Меню

Конституція України станом на 2022 рік

Головним документом будь-якої країни є її Конституція. В незалежній Україні цей документ було прийнято 28 червня 1996 року. З того моменту цей день є державним святом та вихідним днем у країні. За роки існування статті конституції зазнавали змін та доповнень, але багато пересічних громадян залишали їх без уваги. Але зараз актуальним є питання щодо чинної конституції України зі змінами та доповненнями у 2022 році.

Які зміни планувались

З моменту прийняття основного документа держави пройшло багато часу. Звичайно, що ситуація в країні, зміни у політичній та економічній ситуації приводили до деяких змін. Основною їх метою було поліпшення життя громадян та збільшення їх прав та свобод. Конституція України потребувала змін і над ними працювала велика команда спеціалістів.

На початку 2022 року верховна рада анонсувала зміни які стосувалися органів місцевого самоврядування. Однак багато хто не зрозумів необхідність цих змін і хто був їх ініціатором. На той момент нова редакція статей викликала більше питань ніж розуміння та приводила до ризиків.

Основні зміни мали стосуватися розділу 10 Конституції. Деякі депутати стверджували, що таким чином проводиться “остаточним закріпленням децентралізації”. З’являлось поняття первинного суб’єкта самоврядування під яким було слід розуміти громаду. Також місцеве самоврядування гарантувалось не правом територіальної громади, а державним правом. Це тільки частина норм, на які мала б поповнитися діюча конституція України. При цьому деякі норми з неї планували видалити. У разі прийняття цих змін мер або голова громади міг отримати суттєве збільшення своєї влади.

У зв’язку з ситуацією в країні подібні зміни відійшли на другий план. Наразі найважливішою статтею є 102, у якій прописано, що Україна має намір вступити до НАТО та стати членом Європейського союзу. Саме прагнення України стати повноправним членом Європи та отримати захист від країн стало однією за причин війни на її території.

Читайте також:  Податок на землю 2022 для юридичних і фізичних осіб

Чи можливо вносити зміни до Конституції під час війни

На переговорах з агресором щодо припинення воєнних дій на території України не одноразово звучало питання щодо вступу до НАТО. Можна сказати, що це було одним з принципових питань. Задля миру представники української переговорної комісії казали, що можливо цей пункт видалити з Конституції. Але насправді зробити це буде не просто.

На це є декілька причин. По-перше, на час воєнного стану забороняється внесення будь-яких змін до головного документу країни. У зв’язку з цим конституція України станом на 2022 рік повинна містити такі ж самі статті, що і до війни.

По-друге, не треба виключати можливість, щодо внесення змін до законодавства, яке дозволить змінити конституцію та видалити з неї формулювання про вступ України до НАТО. Але тут виникають деякі труднощі. Для того, щоб внести зміни за це повинно проголосувати не менш як 300 депутатів. Є імовірність, що народні обранці не підтримають зміни курсу у такій кількості. Також депутати опозиційних партій не беруть участі у засіданні Верховної Ради у зв’язку із забороною.

Існує також третій фактор, який ставить під сумніви внесення змін у 102 статтю — це народна думка. Якщо буде вирішено робити поправки, то українцями це може розцінюватися як зрада, яка схожа на ту, що сталась у 2014 році. Народ України прагне стати членом Європейського союзу і будувати нові відносини зі країнами. Тут є два нюанси, які слід знати. Президент Зеленський не одноразово заявляв, що майбутнє щодо курсу до НАТО буде вирішуватися на референдумі. Також, щодо європейського курсу, то тут Росія не висувала ніяких ультиматумів.

Зараз переговори зупинились. Разом з ними рідше обговорюється питання, щодо можливих змін у головному документі країни. Поки вони не відбуваються громадянам варто скачать  Конституцію України 2022 та ознайомитися з її основними положеннями.

Читайте також:  Транспортный налог в 2020 году в Украине

Які зміни у Конституції можливі після війни

Згадуючи у яких умовах приймалась Конституція та у яких умовах до неї було внесено основні зміни у 2004 році, то приходить асоціація з англійською королевою. Чому саме так? Тому що, як і королева, так і Конституція України існує, але виконує мінімальну закону роль.

Звичайно події останніх двох місяців дали змогу зрозуміти, що тепер треба законодавчі та правові документи, які дійсно будуть працювати, і конституція не виняток. Зараз наше суспільство згуртувалось, як ніколи раніше. Було б нерозумно не використати такий потенціал та енергію, щоб після перемоги не змінити країну на краще, і почати варто з конституції.

Спеціалісти та аналітики приводять найбільш вірогідні зміни в основному документі, які можуть бути внесені до нього після закінчення війни і які треба почати обговорювати вже зараз.

  1. Ввести в конституцію таке поняття як “республіка”. У чому різниця між поняттям “держава” та “республіка”. Держава виступає як інструмент влади, примусу та контролю, а республіка — це спільна справа для усіх громадян.
  2. Усі гілки влади не можуть бути зосереджені в одних руках. Треба надати право управління кожною гілкою влади фахівцю.
  3. Ввести нові засади гідності, життя, свободи, самореалізації. Громадянин має бачити свої перспективи на майбутнє.
  4. Чітко зазначити права дітей, літніх людей та людей з інвалідністю та додержуватися їх.
  5. Ввести гарантії на свободу інформації, економічну та творчу свободу. Не допускати домінування однієї волі над іншою або придушення її. Гарантувати кожній людині право бути собою, навіть якщо це дуже відрізняє його від інших.
  6. По можливості виключення монополій з будь-якої сфери життя.

Ці пункти далеко не остаточний перелік пропозицій та змін, які вже назріли в українській конституції. Цими пунктами запропоновано новий механізм побудови суспільства по-новому, але це не є остаточним варіантом. Щоб кожен міг помислити та внести свої пропозиції, або проаналізувати надані, необхідно скачать на українській мові Конституцію України та уважно переглянути її хоча б раз. На жаль нова Конституція буде написана кров’ю.

Читайте також:  Як рахувати ПДФО у 2021 році в Україні?

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.