Меню

Планування роботи бібліотек в Україні

Бюджетною установою, покликаною реалізувати програму розвитку української культури на місцях, а також задовольняти читацький попит населення, співпрацювати із місцевими органами влади, є бібліотека. Діяльність бібліотекарів коригується в країні законом про бібліотечну справу.

Міністерство та обласний відділ освіти насилають свої рекомендації щодо діяльності цієї установи, однак детальний план роботи сільської бібліотеки на 2020 рік працівники складають самостійно, враховуючи кількість своїх читачів, їхній вік та інтереси.

Основні напрямки роботи

Усю роботу бібліотекаря можна поділити на кілька основних напрямків, відповідно до того, що саме він виконує.

 1. Обслуговування абонентів.
 2. Формування фонду.
 3. Робота із каталогами.
 4. Інформаційна робота.
 5. Популяризація літератури та проведення різноманітних заходів.

Для того, щоб максимально ефективно виконати кожне із названих завдань, працівники повинні напередодні нового року у письмовому варіанті прописати погодинне планування роботи бібліотек в Україні.

Загалом, як показує досвід, сільська бібліотека працює майже 3430 годин на рік. Щоправда, сюди ж зараховуються санітарні дні (приблизно 85-88 год.), а також складання різноманітних звітностей (100-120 год.).

Для кращого розуміння специфіки роботи цієї культурної установи, доречно більш детально розповісти про кожен із цих напрямків.

Обслуговування абонентів

Час, що відводиться на одного абонента, напряму залежить від того скільки населення має населений пункт та скільки читачів бажають обслуговуватись.

В сільській місцевості, на жаль, візити користувачів здійснюють ся не надто часто, а тому 20-30 хвилин можна відводити на обслуговування.  Ця робота передбачає не тільки реєстрацію користувачів, видачі літератури та заповнення формулярів. Хороший бібліотекар повинен заздалегідь прослідкувати читацькі смаки своїх відвідувачів та скласти для них певну пропозицію книг.

Читайте також:  Турнірна таблиця другої ліги України з футболу

План роботи бібліотеки на 2020 рік передбачає співробітництво із так званими бібліотечними пунктами. Такі створюються заради максимальної зручності користувачів.

Образец работы библиотеки

Наприклад, у сільських місцевостях із багатьма хуторами чи віддаленими школами. В такому разі, працівник установи повинен прослідкувати та задокументувати обмін екземплярів між пунктами, з котрими складено договір про співробітництво.

Працювати доводиться і з читачами-боржниками. Час від часу їм потрібно нагадувати про повернення книг.

Формування фонду

Бібліотека повинна бути зручним місцем для кожного відвідувача. Саме тому важливо максимально акуратно та логічно оформити самі стелажі із книгами. Показники та заголовки працівники створюють вручну, а книги тієї чи іншої тематики розставляють в алфавітному порядку.

Книги швидко запилюються, тому догляд за ними, – це також робота працівника установи.

Формуючи фонд, працівники повинні періодично здійснювати інвентаризацію літератури, слідкувати за новинками видавництв, замовляти нові книги, ремонтувати чи списувати старі примірники, сортувати надходження відповідно до типу (брошура, книга, журнал тощо) та тематики.

Звісно, кожен примірник повинен мати характерне позначення – штамп установи. Це також важлива частина роботи.

Робота із каталогами

Не обійдеться план бібліотекаря на 2020 рік в Україні без ведення картотеки. Кожен відповідальний працівник просто зобов’язаний вводити наявні примірники і в алфавітний, і в системний каталоги.

Окремо створюються картотеки авторів. Це потрібно для того, щоб максимально швидко знайти ту чи іншу книгу, дізнатись на якій полиці вона точно знаходиться та скільки ще таких «творів» того ж автора знаходиться в бібліотеки. Така робота дає змогу максимально швидко обслуговувати читачів, що особливо важливо для школярів.

