Меню

Підвищення зарплати в 2022 році в Україні

У ЗМІ обговорюють новини у сфері зростання реальних доходів українців. На тлі минулорічних прогнозів нарешті з’явилися і оптимістичні повідомлення – про підвищення зарплати в 2022 році в Україні, середньої та мінімалки, обов’язкової індексації зарплат у приватних структурах, зростання реальних зарплат, про які повідомило Мінекономрозвитку.

На тлі відновлення ринку праці, зниження середньорічного рівня безробіття виникло резонне питання, кому підвищать зарплати в 2022 році: зміни в Україні демонструють, що вони повинні вирости в цілому на 2,8 % проти очікуваного раніше рівня в 2%.

Підвищення зарплати в 2022 році в Україні

Перспектива

В середині року стало очевидним, що пандемія коронавірусу справила на економіку України менш негативний вплив, ніж очікували провідні світові прогнозні агентства. У той же час, в деяких розвинених країнах наслідки падіння економіки стали більш вагомими.

На початку 2021 року вже стало видно, що економічна ситуація в Україні плавно, хоч і невисокими темпами, почала вирівнюватися. Песимістичні прогнози від Мінекономрозвитку в окремих аспектах не виправдалися. У проміжних параметрах базового варіанту розвитку країни на найближчі 3 роки, намітилися позитивні зміни:

  • зниження показників безробіття завдяки відновленню ринку;
  • підвищення зарплати бюджетникам в Україні;
  • мінімальної зарплати згідно з запланованим Верховною Радою призведе до перевищення цієї цифри над прожитковим мінімумом дорослої працездатної людини.

Саме тому, більша частина українців вірить, що мінімальна зарплата в Україні зросте, а благополуччя поліпшиться в декілька разів.

Які ж зміни очікуються в Україні в 2022 році, кому підвищать зарплати значно, а кому зовсім небагато? Тим, хто працює за «мінімалку», додасться 415 грн., а у деяких зростання досягне величини індексації, яка буде носити обов’язковий характер і являти собою значний відсоток. Однак наступного року прогноз по реальних наявних доходах зберігся на позначці в 2,0-2,4%. Представник Мінекономровитку пояснив, що відновлення інших доходів повільніше і вони остерігаються його оптимізувати.

Збільшення мінімальної зарплати

Є й інші позитивні зміни в 2022 році: на питання, кому в Україні підвищать зарплати, відповідає повідомлення ВР. Міністерство праці та соцрозвитку дещо раніше повідомляло про наміри збільшити мінімалку на досить значну цифру. Передбачалося, що новий розмір складе 5835 грн., але не виключено, що к кінцю 2021 року цифра може збільшена або зменшена на декілька показників.

Підвищення зарплати в 2022 році

Мінімальний розмір оплати праці – це рівень, нижче якого роботодавець не може платити найманому працівнику. В Україні, за оцінками профільного департаменту, таку зарплату отримують понад 2,6 млн осіб. Це означає, що кожен з них в новому році буде заробляти на 415 грн. більше щомісяця. Це не межа удосконалень – через 3 роки планується довести розмір мінімалки до можливого максимуму.

Індексація зарплат

Повідомлення про те, що держслужбовці не отримають компенсації за зростання ІСЦ від держави, виявилися невірними. Планується, що у наступному році кількість ФОП збільшиться у декілька разів. Така ситуація повинна компенсувати недотримання грошей в державному кошику. Очікуються й інші зміни зарплат в Україні в 2022 році, і вже відомо, кому підвищать.

Грошове забезпечення військових і співробітників силових структур, до них прирівняних, зросте в 4 кварталі на 4%. Це заплановано ще наприкінці 2021 року. Така зміна автоматично спричинить за собою зростання пенсій військових пенсіонерів. У планах МВС є індексація компенсаційних і страхових виплат. Підвищення заплановане і для працівників культури, але обсяг збільшення стане достовірно відомий після обговорення річного бюджету.

Найманим працівникам роботодавці повинні будуть підвищити зарплати на 4,6%. Це рекомендований захід, хоча поки ще не передбачені механізми, які можуть змусити роботодавця приймати це як законодавчу норму.

Читайте також:  Підвищення заробітньої плати вихователів дитячого садка в 2018 році

Зарплати працівників приватних структур можуть підвищуватися на мінімальний, встановлений у загальнодержавному масштабі або регламентований місцевою владою рівень. Може використовуватися норма, передбачена в трудовому договорі, локальному акті, виданому місцевою адміністрацією.

Працівники підприємства, яким не проводиться компенсація зростання інфляції та ІСЦ, можуть звернутися до трудової комісії зі скаргою, щоб вона зробила дії, спрямовані на отримання індексації найманими співробітниками.

На скільки зростуть заплати держслужбовцям в 2022 році в Україні стане відомо наприкінці 2021 року. На сьогоднішній час залишається мріяти про майбутнє підвищення.

Охорона здоров’я та освіта

Вказані сфери діяльності є важливими для всього людства. Саме тому ВР разом із президентом приділяє їй особливу увагу. Останні новини з ВР обіцяють, що двом категоріям трудящих згідно з новими указами президента В. Зеленського встановлять нову систему розрахунку оплати праці.

Це нововведення торкнеться всіх категорій медпрацівників – від молодшого і середнього персоналу і рядових лікарів до посадових осіб, що мають профільну медосвіту. Вводиться ієрархія посад, побудована на кваліфікації, складності виконуваної роботи і спеціальності лікаря.

Формування окладу відбуватиметься не по району проживання, а на підставі загально місцевих критеріїв. З нового року отримувати велику зарплату можна бути не  тільки на Київщині, а і в віддалених селищах країни.

Розробка підзаконних актів, що регулюють формування окладу і надбавок, очікується найближчим часом. Встановлено обмеження для керівників-на противагу діючій нині системі, коли вони мають у своєму розпорядженні фонд заробітної плати і розподіляють його між працівниками установи або клініки.

Працівники сфери освіти – ще одна достовірна відповідь на питання, кому в Україні підвищать зарплати в 2022 році: зміни торкнуться і цієї галузі. У ВР внесений законопроект, що передбачає закріплення змін у трудовому кодексі. Його прийняття означає, що зарплата керівника теж буде обмежена, а вчителям піднімуть базовий оклад. Передбачається, що оклад шкільного вчителя становитиме не менше 4-х «мінімалок». Це означає, що вона стане достойною і педагоги знову стануть престижною професією.

З достовірних джерел відомо, що такі асигнування на викладачів і медиків не передбачають індексації в цих важливих галузях в 2022, але вона запланована на наступні роки.

Читайте також:  Средняя зарплата в Польше в 2021 году

Інформаційні новини повідомляють, що на 2022 р. заплановано збільшення соціальних виплат, завдяки яким соціально незахищені верстви населення не залишаться без уваги.

Підсумок

Поступове відновлення економіки, зменшення безробіття і розширення ринку праці в Україні приведуть до позитивних змін: збільшиться розмір мінімальної зарплати, середня зарплата в 2022 році стане достойною. Будуть проіндексовані зарплати працівників культури, силовиків і військових.

Роботодавці повинні компенсувати працівникам зростання ІСЦ, якщо цього не відбувається, можна звертатися зі скаргами до трудової комісії. Медикам і педагогам збільшать з/п на значні суми. Залишилося небагато часу, щоб дізнатися, на скільки підвищиться зарплата сучасних українців.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.