Меню

Яким буде транспортний податок в 2021 році в Україні?

Це з давніх часів повелося, що податки є основним джерелом надходження коштів до бюджету. Навіть у 21 столітті підхід до цього не мінився. Українці, так як і громадяни усього світу, платять багато відрахувань.

Якщо проаналізувати, що найбільше за усе підлягає оподаткуванню, то вийде що це автомобілі. Для багатьох ця новина викликає подив. Спробуємо розібратися, коли та за що сплачують автовласники до державного бюджету, та  яким буде транспортний податок в 2021 році в Україні.

Яким буде транспортний податок в 2021 році в Україні?

Що таке транспортний податок

Як вже було сказано — автомобілі ще об’єкт, який є найбільш оподатковуваний серед майна українців. Подивіться самі. Якщо громадянин придбає авто не вітчизняного виробництва, то він заплатить мито. Також при покупці він заплатить ПДВ, а також акциз. Ну на цьому виплати не закінчуються. Вони сплачуються при кожній заправці авто, з кожного літру палива, а це становить десь біля 40% від його вартості.

Але ж і це ще не все. Згідно зі статтею 267 Податкового кодексу України необхідно сплачувати транспортний податок. За своїм призначенням цей вид податку є податком на майно, так же само як, наприклад, на квартиру чи на будинок. При цьому оподатковуються тільки автомобілі не старше п’яти років та певною вартістю.

Але так було не завжди. До 2015 року транспортний податок сплачували усі власники авто з об’ємом двигуна понад 3000 кубічних сантиметрів. Тоді щорічно податок сплачували, як ті, хто володів дорогими авто, так і ті, хто їздив на бюджетних іномарках. Це викликало невдоволення серед автомобілістів.

Починаючи з 2016 року було внесено зміни до Податкового Кодексу. З того часу відрахування платили тільки власники дорогих авто, незалежно від об’єму двигуна. При цьому не треба було знати як розрахувати транспортний податок в Україні, бо сума була фіксованою. Мінімальна вартість авто, з якого будуть стягуватися виплати до бюджету визначаються органами виконавчої влади за спеціальною методикою, яку розробив Кабінет Міністрів України.

Читайте також:  Яким буде податок на додану вартість в 2021 році в Україні?

Вартість авто залежить від мінімальної заробітної плати, яка встановлена на цей момент в країні і визначається станом на 1 січня звітного року. Також до уваги береться марка, модель автомобіля, рік його випуску, а також паливо. Перелік, які транспортні засоби є об’єктом оподаткування, розміщено на спеціальних сайтах.

Розмір транспортного податку у 2021 році

З моменту введення у дію зміни до Податкового Кодексу майже щорічно змінюється розрахунок вартості авто, які підпадають під дію цього Кодексу. У 2016 році сплачувати за володіння машинами повинні були ті, вартість яких становила 750 мінімальних заробітних плат та дорожчих. У зв’язку з підвищення мінімальної заробітної плати зараз вартість транспортних засобів становить 375 “мінімалок”. У перерахунку це становить 2,25 млн. гривень.

Але у 2021 році депутати пропонують змінити вартість транспортних засобів, які мають оподатковуватись. Зараз на розгляді знаходиться пропозиція, щоб зменшити цю суму з 375 мінімальних заробітних плат до 200. У перерахунку мінімальна вартість авто буде становитиме 1,4 млн. гривень. Це значить, що оподатковуватись будуть не тільки авто преміум-классу, а середнього класу. Це значно розширить перелік транспортних засобів, за які їх власник має бути сплатити податок.

У міністерстві фінансів запевняють, що зменшення вартості транспортного засобу, з якого має бути сплачено податок, дозволить наповнити бюджети. Також підвищення мінімальної заробітної плати призвело до того, що перелік розкішних авто під оподаткування значно скоротився, майже у 1,5 раза.

Транспортний податок в 2021 році в Україні

Але, якщо міністри бачать тільки позитивні зміни у зв’язку з новим законопроєктом, то громадяни України налаштовані не так позитивно. Вони вважають, що може постраждати ринок нових автомобілів. Щоб не сплачувати податок покупці авто можуть зупинити свій вибір на більш дешевому варіанті, або купити авто, якому понад п’яти років.

Читайте також:  КПК України станом на 2022 рік

Якщо до прийняття законопроєкту, авто, які не підпадали під його дію, користувались попитом на вторинному ринку, то тепер є ризики, що попит на низ впаде. Таке авто буде важче продати, і таким чином ціна на низ знизиться.

Також можуть скоротитися надходження до державного бюджету від сплати мита. Це відбудеться у разі, якщо попит на дорогі іноземні машини суттєво знизиться і їх буде недоцільно ввозити до країни.

Податок для юридичних та фізичних осіб

Транспортний податок 2021 як для юридичних осіб, так і для фізичних становить однакову суму і дорівнює 25 тисяч гривень. Різниця полягає тільки у порядку сплати. Так юридичні особи розраховують розмір сплати станом на 1 січня поточного року та подають відомості про суму до контролюючого органу за місцем реєстрації.

Розраховану суму власник транспортних засобів — юридична особа, сплачує рівними частинами кожного кварталу. Перша сплата повинна відбутися не пізніше 20 лютого календарного року. Також юридичним особам треба врахувати наступний нюанс — податок сплачується авансом не пізніше 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, який відображається у декларації.

Що стосується фізичних осіб, то розрахунок транспортного податку виконує контролюючий орган за місцем реєстрації. Податок нараховується з дня придбання автомобіля. У разі якщо власник продав його, або транспортному засобу виповнилось 5 років, тоді податок розраховується за ті місяці, які власник володів авто або до того періоду поки воно не досягло п’ятирічного віку.

За несвоєчасну сплату податку передбачено штрафні санкції стосовно фізичних осіб. Так у разі, якщо податок не було сплачено до 1 серпня поточного року, такій особі буде заборонено виїзд за кордон, а на автомобіль буде накладено арешт.

У разі несвоєчасного або невірного подання інформації щодо транспортного засобу в декларації на його власника буде накладено штраф у розмірі 340 гривень. Якщо це порушення має систематичний характер, то штраф зросте до 1020 гривень.

Читайте також:  Розмір виплати при народженні дитини в 2022 році

Податок при продажу автомобіля

Не оминули зміни у Податковому Кодексі і таку операцію, як продаж автомобілю. Згідно внесених змін власнику необхідно буде сплатити податок при продажу автомобіля. Автори законопроєкту детально описали розмір нарахування для кожного виду рухомого майна.

Так, податок з продажу авто у 2021 році буде становити:

  • не підлягатиме оподаткуванню дохід, який отримано від продажу транспортних засобів вперше за календарний рік;
  • податок від доходу за другий транспортний засіб, який було продано або обміняне  упродовж календарного року, буде становити 5%;
  • якщо упродовж року було продано три транспортних засоби та більше, тоді відсоток податку буде становити 18% від усього отриманого доходу.

Кодексом передбачено, що податок буде сплачуватися не тільки від продажу легкових автомобілів, а і причепів, мотоциклів, мопедів та інших транспортних засобів. Основною зміною у порівнянні з минулими періодами є те, що раніше податок від продажу трьох та більшої кількості транспортних засобів дорівнював 5%, то починаючи з 2021 року він буде становити 18%.

Українцям залишилось тільки чекати до цього призведуть такі зміни у законодавстві, чи відмовляться заможні громадяни від елітних автомобілів, чи будуть, як і раніше, сплачувати податок до бюджету України. Також обговорюється пропозиція, що би ввести податок і на інше рухоме майно, наприклад, яхти та катери.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.