Меню

Розмір заробітної плати лікарів в 2020 році в Україні

В Україні у сфері охорони здоров’я спостерігалося чимало проблем. Сама система була застаріла та зовсім не відповідала сьогоднішнім реаліям. Через це протягом певного часу розроблялася медична реформа, яка стартувала не так давно. Водночас за цей короткий проміжок часу вже можна побачити перші дійсно важливі зміни. Загалом медична реформа має багато нюансів та привносить чимало нового. Одна з найбільш обговорюваних змін – це підвищення заробітних плат працівників сфери охорони здоров’я. Очікується, що зарплата медиків після реформи збільшиться щонайменше у два або в три рази. Це підтверджується заявами з боку представників Міністерства охорони здоров’я України та представників уряду. Але те, чи дійсно українська медицина зможе вийти на новий рівень, буде видно лише згодом.

сфера охорони здоров’я

Хто відповідальний та реалізацію положень реформи?

Після того, як відбулося депутатське голосування, вже в січні 2018 року розпочалося впровадження положень медичної реформи. Насправді сама реформа містить дійсно багато положень та запланованих нововведень, змін. Експерти вважають, що вона вельми амбітна та нагальна. Звісно, з приводу усіх положень постійно ведуться дискусії не лише серед політиків, а й серед населення. Окремо протягом усього періоду впровадження реформи планується підвищувати посадові оклади медичних працівників, що знову зробить роботу співробітників сфери охорони здоров’я престижною. На даному етапі експерти та аналітики затверджують, що реформа дійсно є дієвою, але чи вдасться закріпити усі зміни та вивести на новий рівень систему охорони здоров’я в України буде відомо лише згодом.

Ефективність реалізації положень забезпечується Національною службою охорони здоров’я України. Це центральний орган виконавчої влади, який відповідає за реалізацію та функціонування низки положень медичної реформи. Цей орган оплачує певні послуги, безкоштовні ліки для громадян України й не тільки. Саме завдяки дії цього органу неефективна та застаріла радянська модель охорони здоров’я нарешті відійшла у минуле. Взагалі Національна служба вже встигла укласти понад 600 контрактів з комунальними та приватними медичними закладами, а також окремими лікарями, що є приватними підприємцями. Це дозволяє українцям вільно обирати собі лікаря, незалежно від особливостей медичного закладу, форми власності, тощо. Водночас служба оплачує надання гарантованого пакета послуг первинної медичної допомоги в усіх закладах, з якими був укладений контракт.

вибір сімейного лікаря

Зміна форми фінансування та самостійний вибір сімейного лікаря

Впровадження нової форми фінансування медичних закладів – це одна з декількох змін, яка дозволить підвищити розмір заробітної плати лікарів у 2020 році в Україні. Річ у тім, що раніше усі кошти з бюджету йшли саме на утримання медичної інфраструктури. Тобто фінансувалися навіть ті заклади, які виявлялися неефективними та приймали дійсно мало пацієнтів або не могли гарантувати якісні медичні послуги.

Тепер все буде інакше, адже Міністерство фінансів України разом з Національною службою охорони здоров’я визначили нові пріоритетні засади, на яких здійснюватиметься фінансування в подальшому. Новий підхід полягає в тому, що тепер кошти будуть йти за пацієнтами. Це означає, що пусті приміщення та неефективні заклади більше не отримуватимуть коштів з державного бюджету, а самі гроші будуть спрямовувати до закладів, які дійсно працюють. Загалом зросте рівень фінансування кожного медичного закладу, що забезпечить надання якісніших послуг. Також це матиме вплив й на заробітні плати медиків.

Читайте також:  Зарплата врача в 2020 году в Украине

Окремо ведуться й розмови про скорочення лікарів у 2020 році в Україні. Скорочення кількості працівників буде у будь-якому випадку, але це загрожує лише тому медичному персоналу, який працює у лікарнях та закладах, що просто простоюють. Кваліфіковані кадри, які працюють у звичайних медичних закладах та постійно надають медичну допомогу населенню не звільнятимуться і їм не варто про щось турбуватися.

