Меню

Батьківський день у 2022 році

Дні поминання померлих родичів, близьких є одними із найбільш значимих та важливих для українців. Це не дивно, адже традиція вшановувати тих, кого вже немає поряд, збереглася із давніх, ще язичницьких часів. З приходом християнства вона ще більше вкорінилася і дотримується всіма людьми. Щоб знати, коли будуть поминальні дні в 2022 році, варто звернутися до церковного календаря. В ньому зазначається перелік основних таких дат впродовж всього року.Дні поминання померлих родичів, близьких

Батьківський день

Назва цього дня пов’язана із поминанням найближчих людей – батьків. Традиційно батьківський день припадає на дев’ятий день після Христового Воскресіння (Пасхи). Щороку дата відзначення поминального дня відрізняється. Причиною цьому є те, що Пасха також не стала у числі.

Раніше Батьківський день у різних областях України відзначався у різні дні. Десь це була неділя, а десь – понеділок або вівторок. Щоб не виникало таких непорозумінь, було прийнято рішення про відзначення поминальної дати саме дев’ятого дня – це попадає у вівторок. Якщо звернути увагу на те, коли буде Пасха, то зрозуміло, що Батьківський день у 2022 році припадає на сімнадцяте квітня.Батьківський день

Традиції проведення

Цей день має ще багато назв – Великдень мертвих, Намськкий або Навський Великдень. Нерідко вживається і таке визначення, як Радониця. Чому така назва? Науковці-історики вважають, що у давні часи відзначення Пасхи померлих не пов’язувалось із смутком та сльозами, а навпаки було празником веселощів та радості, cимволом того, що навіть на тому світі люди раділи воскресінню Христа.

Радониця також поєднує  в собі давні та сучасні традиції. Перша за все, на Батьківський день обов’язково повинна бути Паска, крашанки та писанки. Святковий хліб намагалися лишити ще від пасхальних свят, а яйця, якщо було потрібно, дофарбовували. Пізніше, коли рідня приходила на кладовище, то одне з таких яєць закопували в землю на могилі у покійного. В деяких регіонах України було прийнято закопувати крашанку біля порогу або у полі. Таке закопування називалося -«христосування» з померлим.

Читайте також:  День Валентина в Украине в 2021 году

Радониця 2022 року не обійдеться також і без колива. Коливо – це спеціальна каша, що готується на поминальні дні. Для приготування страви береться крупа – пшоно або рис, до неї можна додавати родзинки, чорнослив, курагу, горіхи, мед, мак. За святковим пасхальним столом крім тарілок для всіх членів родини, ставиться тарілочка, ложка для померлих родичів. Побутує вірування, що в ці дні душі померлих спускаються на землю і приходять в свій дім.

Досить поширеною є традиція пекти на Батьківський день млинці. Вони повинні бути тоненькими, пухкими. Такі млинці зверху поливалися вершковим маслом, можна було до них додавати варення тощо. Великдень мертвих

Особливості відзначення Пасхи померлих

Як зазначалося вище, на Батьківський день вся рідня збирається разом, щоб піти на кладовище, «провідати» померлих родичів, похристосуватися з ними. Проте не всі знають, як правильно поводитися при Навському Великодні.

Часто за святковим столом вдома цокаються або вітають один одного, хоча так робити не можна. Багато хто на кладовище бере алкоголь, проте це також забороняється. Основне, що необхідно взяти із собою – це святковий хліб, коливо, крашанки. Ще з давніх часів збереглася традиція не класти на обідній стіл виделок та ножів – на Радоницю не слід  різати – тільки ламати або брати страви ложкою.

Інші поминальні дні в 2022 році

Згідно із церковним календарем на 2022 рік, впродовж нинішнього року відзначатимуться ще кілька дат поминання померлих.

Читайте також:  День защитника Украины в 2020 году

Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - Cerkovniy-kalendar-maliy1-1440x960-1.jpg

В суботи Великого посту необхідно відвідувати церкву, слухати та читати молитви. Ці суботи мають значення і для живих людей, адже змушують задуматися про тих, кого вже немає поряд. В храмах відбуваються не лише святкові Літургії, але й в кінці служби – панахиди. На панахиди люди приносять хліб, цукор, коливо, запалюють свічки.

  • 9-те травня – день поминання загиблих воїнів. На церковних службах згадуються воїни, загиблі у Другій Світовій Війні, їх подвиг для сучасників, віра в перемогу та нездоланність.
  • 7 червня – Троїцька субота. Святкується перед празником Трійці, символізує  очищення душі, умиротворення. Церквою дозволяється поминати самовбивць, злочинців (тобто тих, кого зазвичай не прийнято поминати).
  • 3-тє листопада – Димитріївська субота. Цього дня вшановується пам’ять померлих людей, в першу чергу, воїнів.

Усі перераховані суботи ще називаються Вселенськими суботами, в ці дні відбувається вселенська панахида. Чому саме Вселенська? Бо у всіх храмах проходять служби, на яких священники моляться за абсолютно всіх православних хрещених людей. Дати, приурочені поминанню померлих, необхідно провести в молитві, покаянні, відвідати церковні служби, панахиди. Також люди намагалися перед поминальними суботами (перш за все, м’ясопустною, Троїцькою) навести лад вдома – прибрати в будинку та надворі, сходити на кладовище, прибрати на могилах, приготувати вечерю і зібрати усіх родичів за одним столом.

Поминальні дати мають важливе значення ужитті кожної людини. Адже це не просто дні, коли можна відвідати церковні служби, але й нагадування про швидкоплинність життя, про необхідність дотримуватися церковних канонів, очищення за допомогою молитов своєї душі та помислів.

Оскільки багато поминальних днів не мають сталого числа, слід завжди мати під рукою церковний календар. У ньому завжди можна подивитися, якого числа пам’ятні дати у 2022 році, заздалегідь до них підготуватися.Димитріївська субота

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.