Передбачається виконання різноманітних звітів як з приводу книг, так і з приводу читачів та їхніх вподобань.

Читайте також:  КК України зі змінами за 2018 рік

Інформаційна робота

Важливим напрямком діяльності працівників установи, котрий передбачає планування роботи публічних бібліотек, є максимально повне інформування відвідувачів про роботу установи, послуг, що надаються безкоштовно, наявних книг та запланованих заходів.

Организация работs библиотеки, пример

Щорічно (а інколи і по кілька разів на рік) бібліотекарі проводять «День інформації». Також вони домовляються із адміністрацією шкіл про дні інформації для школярів.

Особливо важливо обговорювати із користувачами правила поведінки в громадських бібліотеках, а також правила читання (щоб не нашкодити ані власному здоров’ю, ані вигляду книги).

Бібліотечні заходи

В час, коли так стрімко розвиваються інноваційні технології, залучити до читання традиційних (не електронних книг) людей особливо важко. Тому не буде повним планування в бібліотеці, якщо не включити в ньому різноманітні заходи із популяризації книго читання. Таке завдання може мати багато форм та варіантів втілення:

 • виставки книг – наприклад на певну тематику (до ювілею письменника, на честь міжнародного дня захисту природи, космонавтики, родини тощо) чи «за новизною» (наприклад, сезонні новинки від видавництва «Абабагаламага», «Ранок» чи «Пегас») тощо;
 • презентація літератури – користувача потрібно заохотити до читання, спонукати до візиту, наприклад так, як це роблять сучасні кінотеатри, анонсуючи про появу якогось нового фільму;
 • бесіда – є дуже ефективною формою пропагування літератури, котра обов’язково підійде як дітям, так і дорослим;
 • уроки пам’яті – доцільно проводити такі до певного урочистого чи пам’ятного дня, наприклад: Дня Героїв Майдану, Дня Героїв Крут, жертв Голокосту чи Голодомору;
 • клуби за інтересами – можна в окремі дні пропонувати зустріч різним учасникам, наприклад, у вівторок, усіх кого цікавить іноземна мова та туризм, в середу – патріотичні зібрання для дорослих, в четвер – людей із цікавим чи незвичним хобі тощо;
 • літературні вечори – присвячуються обговоренню певним книгам та проблематикам в творах авторів;
 • конференції – корисні для отримання нових та цікавих тем, підготовки учнів до навчання у вишах.
Читайте також:  Нові правила роботи в Польщі

Для швидкого поширення інформації про ту чи іншу подію, варто використовувати сучасні канали зв’язку – соціальні мережі або ж власний веб-сайт чи інтернет-ресурси органів місцевого самоврядування.Ідеї для тематичних заходів

Якщо заглянути в рекомендоване досвідченими освітянами планування роботи сільської бібліотеки на 2020 рік в Україні, то можна дізнатись про письменників-ювілярів нового року.

09.01 – 175 літ минає відколи з життя пішла талановита визначна українська діячка Олена Косич. Ластівка (як часто називала вона себе) справила значний вплив на діяльність та творчість своєї племінниці – іншої відомої поетеси Лесі Українки.

13.07 – ювілей Памва Беринди. Народився на світ цей відомий український мовознавець, літератор в добу Середньовіччя. Був діячем Львівського братства та багато сил віддав на друкарську справу.

05.12 – вже цілий вік минає від тоді, як на світ появився Григорій Тютюнник. Перу цього автора належать такі відомі твори, як «Журавлині ключі», «Вир».

07.12 – 150 років тому відійшов у вічність автор музики для нашого гімну «Ще не вмерла України…» славетний на весь світ композитор Михайло Вербицький.

Називаючи зарубіжних ювілярів, не варто забувати про: Франка Мартіна, Клода Де Лиль, Александра Скарлатті, Фредеріка Шопена.

Це буде цікаво:

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *