Меню

Якою буде стипендія в 2020 році в Україні?

Студенти, які гарно навчалися та здали зовнішнє незалежне оцінювання на достатньому рівні, що дозволило їм вступити до вищого навчального закладу на бюджетній основі, не позбавляються витрат на навчання та проживання. Студенти, особливо які їдуть навчатися в інше місто, мають постійно купувати собі харчі, одяг, а також книги та посібники для навчання, робочі зошити, спеціальне канцелярське приладдя й не тільки. Деякі родини є малозабезпеченими, а тому батьки не завжди мають змогу покривати усі витрати на навчання та проживання. Але студенти мають змогу частково забезпечувати себе шляхом отримання стипендіальних виплат. Багато хто цікавиться, якою буде стипендія в 2020 році в Україні та чи будуть якісь зміни у вимог для її оформлення.

Якою буде стипендія в 2020 році в Україні

Як наразі виглядають стипендіальні виплати?

Реформа сфери освіти, яка впроваджується вже протягом довгого часу привнесла купу різних нововведень, які також стосувалися вищих навчальних закладів. Експерти встановили, що старий спосіб нарахування та розподілу коштів між студентами є неефективним та незручним для самої стипендіальної системи, а тому було вирішено розділі нарахування на дві різні виплати. Тепер студентам нараховується академічна або соціальна стипендія. Відповідно до цього кожен навчальний заклад повинен мати два окремих фонди, звідки й виділяються кошти. Додатково були змінені умови отримання нарахувань, що призвело до появи серйозної конкуренції між студентами.

Детальніше про академічну стипендію та умови її надання

Розмір стипендії в Україні, яка надається студенту вищого навчального закладу може бути різною. Все залежить саме від конкретного типу стипендії. У більшості випадків студентам нараховуються стандартні стипендіальні виплати, які є чітко визначеними у проекті бюджету та залежать від типу навчального закладу. Отримувати стандартну стипендію може лише особа, яка має для цього достатній рейтинг успішності. Наступний різновид – це підвищені стипендіальні нарахування, які надаються особам, що мають значні успіхи у навчанні. Умова отримання такої стипендії – високий середній бал, який становить 5. А ще ж стипендії, призначені Президентом України або Кабінетом Міністрів України. Вони надаються особам, які займали призові місця у міжнародних олімпіадах, ведуть активну наукову діяльності, мають визначні досягнення, тощо.

Законодавством визначається чіткий перелік осіб, які мають право на отримання академічної стипендії у випадку достатньої для цього успішності. У переліку визначається чимало категорій громадян, серед яких звичайні студенти на денній формі навчання, курсанти, які проходять навчання у невійськових закладах вищої освіти, учні старших та випускних класів шкіл-інтернатів, ординатори, аспіранти й не тільки. Щоб розуміти порядок нарахування, вимоги, які висуваються до студентів та усі інші нюанси, рекомендується ознайомитися з інформацією, що міститься у відповідних постановах та законодавчих актах. Також цю інформацію можна знайти на різних форумах в Інтернеті чи на сайті самого навчального закладу.

про академічну стипендію та умови її надання

Як саме успішність студента впливає на отримання ним стипендіальних нарахувань?

Те, яким буде підвищення стипендії студентам у 2020 році вже визначили представники держаної влади у проекті бюджету на поточний рік. Додатково вони почали мову про збільшення вимог до самих студентів. Якщо раніше нарахування отримували усі особи, які мали середній бал, що дорівнював щонайменше чотирьом, то зараз застосовується інша система. Право на отримання стипендії мають лише 40% від усіх студентів, які проходять навчання за визначеною спеціальністю. Тому кожний факультет окремо складає рейтинг, відповідно до якого здійснює нарахування. Для формування рейтингу застосуються оцінки, отримані за диференційні заліки та іспити. Багато хто обурювався з приводу впровадження такої системи, але зараз політики ведуть мову про ще більше скорочення кількості осіб, які отримуватимуть нарахування до лише 15% від кількості студентів за спеціальністю. Саме така пропозиція була сформована Міністерством фінансів. Згідно з їхніми планами усі зекономлені кошти можна буде спрямувати на внутрішні потреби державних закладів, збільшення стипендій іншим студентам, а також на надання можливості особам, які навчаються на контрактній основі, отримувати нарахування.

Читайте також:  Закон про судову реформу в 2019 році

Необхідно не забувати про те, що студенти, які мали академічну заборгованість чи отримали незадовільні оцінки на іспиті або диференційованому заліку позбавляються можливості отримувати нарахування. У випадку, якщо студент отримує чимало незадовільних оцінок чи має багато заборгованостей, то представники керівництва навчального закладу приймають рішення про відрахування особи або її переведення на контракту основу. Підвищити свої шанси на отримання стипендіальних нарахувань можна завдяки активній участі у громадській діяльності навчального закладу, завдяки захисту наукових робіт, участі у спортивних змаганнях у складі команди навчального закладу, тощо.

Розмір академічних стипендій

Розмір академічних стипендій у 2020 році

Наразі було визначено, що поки розмір стипендії залишатиметься на тому самому рівні, поки у влади не з’являться додаткові кошти та можливості для його підвищення. Загалом стипендіальні нарахування можуть становити як 500 гривень, так і 2500 гривень. Все залежить від обраної спеціальності, ступеня вищого навчального закладу та інших нюансів. Тож часто трапляється так, що на схожих спеціальностях у різних навчальних закладах й стипендіальні нарахування різні.

Що стосується навчальних закладів, які мають третій або четвертий ступінь акредитації, то в них мінімальний розмір стипендії складає 1300 гривень. Особи, які навчаються на п’ятірки, отримують підвищенні нарахування у розмірі 1660 гривень. А от у закладах першого та другого ступеня акредитації стипендії дорівнюють приблизно 900-1100 гривень. Водночас особи, які навчаються у професійно-технічних закладах, можуть отримувати приблизно 500 гривень кожного місяця.

Читайте також:  Реформування ДСНС в Україні

Варто знати, що також є спеціальна підвищена стипендія для студентів України, які навмисно навчаються на складних та специфічних спеціальностях, що потребують поглибленого вивчення деяких дисциплін. Вони становлять щонайменше 1500 гривень на місяць в залежності від ступеня акредитації навчального закладу. Стипендіальні нарахування, що призначаються Президентом України та Кабінетом Міністрів України можуть становити щонайменше 2200 гривень щомісяця. У аспірантів ситуація виглядає ще краще, оскільки вони можуть отримувати максимум 3225 гривень кожного місяця, але кінцева сума залежатиме від того, який навчальний ступінь мала особа та на яку кафедру її було зараховано.

Соціальні стипендії

Соціальна стипендія – це окремий вид виплат, який має свої відмінності та особливості. Перш за все, її розмір також визначається ступенем навчального закладу та розміром бюджету його фонду. У середньому соціальна стипендія є вдвічі більшою за академічні виплати. А тому, наприклад, у професійно-технічних закладах студенти, які мають право на соціальну стипендію, отримуватимуть близько тисячі гривень щомісяця. Для студентів вищих навчальних закладів нарахування сягатимуть щонайменше двох тисяч гривень.

Декілька разів йшла мова про те, що за певних умов зросте і соціальна стипендія у 2020 році. Але від представників влади з цього приводу поки немає ніякої інформації, а тому треба чекати окремого розпорядження або відповідного рішення. Варто також знати, що соціальні стипендії призначаються далеко не кожному студентові. Їх можуть отримувати лише ті особи, які проходять навчання на денній формі та відповідають усім вимогам законодавства. Зазвичай ще малозабезпечені громадяни, особи з обмеженими можливостями, сироти й не тільки. Таким категоріям осіб нарахування надаються належно від того, яку вони мають успішність та на якому місяці вони знаходяться в рейтингу. Не впливає навіть наявність академічних заборгованостей.  Для отримання таких виплат потрібно написати заявку на ім’я керівника навчального закладу та надати певні папери та довідки. Дізнатися конкретний перелік довідок та паперів можна отримати у самому навчальному закладі. Загалом пакет документів є стандартним, а до нього входять:

  1. Особисті дані особи, а саме ксерокопії сторінок паспорта. Якщо у студента з якихось причин немає паспорта, то він може надавати копію свідоцтва про народження.
  2. Копію ідентифікаційного номера.
  3. Копію студентського квитка.
  4. Довідку або якийсь документ, який засвідчує право особи на отримання соціальних нарахувань.

Бувають випадки, коли цього стандартного пакета не вистачає, а тому доводиться доносити ще й інші документи. Все залежить від конкретного випадку, а тому варто заздалегідь вирішити це питання. Після надання студентом усіх необхідних паперів, навчальний заклад складає особисту справу особи та надсилає її до органів соціального захисту. Органи соціального захисту розглядають справу протягом місяця та надають свою письму відповідь. На даному етапі влада не може підвищити стипендії в 2020 році, оскільки вона не має відповідних ресурсів та можливостей. Тож якісь зміни в цьому плані можливі лише за появи зайвих коштів у бюджеті держави Ці кошти можуть з’явитися у випадку реалізації пропозиції, яка була розроблена представниками Міністерства фінансів, що призведе до скорочення кількості осіб, які отримуватимуть стипендіальні нарахування до 15%.

Соціальні стипендії

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.