Меню

Якою буде інфляція в Україні в 2022 році?

Важливим показником економічного розвитку держави є рівень цін та їх динаміка зростання. Саме від того, якого темпу вони досягають, залежить купівельна спроможність населення і його добробут. Та й для того, щоб при здійсненні своєї економічної діяльності, вибудувати правильну довгострокову стратегію, необхідно брати до відома прогноз інфляції. Саме тому питання якою буде інфляція у 2022 році в Україні завжди залишається актуальним.

Якою буде інфляція в Україні в 2022 році

Поняття інфляції

Під інфляцією розуміється підвищення рівня вартості товарів і послуг на певний термін. Іншими словами – це знецінення грошової маси держави з одночасним зменшенням купівельної спроможності населення.

Для того щоб уряд міг контролювати економічну стабільність, підтримувати вартість національної валюти, а також забезпечувати зростання доходів населення, складається довгостроковий офіційний прогноз. Він дозволяє відстежувати зростання інфляції і при необхідності здійснювати заходи щодо її стримування

Офіційні показники

Динаміка цін в Україні відбивається в щомісячних випусках інформаційних матеріалів Ощадбанку і Управління статистики, з урахуванням розрахунків Банку України і передбачуваної статистики.

Розрахунок структури приросту і темпів зростання інфляції і цін на непродовольчі товари ведеться без включення цін на бензин за минулі періоди. Фінальна оцінка за даними Управління статистики формується на основі відомостей зі статистики про індексацію цін на товари народного споживання і витрат українських громадян.

Низькі темпи інфляції – привід для радості більшості жителів країни, які переживають і відчувають фінансові проблеми через підвищення розцінок на товари. Однак експерти стурбовані низькими показниками в економічному середовищі, ослабленням динаміки, що йде паралельно зі стабілізацією. Все це явна ознака стагнації. Інфляція – симптом економічного добробуту і впливу на кожного з проживаючих в державі.

На сьогоднішній час показники не дуже гарні. Причина такого становища криється в відсутності грошей в державної скарбниці, безробіття, спалах коронавірусної інфекції, війна на Донбасі, відсутність взаєморозуміння з Росією та інші політичні труднощі.

Інфляція в Україні

2020 рік

Розглянемо показники інфляції за 2020 і 2021 рр., щоб скласти прогноз на 2022 р. у 2020 р. індекс інфляції був рекордно низький – 5%  Фактори, що вплинули на даний показник:

  • приріст обсягів у виробництві різних видів товарів;
  • збої в структурі державної економіки;
  • постійна монополія частини виробників, які диктують свої умови споживачам щодо ціноутворення;
  • слабкий рівень організації працю;
  • доступність кредитів і, як наслідок, висока закредитованість населення;
  • нестабільна і загострена зовнішня політика.

Кризові періоди в Україні добре відклалися в пам’яті громадян, які дуже напружено сприймають будь-який прогноз щодо інфляції в Україні. Накопичення людей знецінювалися за кілька годин, а стабілізація в економіці, яка спостерігалася на початку 2000-х рр., знову обернулася кризою, частково перегукується з загальносвітовим. Тоді гривня зайняла цілком стабільну позицію на тлі долара, проте інфляція знову взяла своє.

Негативний вплив на зростання інфляції відобразила коронавірусна інфекція, яка дала про себе знати наприкінці 2019 року. З того періоду спалах вірусу збільшився, а економічна ситуація в крайні стала тяжкою в порівнянні з попередніми роками. Саме тому прогнози інфляції в Україні на наступний рік не дуже втішні.

Постійно спостерігається збільшення споживчих цін, вартість комунальних послуг, громадського транспорту, цін на продуктовий кошик. Якщо дохід людини не обганяє витрата, то можна говорити про зубожіння населення, люди не можуть забезпечить своє повноцінне проживання і повсякденні витрати.

Читайте також:  Антикорупційна програма національної поліції України на 2020 рік

2021 рік

У 2021 році офіційні дані статистика за червень-липень ще акумулюються для остаточного прогнозу. Поки індекс інфляції на 2021 рік згідно показника травня складає 1,3%. Вважається, що Ощадбанк утримає зростання цін в 2021 р. на рівні 4,1%, тобто наближено до рівня інфляції в 4,5%, благо ресурсів на це вистачає.

Навіть при вичерпанні тимчасових факторів (як зміцнення гривні, падіння цін на плодову і овочеву продукцію) можливе стабільне повернення до 4,1% інфляції. Цей розрахунок інфляційного калькулятора базується на даних по інфляції за минулі роки. Це видно на тлі поступової стабілізації попиту споживачів, індексу споживчої впевненості і зміцнення національної валюти України і зростання ВВП.

Інфляція в Україні 2021-2022 повернеться до 4,1% в 2022 році, йдеться в бюлетені департаменту досліджень і прогнозування Ощадбанку «про що говорять тренди», опублікованому на сайті регулятора. Вказана інформація не є точною, оскільки ситуація може змінитися в любий час.

Ситуація зараз

У Ощадбанку відзначили, що в річна інфляція може наблизитися до максимальної. Про це говорить підвищення цін на соціальні групи товарів та комунальні послуги.

Ознайомитися з останніми показниками можна на офіційному сайті управління статистики. Також масове обговорення проблем, пов’язаних з інфляцією проводиться на тематичних сайтах в інтернеті.

Випереджаючі індикатори зростання цін, у тому числі ціни виробників споживчих товарів і опитувальні дані підприємств, вказують на ймовірне збереження навесні підвищених поточних місячних темпів зростання цін (з поправкою на сезонність) внаслідок зростання витрат, у тому числі пов’язаних з перебоями в логістиці поставок і перевезень.

В результаті збільшилася ймовірність того, що до кінця року інфляція виявиться близько до верхньої межі прогнозу Ощадбанку, а індекс споживчих цін протягом усього 2022 року може повернутися до максимального.

Читайте також:  Прогнози інфляції в Україні на 2019 рік

Резюме

Очікується, що інфляція за 2022 рік досягне показника 4,1% при позитивному економічному сценарії. Якщо спалах коронавірусної інфекції та нестабільна ситуація на Донбасі затягнеться не виключено, що показники будуть більшими.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.