Меню

Рівень інфляції за травень 2021 року

Темпи розвитку української економіки є набагато повільнішими, якщо порівнювати їх з попередніми прогнозами влади. Однак, згідно з прогнозами економістів, темпи інфляції у травні дещо знизяться, при цьому така тенденція буде продовжуватися протягом усього року. У цьому матеріалі мова піде про те, якою буде інфляція за травень 2021 року в Україні. Також буде зроблений прогноз на найближче майбутнє.Темпи розвитку української економіки

Чому інфляція у травні буде нижчою?

До таких висновків можна прийти, якщо поглянути на свіжий прогноз Кабміна, – очікується, що індекс інфляції у травні 2021 року буде складати 9%. Очевидно, що такі цифри не дають приводу для оптимізму, адже цей показник є найвищим у Європі, проте у порівнянні з попереднім роком (14-15%) покращення є очевидним. У той же час експерти вважають, що такі цифри є дещо заниженими, і в реальності індекс інфляції за травень буде складали 11-12%. Та не слід виключати можливість того, що цифри будуть значно гіршими (достатньо згадати, що у попередньому році Кабмін прогнозував інфляцію 8%, але уже у грудні вона досягала 13.8%).

За словами аналітиків, головним фактором, який вплине на індекс буде ріст цін на продукти харчування, в також обезцінення національної валюти. Варто розуміти, що Україна входить у перелік країн, що розвиваються, а у таких країнах основну масу споживчого кошика складають саме продукти харчування (в Україні ця цифра складає близько 60%), тоді як у розвинутих західноєвропейських країнах ця цифра не перевищує 10-15%. Це, власне, і буде головним фактором, який спровокує інфляцію. Що стосується девальвації, то в державному бюджеті України фігурує цифра 10%.Чому інфляція у травні буде нижчою?

Робота Національного банка

В Національному банку визнали, що у попередньому році їх прогнози щодо темпів росту інфляції не стали реальністю, тому для зниження темпів підвищення цін НБУ вирішив підвищити облікову ставку. Варто відзначити, що за останні декілька місяців облікова ставка уже була підвищена декілька разів (до 16 та 17%).

Читайте також:  Закон України про державний бюджет України на 2021 рік

Головним підвищення різкого підвищення облікової ставки є послаблення економічного росту, який і без того не досягає потрібних показників. Деякі економісти вважають, що набагато кращим рішенням було б допустити ріст цін на рівні 9-10% у травні цього року, не підвищуючи облікову ставку. НБУ потрібно орієнтуватися не на рівень інфляції, а на показник номінального ВВП. Якщо економіка не буде показувати ніяких ознак росту, то більш низька інфляція в Україні в травні 2021 року ніяк не вплине на розмір гаманців населення.

Причини росту інфляції

Експерти стверджують, що для зниження наявних цін економіка в країні повинна зростати, як мінімум, на 5% за один календарний рік. Можна з повною впевненістю сказати, що в 2020-2021 роках українська економіка не зможе показати такі цифри. Більш того, ситуацію можуть частково погіршити президентські вибори, оскільки нинішня адміністрація буде намагатися апелювати до груп електорату шляхом неефективних економічних рішень, які не будуть мати довгострокового ефекту і лише нашкодять економіці.

Варто нагадати, що у попередньому році росту економіки частково завадили погані врожаї. При цьому більше половини українського експорту приходиться саме на сільськогосподарську продукцію.
Головними факторами, які гальмують розвиток економіки є корупція та «тіньовий» бізнес. Це підтверджують дані агентства E&Y, де серед 41 країни Європи, Азії та Африки Україна зайняла перше місце за рівнем корупції.

Читайте також:  Рівень інфляції за липень 2021 року

Серед інших головних причин інфляції можна відмітити неочікуване підвищення заробітної плати, що було одним із популістських кроків влади. Після підвищення мінімальної заробітної плати почалося різке зростання цін.

Також один із ключових факторів залишається можливість підвищення цін на опалення для населення. Дорогий газ для населення не тільки підвищить «ціни» у платіжках, але також і посприяє росту вартості різних груп товарів. На індекс в Україні також впливає і вартість марки Brent (якщо її вартість, наприклад, перевищить 70 доларів, то це буде неприємною новиною для України). Україні потрібна дешева нафта.  Причини росту інфляції

Україна – країна з найвищим рівнем інфляції у Європі

Якщо говорити про підсумки 2017 року, то показник росту цін в Україні був найвищим серед усіх європейських країн (за даними аналітичної компанії FOREX CLUB). Очевидно, що попри незначне зниження темпів інфляції, рівень інфляції за травень 2021 року ще буде «гордо» утримувати цей статус. Лише за останній рік ціни в країні зросли на майже 14%, тоді як в загальноєвропейський показник не перевищував 3%. Серед країн, які є членами СНД, рівень інфляції у 2017 році у середньому склав 7%. Майже усі економічні експерти погоджуються, що в 2021 році показники інфляції знову будуть перевищувати прогнози Нацбанку і залишаться на рівні попереднього року.       

Це буде цікаво:

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *