Меню

Закон про судову реформу в 2020 році

Судова реформа – це сукупність  усіх змін у законодавстві країни , які мають на меті вдосконалення судової системи України загалом. Свій початок реформування законодавства бере в 2014 році, після Революції Гідності та Позачергових виборів Президента країни. Процес розпочався прийняттям Закону України «Про судову реформу в 2020 році».

Судова реформа

Судова реформа

Судова реформа в Україні в 2020 році потрібна для того, щоб змінити систему правосуддя на зразок європейської. Щоб досягнути головної мети (на даному етапі – це дотримання верховенства права), потрібно змінити такі складові судової системи: людей, інститути, закони.

Зміни в законодавчій базі — це перший крок на початку реформи. Великої кількості норм, які необхідні для реформування, не було в правовому секторі нашої держави, а інші норми вимагали кардинальних змін . Цей крок дає змогу вирішити проблеми, з якими стикнулася судова гілка країни.

Після прийняття потрібних законів та постанов стає відкритим наступний крок реформування – зміна судових інститутів. Судові інститути – це заклади, в яких відбуваються судові дії, де працюють судді, прокурори та адвокати.  Саме від професійності та високо кваліфікованості таких людей залежить, якою буде відповідь на питання, чи буде реформа успішна.

Успішність реформування судової системи залежить від того, які люди реагують на зміни в Конституції України та використовують їх. Тому до кінця 2020 року продовжиться набір нових представників судової діяльності, що продовжить процес реорганізації судів.

Про забезпечення права на справедливий суд

Після прийняття Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» вдалося повністю змінити судову систему та надати усім громадянам України права рівності перед законом, яке не дасть сумніватися у прозорості судової влади.

Кожна судова установа має свої функції, які чітко визначені законодавством України. Верховний Суд займає провідне місце серед судових органів. Його формування закінчилося 15 грудня 2017 року. З великої кількості суддів при відборі залишилося лише 118. Відбором був прозорий конкурс. В Україні така практика вперше. У 2019 році конкурс проводився знову, що поповнило колектив Верховного суду на 78 осіб.

Читайте також:  ЦПК України станом на 2018 рік

Завдяки реформуванню судова система складається з трьох ланок. Тепер вона працює ефективніше, ніж чотирьох ланкова, яка була раніше. Перша ланка представлена місцевим судом. Тут вивчають справи та показання сторін, після чого приймають остаточне рішення. Якщо хтось зі сторін не згоден з цим рішенням,  то справа переходить на розгляд на другу (вищу) ланку — до апеляційного суду. Друга ланка вивчає справу, наявні докази та перевіряє законність, правильність та справедливість вердикт місцевого суду. Якщо це рішення не задовольняє сторони, то з цією справою звертаються до третьої ланки  судової системи — касаційного суду. В Україні третя ланка представлена Верховним Судом. Його рішення є остаточним і не може бути оскарженим ніяким правовим інститутом принаймні в Україні.

зміни в судовій системі

Фактично до реформи діяла четверта касаційна ланка — вищі спеціалізовані суди. Їм притаманні функції, схожі до функцій Верховного Суду.

Зміни в судовій системі передбачають збільшенню мінімальної кількості суддів в суді. Зараз це число рівне 9-12 суддям. Таким чином, буде проведена ліквідація судів, у яких бракуватиме кадрів. Судова система вимагає висококваліфіковані кадри.  Тому щоб працювати в суді, потрібно пройти оцінювання, яке виявить кваліфікацію претендента на посаду. Це підтвердить високо кваліфікованість особи, які прагне працювати в судових органах. Кожен суддя повинен бути чесним, компетентним у своїх діях та мати відповідальність перед вищим законодавством.

Кожен українець має право на професійне консультування та професійну допомогу з боку правових інститутів та представників судової сфери, не залежно від соціального статусу та фінансових можливостей. У свою чергу, адвокатура отримала права, які гарантують кращий захист інтересів своїх клієнтів.

На даний момент завдяки судовій реформі правовий процес став швидший та чітко сформульованим. Новоприйняті закони вирішують державні проблеми, впроваджують нові методи та механізми в діяльності судової практики.

Судова система продовжує вдосконалюватися. Відбувається постійне поповнення судового штату, тобто людей, які в силах змінити на краще правову сферу в країні.

Читайте також:  Кримінальний кодекс України станом на 2018 рік

Якщо дві складові реформи (законодавча та інституційна) завершені ще у 2019 році, то кадрова ще триває, адже вільними залишаються посади, кількість яких рівна 2 000.

Уже розпочали свою роботу та діють кілька років нові апеляційні й окружні суди. Згодом уряд планує запустити в діяльність Вищий суд з питань інтелектуальної власності та Вищий антикорупційний суд.

Кількість судів істотно знизилась: з 764 до 380. Це є позитивною зміною, адже це буде виступати в ролі своєрідної гарантії, що означатиме постійний вільний доступ громадян до правової гілки країни. Звичайно, це буде вигідно з фінансової точки зору.

Вищий суд з питань інтелектуальної власності буде займатися розглядом важливих, складних та заплутаних справ для економіки держави. Позитивним наслідком буде збільшення інвестиційної привабливості. Це сприятиме розвитку наукових підприємств в Україні.

чинний ЦПК

Судна реформа в Україні

Вищий антикорупційний суд, згідно до назви, буде запобігати та мінімізувати порушення законодавства, пов’язаних хабарництвом, зловживанням службовим становищем, незаконним збагачення. Громадянам України можуть легко звернутися до цього судового органу у випадках, коли помічені вищевказані злочини. Після недосить тривалого проміжку часу справу буде розглянуто, а злочинець покараний.

Тепер у 2020 році не обов’язково бути кваліфікованим юристом або шукати таку людину для вирішення своїх проблем та платити їй величезну суму коштів, тому що незабаром, що вказано в змісті судової реформи в Україні в 2020 році, свою роботу розпочне онлайн-система послуг у судовій діяльності, або іншими словами – електронний суд. Завдяки йому будь-який громадянин України, незалежно від місцезнаходження на певний момент, зможе слідкувати за станом своєї справи через глобальну мережу, отримувати необхідні документи відразу на мобільний гаджет.

Електронний суд

Автоматизація дійде і до судової діяльності. Таким чином,  електронний суд  з’явиться у всіх судових установах. Позитивні зміни спростять процес проведення судових процедур та операцій, а також  зменшить використаний час потерпілим особам.

Електронний суд допоможе:

  • слідкувати за  діями свого правового захисника або іншого судового представника в суді,
  • отримувати виклики до суду у вигляді приватних повідомлень,
  • слідкувати за станом справи,
  • отримувати рішення та інші документи, необхідні для судового процесу,
  • здійснювати платежі типу штрафів і судових зборів.
Читайте також:  Яким буде ДПА в 2018 році?

Протягом 2020 року прийнято рішення щодо якіснішої підготовки юристів та збільшення практичних занять під час навчання в університеті. Також запропоновано не ділити правничу професію на ланки, а запровадити єдину правничу професію.

Електронний суд

Щоб справедливість запанувала, висунуті вимоги щодо однакової кваліфікованості представників судової діяльності, які беруть участь в одному судовому процесі. Це забезпечить, по-перше, краще навчання юристів, а, по-друге, впевненість потерпілого або засудженого за свого представника. Також такий спосіб зменшить кількість хабарів та мінімізує боязкість громадян програти у суді.

Офіційним фактом є те, що реформу ще не буде завершено навіть в наступному році. Результат є, і вони дуже помітні. Судова система на довгий час позбулася проблем, пов’язаних з кадрами інститутів. На заміну злочинцям та хабарникам прийшли адекватні та розумні спеціалісти, які не мали і не мають проблем із законом, ніколи не були піймані на хабарах чи незаконних збагаченнях. Судова система загалом стала набагато відкритою, ніж раніше. Тепер стало нормальним, що суддя або керівництво судової гілки влади йде на контакт із засобами масової інформації. Журналісти впевнено можуть задати питання як професійного, так і особистого характеру, на що обов’язково отримають чітку та повну відповідь.

Отже, судова реформа у 2020 році ще буде тривати в країні, поки все судочинство та його діяльність кардинально не зміниться. На даний момент ми вже можемо побачити суттєві зміни, які покращили стан правозахисного інституту. Надалі новий парламент продовжить вносити зміни до старих законів та впроваджувати нові. Важливо сказати, що у питанні механізму змін криється проблема будь-якого нового президента, а наш новий президент прийшов на пост лише минулого року. Дуже важливу роль відіграє перейняття досвіду європейський країн. Адже їхня судова система гідний зразок для нашої держави.

Це буде цікаво:

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *