Меню

ЄСВ в 2021 році в Україні по новому

Нещодавно стало відомо про майбутні зміни у формах звітності ЄСВ та ПДФО. Особисті спостереження бухгалтерів показують, що якщо нарахування ЄСВ у 2021 році в Україні стануть іншими, проблеми виникнуть саме у них.

ЕСВ в Україні

Спрощення процедури розрахунків і нарахування показників змушує простих працівників розгадувати ребуси, придумані чиновниками. При цьому не варто думати про негатив. Пропонуємо ознайомитися законодавчими нововведеннями уважно і зрозуміти, чи так вони значні, як вважають деякі.

Розрахунок ЄСВ у 2020 та попередніх роках

Зрозуміти, які зміни очікують українців в частині сплати ЄСВ допоможе розуміння норм законодавства попередніх років і методика розрахунку. Пропонуємо ознайомитися з нюансами розрахунку на прикладах.

Податковий облік сум ЄСВ полягає у впливі цього платежу на облік (нарахування, обчислення, розрахунок) сум податку на доходи фізичних осіб (справляється відповідно до розділу IV ПКУ). Сума втраченого ЄСВ з доходів працівників, нарахованих у вигляді заробітної плати, змінює базу оподаткування ПДФО (п.164.6 ст. 164 ПКУ).

Слід пам»ятати, що зменшення бази оподаткування ПДФО провадиться на суму ЄСВ, обчисленого в розмірах (не більше) та за правилами, визначеними Законом № 2464 (іншими нормативно-правовими актами, виданими на виконання цього Закону).

Наведемо приклад відображення в бухгалтерському обліку сум обчисленого ЄСВ.

Приклад розрахунку заробітної плати робітника за 2 частини місяця

Працівнику підприємства нараховано заробітну плату за січень у розмірі 7000 грн. Відповідно до колективного договору заробітна плата виплачується два рази на місяць – 7 і 22 числа. Сума заробітної плати, виплачена працівникові за першу половину січня (аванс) склала 3500 грн. Працівник не має права на податкову соціальну пільгу. Підприємству встановлено розмір (ставка) ЄСВ-37%.Розрахуємо суми ЄСВ, ПДФО та військового збору.

При виплаті зарплати за першу половину січня необхідно сплатити:

 • ЄСВ в частині нарахувань – 1295 грн. (3500 грн. Ч 37%)1;
 • ПДФО-525 грн. (3500 грн. Ч 15%);
 • військовий збір-52,50 грн. (3500 грн. Ч 1,5%).
Читайте також:  Коментований ЦПК України станом на 2021 рік

При виплаті зарплати за другу половину січня необхідно нарахувати:

 • ЄСВ в частині нарахувань – 2590 грн. (7000 грн. Ч 37%);
 • ЄСВ в частині утримань – 252 грн. (7000 грн. Ч 3,6%);
 • ПДФО – 1012,20 грн. ((7000 грн. – 252 грн.) Ч 15%);
 • військовий збір – 105 грн. (7000 грн. Ч 1,5%).

При цьому, до сплати за січень слід (з урахуванням сум ЄСВ, ПДФО та військового збору вже сплачених при виплаті заробітної плати за першу половину місяця):

 • ЄСВ в частині нарахувань – 1295 грн. (2590 грн. – 1295 грн.);
 • ЄСВ в частині утримань – 252 грн.;
 • ПДФО – 487,20 грн. (1012,20 грн. – 525 грн.);
 • військовий збір-52,50 грн. (105 грн. – 52,50 грн.).

Порядок відображення операції з нарахування та виплати заробітної плати в бухгалтерському обліку підприємства відображено в спецтаблиці бухгалтера. В новому році проведення розрахунків будуть іншими. Пропонуємо ознайомитися з нововведеннями в законодавстві прямо зараз.

Розмір ЄСВ у 2021 році за новим-очікування

Набрання чинності законами № 115 та № 116 дасть про себе знати в 1 кварталі майбутнього року. Звітність з ПДФО та ЄСВ стане єдиною. Зміни торкнуться податкового законодавства та інших, важливих нормативно-правових актів. З цих причин бухгалтери вже сьогодні повинні знати яка максимальна величина бази нарахування ЄСВ, як надається звітність і який термін її сплати.

Ігнорування вимог законодавства може закінчитися сумно для податкових агентів і роботодавців-страхувальників, особи можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності.

Термін сплати ЄСВ у 2021 році

Звітність у новому році має надаватися щоквартально, у визначені числа. При заповненні форми вона повинна розбиватися по місяцях. З цих причин бухгалтери сумніваються, що стане працювати простіше. Вони впевнені у процвітанні бюрократизму та ускладненні життя суб’єктів господарювання.

