Меню

Плата за землю в 2020 році в Україні

Україна володіє найбільш родючими і якісними землями. На її теренах знаходиться 9 % чорноземів світових запасів і 30 % європейських. Сьогодні українські чорноземи займають 27,8 мільйона гектарів.

За цими показниками наша держава стоїть на четвертому місці після Росії, США і Китаю. Маючи унікальний і стратегічно важливий ресурс, на сьогодні діє Закон України, який регулює податок на землю, орендну плату та іншу нерухомість.

Коллаж поле подсолнухов и 500 гривен

Що таке нормативно – грошова оцінка землі

В законі України «Про оцінку земель» чітко визначено поняття грошової оцінки, основою її розрахунку є гроші, які можна отримати від найбільш результативного використання землі призначеної для певного виду діяльності.

Нормативно грошова оцінка проводиться з метою визначення розміру податку, при переході у спадок або в даруванні земельної ділянки, для встановлення обсягів плати, яка належить державній чи комунальній власності, у разі втрати виробництва лісового чи сільського господарства, для створення фізкультуро – оздоровчих комплексів площа землі яких більша за 50 га.

Нормативно – грошова оцінка землі на 2020 рік складає площу 35 мільйонів гектарів. Обов’язковість її проведення зазначено в 13 ст. Законом України «Про оцінку земель», яку слід проводити кожних 5 – 7 років що розміщені у межах населених пунктів.

Земельні ділянки, що розташовані за межами населених територій з певною метою використання не рідше одного разу на 5 – 7 років. Угіддя, що не відповідають агропромисловому призначенню раз на 7 – 10 років.

Грошова оцінка землі

Основою в розрахунках орендної плати за користування земельної ділянки і нарахування податку є грошова оцінка землі. Інколи вона є фундаментом для створення визначених програм, реформ, зумовлює потребу в нових розробках законопроектів, застосовується з метою обчислення розміру пільг.

В оцінці земель застосовують основні два види:

 1. Нормативна оцінка. Завдяки їй виконується регулювання плати за певною територією, а також витрати завдані підприємству;
 2. Експертна оцінка. Важлива для укладання контрактів, угод щодо землі.
Читайте також:  Податковий кодекс України на 2020 рік

Встановлювати оцінку нерухомого майна мають чіткі правила та постанови, які записані в українському законодавстві. Відповідно до способу оцінювання, правки поділяються на деякі категорії.

Бонітування – одне з важливих оцінювань, як для держави, так і для власника чи орендаря. Така система оцінки дає точний опис ґрунту, його властивості, екологічні дані, спроможність у використанні.

Вкрай важливим є економічне оцінювання. Це основа для виконання нормативного. Без цих складових важко було б довести ефективність та економічну здатність використання землі.

Грошова оцінка землі потребує проведення у випадку таких ситуацій:

 1. При потребі у врегулюванні податку, який був призначений власнику;
 2. У разі, коли власником об’єкта нерухомості є державні, або комунальні установи. Тоді виникає необхідність визначати ціни на орендну плату.
 3. Коли нерухомість стає власністю інших і потрібно визначити розмір мита.
 4. Проектування різноманітних програм, які мають певне відношення щодо важливості та ефективності земельного доходу.

Все частіше застосовують експертний варіант оцінювання. Його можуть використовувати:

 • Фізичні та юридичні суб’єкти;
 • Декілька власників, яким належить одне і те ж майно;
 • Згідно з рішенням суду;
 • У разі застави в банку;
 • На випадок банкрутства господаря майна.

Експертне оцінювання проводиться сертифікованими спеціалістами, у яких є дозвіл на право проведення грошової оцінки землі.

Скільки доведеться платити українцям за землю в 2020 році

Основним джерелом грошового наповнення місцевих бюджетів є плата за землю.

Стоимость земли в Украине

Надходження готівки від її сплати залежить від таких відповідних органів:

 • Повноважень місцевих рад, що приймають рішення на відповідних територіях встановлювати плату;
 • Належності повного обліку землі яка використовується, що її забезпечує орган Державна служба геодезії та картографії;
 • Повноважень органів, що контролюють і адмініструють даний вид плати, забезпечують її своєчасну сплату до місцевих бюджетів.

В 2020 році платіж за земельну ділянку в Україні здійснюється уповноваженим фіскальної служби. Службовець зобов’язаний до 1 – о липня надіслати платникам повідомлення про розмір оплати. В письмовій формі повідомлення надходить власнику за його місцем проживання.