Вільний вибір лікарів також стартував у 2018 році. Це нова система, яка дозволила кожному українцю самостійно обирати собі сімейного лікаря на контрактній основі. Це можна робити навіть без прив’язки до місця проживання особи. Взагалі українці дуже радісно прийняли це нововведення та вже за перші місяці уклали понад 20 мільйонів контрактів. Підписання контрактів є корисним не лише для пацієнтів, а й для самих лікарів. Річ у тім, що лікарі отримують певні надбавки за кожного закріпленого за ними пацієнта. Тож їх заробітна плата збільшується в залежності від того, яку кількість пацієнтів вони обслуговують. При цьому пацієнти мають право в будь-який час звернутися до свого лікаря, отримати кваліфіковану консультацію, поради, тощо. Тож очікується, що за час дії реформи буде дійсно суттєво збільшена зарплата сімейного лікаря у 2020 році.

Тож якими саме будуть заробітні плати лікарів у 2020 році?

Перш за все, медичні заклади, які заклади, а також підприємці, які уклали контракт з Національною службою охорони здоров’я мають повне право вільно розпоряджатися фінансуванням. Фінансова свобода дозволяє не обмежуватися тарифною сіткою або штатним розписом та встановлювати власну зарплатну політику. Якщо врахувати усі фактори, то можна зробити висновок, що для багатьох лікарів заробітні плати встановлюються в індивідуальному порядку. Зарплата найкращих та найефективніших працівників була збільшена щонайменше у два або три рази. Наприклад, якщо раніше навіть гарні лікарі отримували лише п’ять тисяч гривень заробітної плати, то тепер їх зарплати складають десь 15-20 тисяч гривень. Останні новини про підвищення зарплати лікарям в Україні 2020 також кажуть про те, що суттєво були підвищені й грошові виплати молодшому медичному персоналу.

Читайте також:  Размер заработной платы моряков в 2020 году в Украине

Заробітні плати дуже сильно залежать від кількості підписаних контрактів. Для педіатрів максимальна кількість контрактів складає 900, сімейні лікарі можуть підписати 1800 контрактів, а терапевти – 2000. Згідно з останніми статистичними даними, педіатри з середньою кількістю підписаних контрактів отримують близько 18 тисяч гривень на місяць, а раніше їх зарплата сягала лише 8000 гривень. А от сімейні лікарі, які підписали приблизно 1200 контрактів мають заробітну плату, яка становить 17 тисяч гривень, хоча раніше такі лікарі могли розраховувати лише десь на 7500 гривень щомісяця. Очікується, що зарплата лікаря у 2020 році в Україні залишатимуться на такому ж рівні, а в деяких випадках навіть буде збільшена, в залежності від кількості пацієнтів та деяких інших факторів.

Індексація заробітних плат представників медичної сфери

Дуже часто у медичних працівників виникають питання з приводу того. Чи буде нараховуватися індексація зарплати лікаря в 2020 році в Україні та що робити, якщо відповідні доплати не доходять до робітника. Перш за все, індексація продовжуватиме нараховуватися у 2020 році, а тому усі співробітники медичних закладів мають отримувати доплати без якихось винятків. Часто реєструються випадки та надходять колективні скарги з приводу того, що індексація виплачується далеко не кожному працівникові. У такому випадку рекомендується подавати скарги до Державної служби України з питань праці. Повідомляється, що подібні справи вже розглядалися неодноразово й у випадку виявлення невиплати індексації до медичних закладів застосовувалися штрафні санкції. Чиновники забезпечують захист прав населення, а тому у випадку якихось порушень можна спокійно звертатися до них з проханням розглянути ситуацію.

Які ще зміни відбулися завдяки впровадженню медичної реформи?

Збільшені посадові оклади медсестри, впровадження нової системи фінансування, можливість обирати лікаря – це далеко не всі важливі зміни, які були впроваджені завдяки реалізації медичної реформи. Важливе значення має гарантований пакет медичних послуг. Якщо раніше держава гарантувала повністю безкоштовну медицину, яка насправді була умовно безкоштовною, бо часто доводилося за щось неофіційно платити, то пере все відбувається інакше. Тепер кожному пацієнту, який уклав контракт з лікарем, надається гарантований пакет послуг. Чітке розуміння переліку послуг, які людина може отримати безкоштовно, а також знання про те, за що доведеться платити дозволило знизити кількість неофіційних платежів, підвищити свідомість серед громадян. Також цей пакет встановлює взаємну відповідальність між пацієнтами та лікарями, та фінансово захищає людей у випадку хвороби чи надзвичайної ситуації.

В Україні завдяки реформі було створено електронний документообіг. Очікується, що зовсім скоро медичні заклади майже повністю працюватимуть без використання паперу. Медичні картки, рецепти за програмою «Доступні ліки», а також направлення будуть надходити у вигляді листів, що надсилатимуться не лише до якогось закладу або конкретного лікаря, а й до пацієнта. Це дозволить спростити функціонування медичних закладів, позбавити медичний персонал зайвої паперової роботи.

Читайте також:  Підвищення зарплати адвоката (юриста) у 2021 році в Україні

А ще реформа дозволила встановити розмежування функцій замовника медичних послуг та їх постачальника. В результаті ця система виключає будь-який конфлікт інтересів, оскільки усі кошти, які виділяються державною на надання гарантованого пакету медичних послуг акумулюються в єдиному національному фонді. Утворення загальної та єдиної бази медичних закладів та лікарів, а також належний розподіл коштів дозволяють буквально стерти встановлені раніше кордони між бюджетами районів та областей, міст, сіл. Виходить, що кошти отримують лише ефективні заклади, не встановлюючи прямого контакту з замовником послуг. Ці, а також деякі інші нововведення дали змогу зробити прозорими виділені публічні фінанси. Отже, зникнення можливості дублювати функції цих двох сторін дозволило встановити здорові стосунки між громадянами, державою та медичними закладами.

ефективні заклади

Відмова від тарифних сіток

Наслідком реформи, про який обов’язково треба знати кожному, є те, що звичайна тарифна сітка була скасована. Та сама нова модель фінансування передбачає повну відмову від тарифних сіток та вільне формування рику заробітних плат у комунальних та приватних медичних закладах. Саме цей механізм дозволяє гнучким шляхом визначати та формувати заробітну плату кожного працівника, в залежності від виконуваних ним обсягів роботи.

Деякі експерти вважали, що через це лікарям доведеться напряму домовлятися про свою заробітну плату, але на практиці все вийшло зовсім інакше. Механізм виявився дієвим, а тарифні розряди медичних працівників успішно відійшли у минуле.

Якою буде заробітна плата медичних працівників в подальшому?

Обговорювати те, коли піднімуть зарплату медикам, недоцільно, оскільки вона може збільшуватися протягом усього року. Встановлений механізм фінансування дозволяє в будь-який момент змінювати величину заробітних плат працівників, не прив’язуючись до якихось дат, факторів, тощо. Також дуже часто виникають питання з приводу того, якою буде заробітна плата працівників сфери охорони здоров’я в подальшому.

Представники Міністерства охорони здоров’я України кажуть про те, що поступово об’єми фінансування усієї галузі будуть збільшуватися. Це дозолить не лише спрямувати кошти на вирішення нагальних проблем, а й дозволить приділити увагу модернізації медичних закладів, збільшенню заробітних плат, тощо. За умови сталого розвиту економічної сфери та належного функціонування сфери охорони здоров’я, впровадження усіх положень медичної реформи, зарплати лікарів, молодшого медичного персоналу та інших працівників зростатимуть й надалі.

Вже зовсім скоро зарплата звичайного лікаря сягне щонайменше 20 тисяч гривень, а згодом вона ставатиме тільки більшою Звісно, перспективи дуже гарні, але все залежатиме від того, яка надалі буде складатися ситуація в державі, а саме у сфері медицини.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.