Меню

Чинний трудовий кодекс України в 2022 році

Воєнний стан в України вніс суттєві зміни в усі сфери життя та діяльності. Не могли обійтись без змін також законодавчі акти, які були не пристосовані до особливостей цього режиму. Не став виключенням і трудовий кодекс України. Під час війни стало зрозумілим, що частина гарантій та механізмів, які прописані у Кодексі, не можуть буди виконані роботодавцями, то виникла необхідність внести нагальні зміни.

Коли було внесено зміни до трудового кодексу

Починаючи з 24 лютого 2022 року Указом президента на території України було введено воєнний стан. Його дія передбачалась на 30 діб. У зв’язку з тим, що Російською Федерацією не припинено військову агресію проти країни, дію воєнного стану подовжено до 25 травня поточного року.

Такий стан в країні, який вже буде продовжуватися третій місяць, потребував змін у чинному трудовому кодексі України. Ці зміни було прийнято Законом України “Про організацію трудових відносин у період воєнного стану” № 2136. Цей Закон було підписано та опубліковано 23 березня поточного року. Вже, починаючи з наступного дня, нормативний документ набрав чинності.

Треба зауважити, що прийнятий нормативний акт розповсюджується на усі підприємства, незалежно від їх форм власності. Закон №2136 передбачає деякі обмеження прав та конституційних свобод громадян, які були їм гарантовані статтями 43 та 44 Конституції

Оплата праці під час воєнного стану

Війна змусила навіть великі підприємства скоротити свої потужності, а маленькі і зовсім зупинити свою діяльність. У такому становищі багато працівників залишились без роботи не з їх провини. Тоді виникло питання з оплатою праці для таких людей. У мирний час їм мали б сплачувати 2/3 від окладу. Зараз, відповідно Закону, існує можливість призупинення трудового договору.

Що значить призупинення трудового договору як для працівника, так і роботодавця. При ознайомленні з наказом за працівником залишається його місце роботи, але поки підприємство не працює або не має потреби у його послугах, він не отримує заробітну плату. Роботодавець, під час призупинення дії трудового договору, не зобов’язаний забезпечувати працівника роботою та платити будь-яку зарплату. Свого роду призупинення відносин є тимчасовим звільненням працівника, при цьому трудовий кодекс України 2022 року не передбачає яких-небудь мінімальних строків для попередження сторін.

Читайте також:  Паспорт бюджетної програми бюджету на 2020 рік

Призупинення трудового договору не єдине нововведення, яке може позначитися на рівні оплати праці. Законом передбачено, що керівник або власник підприємства може в односторонньому порядку змінювати умови колективного договору, а також не виплачувати додаткові виплати та премії. Під час воєнного стану сплати в профспілковий фонд є необов’язковими.

Використання ресурсів що працюють

У разі, якщо роботодавець може забезпечити виробничими завданнями усіх працівників, то тоді нормами Закону йому дозволено максимально використовувати ресурси. Це означає наступне:

  • робоча неділя може тривати 60 годин, замість 40 годин, які були до початку війни;
  • роботодавець в односторонньому порядку сам встановлює години початку та закінчення роботи, а також визначає кількість робочих днів на тиждень;
  • вихідні щотижня не мають бути довшими ніж 24 години;
  • тривалість понаднормової роботи не обмежена;
  • працівники можуть бути залучені у роботу у вихідний день необмежену кількість разів;
  • скасовуються вихідні у всі державні свята;
  • роботодавець має право залучати жінок для виконання важких, шкідливих та небезпечних робіт;
  • керівник або власник підприємства може залучати співробітників з дитиною для роботи понаднормово або у відрядженні, але тільки за згодою.

Збільшення тривалості робочого тижня не призводить до збільшення фонду оплати праці. Оклад працівників залишається без змін. У разі, якщо робочий тиждень триває більш ніж 60 годин, тоді понаднормові часи мають бути оплачувані.

Читайте також:  Прогноз цін на нафту на 2022 рік

Є окрема новина для працівників критичної інфраструктури. Стаття трудового кодексу України 2022 року про відпустки каже про те, що робітнику може бути відмовлено в її наданні. Відпусток по догляду або народженню дитини це не стосується.

Порядок звільнення

Новий Закон суттєво обмежив права та обов’язки працівників усіх підприємств, незалежно від їх форм власності, але передбачив захист від швидкого звільнення роботодавцем. При цьому керівник підприємства має право провести скорочення штату. Зараз для того, щоб провести скорочення зовсім не обов’язково повідомляти про це працівників за 2 місяці. Тепер їх можна попередити за 10 днів. Але варто звернути увагу, що це стосується підприємств, які втратили або скоротили потужності в наслідок військових дій на території. В усіх інших випадках трудовий кодекс України 2022 року про звільнення діє без змін.

Якщо раніше роботодавець не міг звільнити працівника під час його лікарняного або відпустки, то зараз це дозволяється. Датою звільнення буде перший день після виходу з лікарняного або відпустки. Це не стосується працівників які знаходяться на лікарняному по вагітності та пологам або у відпустці по догляду за дитиною.

Для працівників скасована необхідність попередження керівника у разі звільнення за власним бажанням, якщо підприємство розташоване у зоні бойових дій. Також відсутня необхідність погоджувати звільнення робітника з профспілковим комітетом, якщо працівник не є його членом.

Що стосується працівників, які були мобілізовані або військових, то їх не торкнуться нові умови законодавства. За ними зберігається робоче місце та заробітна плата у повному обсязі.

Щоб більш детально розібратися у змінах, знати права та обов’язки як працівника, так і роботодавця, варто скачати трудовий кодекс України. Усі зміни до кодексу знаходяться у вільному доступі та ознайомитися з ними може будь-хто. Також варто зазначити, що після скасування воєнного стану в Україні зміни до трудового законодавства втрачають свою чинність. Але роботодавці та працівники мають бути готовими, що зворотні зміни, наприклад, умови праці, час початку та закінчення роботи буде змінюватися у порядку згідно з діючим законодавством. А на це піде мінімум два місяці.

Читайте також:  Нарахування відпускних у 2022 році в Україні

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.