Відповідний податок має бути сплачений платником протягом двох місяців.

З січня місяця минулого 2019 року були встановлені такі розміри земельного податку:

 • Ділянки земель на яких проведена грошова оцінка – 3%;
 • Землі колективного користування – 1%;
 • Сільськогосподарські угіддя – від 0,3% і до 1%;
 • Лісові угіддя – 0,1%;
 • Суб’єкти господарювання, (окрім державної форми власності та власності територіальних громад) землі яких перебувають протягом тривалого часу у користуванні –12%.

В статті 277 Податкового кодексу України щодо земель, грошову оцінку яких не проведено, встановлені такі розміри плати:

Нормативная цена на земли в Украине
 • Землі, які розміщені поза межами населених пунктів, або в їхніх межах від 5% від площі ріллі в межах області;
Пример декларации платы за землю
 • Сільськогосподарські угіддя – від 0,3 і до 5% від площі ріллі по області;
*
 • Лісові землі – 0,1%.

Скільки потрібно буде заплатити орендареві за землю

Причиною відрахувань орендної плати за землю може бути договір, складений між її власником землі та орендарем. Щодо розміру та умов внесення орендної плати було встановлено і затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 року.

В Податковому кодексі України конкретно визначено розміри такої плати за користування землею. Платіж за оренду землі не може бути:

 • Меншим, ніж розмір податку для відповідних категорій нерухомого майна.
 • Більшим за 12% нормативно – грошової оцінки. За винятком, (тобто,коли плата за оренду перевищує вказаний розмір) якщо орендаря призначають на конкурсній основі;
 • Більшим, ніж розмір плати за землю для вигону тварин у тих регіонах країни, які мають статус гірських районів.

Індексація землі в 2020році

В нормативно – грошову оцінку землі, яку використовують для розрахунку розміру орендної плати та податку на неї, раз на рік вносять поправки на коефіцієнт індексації(Кі).

Його можна обчислити, взявши дані Державного статистичного управління про індекс споживчих цін(І), який вже відомий в перших числах січня поточного року. (Кі = 1:100). Коли показник більший за 115%, то відповідно коефіцієнт індексації – 115.

Податковий кодекс України в пункті 9, підрозділу 6, розділуХХ, встановив індекси споживчих цін з метою обчислення плати за землю до 2023 року.

Згідно нормою закону індексація використовується для визначення (Кi) нормативно – грошової оцінки землі і застосовується із значенням 100%. Отже, індексація землі в 2020 році залишається незмінною і збільшувати платіж заоренду землі через те, що індекс споживчих цін цього річ зросте не потрібно.

Коефіцієнт індексації землі

Тема індексації землі, як в суспільстві, так і на державному рівні обговорюється часто. Поки що коефіцієнт індексації землі залишився незмінним. Цьогорічний коефіцієнт нерухомого об’єкту нарахування залежить від підвищення рівня цін і становить :

 • 1 – виключно для земель, власники або орендарі яких використовують під сільськогосподарські угіддя;
 • 1,06 – усі землі, на яких не проводиться сільськогосподарське виробництво.

На кінцевий результат визначення коефіцієнту впливає і те, як давно була здійснена остання оцінка. В коефіцієнт індексації землі в 2020 році входить інфляція за минулі роки. Рівень цін попереднього року до уваги експертів не береться.

Податок на землю в 2020 році

У 2020 році податок на землю мають сплачувати всі, хто є власником і користувачем земельної нерухомості, незалежно від того, в який спосіб її будуть використовувати. Збір в повному обсязі має сплачуватися щомісячно.

Земельний податок є місцевим, тому ставку на нього визначають місцеві ради.

Існує певна категорія населення, що відноситься до пільгової групи, яка звільненасплачувати податок. Сюди входять:

 • Особи з групою інвалідності;
 • Ветерани Другої світової війни;
 • Учасники бойових дій в зоні АТО;
 • Потерпілі в часи Чорнобильської катастрофи;
 • Окремі пенсіонери.

Крім того, нещодавно прийнятапостанова звільняє від сплати користування нерухомого майна в деяких комунальних та державних установах.Платити за орендовану нерухомість цього року доведеться не менше, ніж за земельний податок. А отже, родючість українськогочорнозему не буде дармовим користуванням.

Це буде цікаво:

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *