Меню

Тарифи на газ для населення в Україні в 2018 році

Нещодавно в НБУ оприлюднили прогноз ціни імпортного блакитного палива. Якщо ви цікавитесь, якою буде ціна на газ в 2018 році для населення України, то новини є досить невтішними – у 2018 році ціна тисячі кубометрів газу подорожчає на 50 доларів. Від вартості імпортного газу, звичайно, залежать і тарифи для звичайних українців. У цьому матеріалі піде мова про те, коли слід очікувати подорожчання газу та чим воно може бути викликане.

Що може спричинити подорожчання газу?

На сьогодні в Україні діє тариф, за яким населення має платити 6768 гривень за одну тисячу кубометрів. На вартість палива впливають наступні фактори:

  •  Ціна закордонного газу;
  • ​ Курс американської валюти;
  • ​ НДС;
  • ​ Вартість транзиту;
  • ​ Тариф Нафтогазу.

Якщо зробити перерахунок вартості газу, враховуючи оновлені показники, то одна тисяча кубометрів буде коштувати близько 8 тисяч гривень. Якщо до цієї суми додати ще затрати на транспортування, то отримується близько 9 тисяч гривень. Таким чином, ціна на природній газ підвищиться приблизно на 30%. Але це ще не межа, оскільки у 2018-му очікується девальвація гривні, що також може спровокувати різке підвищення тарифів на газ (до 11 тысяч гривень).

Ще у попередньому році урядовці запевнили, що якщо імпортний газ стане занадто дорогим, українці будуть вимушені закупати газ у Росії. У разі різкого подорожчання європейського газу «Газпром» стане єдиним прийнятним рішенням. Проте поки що у Кабміні немає намірів закупляти блакитне паливо у Росії.

Які будуть дії уряду?

Тарифи на газ для населення в Україні в 2018 році будуть переглядатися два рази, при цьому враховуватимуться показники цін німецького палива марки NCG, а також вартість транспортування і додатковий тариф «Нафтогазу». Якщо ціна імпортного газу буде перевищувати теперішню принаймні на 10%, то ціну збільшать. Такий механізм корекції був запропонований у Міжнародному валютному фонді.

Якщо вірити заяві В. Гройсмана, то станом на даний момент підвищення вартості палива не планується. У своїй досить різкій заяві він запевнив, що підвищення вартості горючого на 40% і більше – це лише міф, а ті, хто розповсюджують подібні слухи мають понести відповідальність.

Основними споживачами блакитного палива залишаються українці. Слід зазначити, що у більшості квартирних будинків природній газ використовується неефективно, але ніхто не береться за проведення модернізації. У окремих будинках утеплення можна провести набагато легше, а от дахи та вікна «хрущовок» кожного року отоплюють вулиці. За попередніми підрахунками, близько десяти мільярдів кубометрів газу витрачається в пусту (це майже 2,2 мільярда доларів).

Подорожчання інших комунальних послуг

Якщо тариф на газ встановлює Кабмін, то на всі інші компослуги – Нацкомісія. Існує чітка кореляція між вартістю палива та вартістю води, світла і інших послуг. Як зазначає Д. Вовк, 90% вартості комунальних послуг залежить від вартості блакитного палива. Якщо говорити про загальну вартість централізованого опалення, то Нацкомісія визначає близько 10% від вартості. Всі ці тарифи розраховують підприємства, а уже потім передають в НКРЄКУ.

По передній прогнозам у середньому вода дорожчає на 9%, при цьому «Київодоканала» обіцяє підняти цінник на майже 17%. Про затвердження нових цін стане відомо до 10-го серпня. У разі підвищення тарифів на газ в 2018 році слід очікувати і зростання «комуналки».

Зменшення ціни на транзит газу

Уже з 2018-го року «Нафтогаз» почне готувати підґрунтя для значного знищення тарифу та транзит газу через ГТС. За словами Юрія Вітрана, який обіймає посаду комерційного директора «Нафтогазу», у 2020 році тарифи на транспортування газу уже будуть знижені. Також Вітран піддав критиці будівництво «Північного потоку – 2».

Щодо інших оптимістичних прогнозів, які потенційно можуть знизити вартість газу для населення, то уже в наступному році у «Нафтогазі» очікують отримання грошових компенсацій від «Газпрому». Все залежить від рішення Стокгольмського арбітражу, де розглядається газовий контракт 2009 року, який був підписаний за ініціативи Ю. Тимошенко.

Рекорд видобутку блакитного палива

У квітні 2017 року був встановлений новий рекорд по видобутку природного газу в Україні – близько 1 232, 231 мільйона кубометрів палив (це на 5, 232 мільйона більше, ніж у було заплановано). Видобуток бутану також перевищив планові показники.

Чи зможуть громадяни отримувати субсидію?

Нові правила отримання субсидії, які були затверджені Кабміном в началі травня, значно ускладнять її оформлення для громадян. Незважаючи на те, що ціна на газ для населення України у 2018 році зросте, тепер субсидія буде оформлюватися, базуючись на доходах за місяць, а не за рік. Крім того, були значно скорочені соціальні норми, що було зроблено з ціллю отримання наступного траншу від МВФ.

Це буде цікаво:
One Response
  1. Danyil Doludenko Июнь 11, 2018 / Ответить

Залиште коментар:

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *