2022 року. Але це прохання не було підтримане, тому чорнобильцям можна очікувати підвищення пенсій вже у 2021 році.

У результаті обговорення було прийнято два Закони України за № 4555 та № 4555-1. Основна мета закону № 4555 – запобігти порушенню Конституції України, а саме статті 22 та провести збільшення пенсій та інших виплат громадянам України, які визнані постраждалими після вибуху на Чорнобильській АЕС. Цим законом передбачається виплату додаткової пенсії ліквідаторам аварії на ЧАЕС за шкоду, яку було заподіяно їх здоров’ю.

Також передбачено виплати сім’ям ліквідаторів, які загнули при виконанні своїх обов’язків. Ці виплати виплачуються у повному обсязі. На розмір виплат не мають впливати інші доходи та розмір заробітної плати. Але цей закон не передбачає скасування максимального рівня пенсії для чорнобильців. Вона становить 10 прожиткових мінімумів осіб, які втратили свою працездатність.

Керуючись Законом України №4555-1 було визначено якою буде пенсія для осіб з інвалідністю, якщо встановлено, що причиною стало перебування у Чорнобильській зоні. Так мінімальна пенсія інвалідам чорнобильцям 2021 році складе для осіб, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії:

 • пенсіонери-чорнобильці з першою групою інвалідності будуть отримувати пенсію, яка дорівнює десяти прожитковим мінімумам для осіб, які втратили працездатність;
 • у разі другої групи інвалідності пенсія ліквідатора ЧАЕС 2 категорії становить вісім прожиткових мінімумів;
 • при наявності третьої групи інвалідності особа отримає пенсії у розмірі шести прожиткових мінімумів
Читайте також:  Повышение военных пенсий в 2020 году в Украине

Якщо особа отримала інвалідність і існує прямий зв’язок з ліквідацією наслідків аварії, то у такому разі:

 • пенсія чорнобильцям 1 категорії у 2021 буде становити чотири прожиткових мінімуми осіб, які втратили працездатність:
 • по другій групі інвалідності – три прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність;
 • по другій групі інвалідності та дітям з інвалідністю пенсія буде нараховано в розмірі двох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.

Законом гарантовано виплати, які не є основними. Їх будуть виплачувати за шкоду, заподіяну здоров’ю, а також особам, хворим на променеву хворобу.

Ця додаткова пенсія надається чорнобильцям 1,2,3,4 категорії, і у 2021 році розраховується від прожиткового мінімуму буде становити від 50 до 100% в залежності від важкості випадку та групи інвалідності. Відповідно до цього додаткову пенсію у розмірі 50 % від прожиткового мінімуму отримують особи, у яких діагностовано променеву хворобу, або особи з ІІІ групою інвалідності. 75% від прожиткового мінімуму буде нараховане особам, які брали учать у ліквідації аварії та у наслідок цього втратили працездатність або отримали інвалідність ІІ групи. Особи з інвалідністю І групи отримають 100% додаткову пенсію.

Окрім того, змінами до закону передбачено зняття обмеження щодо розміру максимальної пенсії для ліквідаторів аварії на атомній станції. Нарешті прийшло розуміння, що ці люди втратили здоров’я та життя, щоб урятувати мільйони людей від страшного лиха, і саме ці люди варті гідної пенсії.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.