Фізичні та юридичні особи сумніваються в реальності об’єднання декількох показників в єдину форму звітності та її доцільності. Як і де будуть прописуватися реквізити для сплати ЄСВ, ПДФО та інші, їли вони можуть бути різними і розраховуються за різними методиками і ставками, питання, на яке підприємці не можуть знайти зрозумілої відповіді. Єдиним звіт за показниками може бути у разі ведення єдиних баз нарахування.

Читайте також:  Сайт для бухгалтерів бюджетних установ України 2018

Розмір ЄСВ в Україні-від чого він залежить?

Трохи раніше показник залежав від виду галузі та рівня професійного ризику, нараховувався в межах 36,3-49,7%. Наприклад, бюджетники платили мінімальний ЄСВ, фахівці інших галузей показник нараховувався за вищими параметрами. Сьогодні діюча ставка дорівнює 22% від заробітної плати.

ЄСВ вираховується автоматично, бухгалтерами підприємства. Гроші перераховуються на спецрахунок до податкової служби, після чого перерозподіляється по інших фондах.

Сума ЕСВ в 2021 році

У новому році мінімальний розмір ЄСВ складе 4900*22%=1078 грн. на кожного найманого працівника щомісяця. Якщо при його нарахуванні остаточна сума виходить нижче законодавчої, вона буде датися роботодавцем до покладеного показника.

Ведення звіту з ЄСВ фізособами – що зміниться у 2021 році?

У новому періоді фізособи надаватимуть річний звіт у вигляді декларації. Вона передбачає зазначення всіх видів прибутку, отриманого на території України та за її межами, до також ЄСВ, нарахованого від підприємницької діяльності відповідно до чинного законодавства.

Це стосується і ФОП, які ведуть одноосібну професійну діяльність. По-новому будуть звітувати всі особи без винятку. Точнийтермін сплати ЄСВ у 2021 році стане відомим трохи пізніше.

Об’єднання звітності для платників єдиного податку

Важко знайти українця, який зрадів нововведенням. Проведені останнім часом зміни, мало стосувалися єдинників. Тепер розмір ЄСВ у 2021 році по новому торкнеться і вказану категорію громадян. Пропонуємо ознайомитися із законодавчими змінами детальніше:

 • суб’єкти підприємницької діяльності 1 та 2 групи надаватимуть інформацію про єдиний податок у річній декларації разом з іншими видами звітності;
 • платники 3 та 4 групи надаватимуть зазначені відомості за 4 квартал.

Нова форма розроблена Мінфіном разом з ПФУ і соцстрахом. У ній враховані ЄСВ з лікарняних в Україні та інші нюанси.

Відповідальність платників податків

Відповідальність за порушення надання відомостей настає при порушенні термінів, допущенні помилок і наданні неправдивої інформації. На сьогоднішній день сума штрафних санкцій невелика, і становить 170 грн., при повторному-зростає до 1020 грн.

Читайте також:  Закон України про звернення громадян зі змінами та доповненнями в 2021 році

У новому році передбачені нововведення в адміністративному кодексі. Вони заткнуть деякі статті податкової служби. Наприклад, вище зазначені штрафи зростуть до рівня 540 і 2040 грн. З цих причин законодавці рекомендують своєчасно ознайомлюватися з нововведеннями і не порушувати їх.

Нарахування ЄСВ соціально незахищеної категорії громадян

Соціально незахищена категорія велика. В даному випадку мова піде про пенсіонерів та інвалідів. Пропонуємо детальніше розібратися, як у новому 2021 році проводитиметься нарахування ЄСВ інвалідам і на що варто звернути увагу.

Інваліди та пенсіонери є частиною пенсійного страхування, тому, не включаються до бази платників ЄСВ.

Винятком може становити прибуток, отриманий особою похилого віку від підприємницької діяльності або внаслідок влаштування на другу роботу. У цьому випадку ЄСВ буде вираховуватися з зарплати пенсіонера.

Якщо особа є пенсіонером за віком і пенсіонером одночасно вони також звільняються від сплати ЄСВ.

У ситуаціях, коли особа вийшла на пенсію за пільгою, раніше покладеного терміну, розраховувати на таку перевагу з боку держави не варто. Вони можуть бути звільнені від сплати ЄСВ при відмові від пільгової пенсії.

Таким чином зміни в ЄСВ в Україні ніяким чином не позначилися на соціально незахищених верствах населення. Вони можуть жити не переживаючи, що їх кровно зароблених грошей не буде проводитися ніяких відрахувань.

Резюме

З настанням нового 2021 року настають кардинальні зміни в частині сплати та форми звітності ЄСВ. Вони торкнуться фізичних і юридичних осіб. також зміниться надання ЄСВ для самозайнятих осіб у 2021 році і єдинників.

Зміни набудуть чинності 1 січня 2021 року. Проте вже зараз бухгалтери підготувалися до непередбачених сюрпризів, які негативно позначаться на виконанні їх посадових обов’язків.

Це буде цікаво:

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *