Меню

Добові витрати на відрядження в бюджетних установах в 2020 році по Україні

Робота деяких підприємств чи установ будується таким чином, що для виконання тих чи інших функцій роботодавцю доводиться відряджати працівників деінде. Роботодавець може відряджати працівників по Україні чи навіть за кордон.

На карте лежит фотоаппарат, блокнот, билет, деньги

При цьому він, згідно з положеннями чинного законодавства, зобов’язується виплатити робітникові добові на відрядження. Тож у працівників нерідко виникають питання з приводу того, якими є мінімальні добові 2020 в Україні, скільки можна отримати за поїздку за кордон та чи вигідно взагалі їхати у відрядження.

Нормативна база

Відрядження являє собою поїздку працівника до іншого населеного пункту, міста або навіть країни зазвичай задля своїх службових обов’язків чи певного доручення за наказом роботодавця або безпосереднього начальника.

Згідно з законодавством, підприємство чи установа зобов’язується компенсувати можливі витрати шляхом виплати добових та здійснити нарахування зарплати за час поїздки. Усе це здійснюється відповідно до низки нормативних документів.

Наприклад, нарахування добові для бюджетників та інших робітників, перш за все, здійснюється відповідно до 121 статті Кодексу законів про працю, що змушує роботодавця зберігати за відрядженою особою робоче місце, займану посаду, відшкодовувати йому витрати на пересування, витрати на проживання у готелях або орендованому житлі, тощо.

Водночас Інструкція про службові відрядження в межах України та за кордон регулює те, як саме здійснюється оформлення цієї поїздки. Строки виплати компенсації та їх величини встановлюються постановою КМУ «Про суми та склад витрат на відрядження держслужбовців та інших осіб».

Скільки може тривати відрядження?

Те, на який термін працівник їхатиме у відрядження вирішує саме керівник підприємства чи установи. Тривалість поїздки напряму впливає на те, яка сума добових буде виплачена особі.

Основные принципы командировки работника

Водночас після встановлення терміну відрядження, керівник установи або підприємства повинен не забувати про вимоги постанови КМУ. У цій постанові йдеться про те, що терміни однієї такої поїздки у службових справах не можуть перевищувати 30 діб. Саме тому добові по Україні в 2020 році виплачуються максимум за 30 днів. Що стосується виїзду за кордон, то в такому випадку максимальний термін службової поїздки може становити 60 діб.

Важливо зазначити, що загальний термін відрядження для державних службовців протягом усього року не може перевищувати два місяці.

Читайте також:  Антикорупційна програма національної поліції України на 2019 рік

Окремо у постанові йдеться про виняткові випадки, коли роботодавцю дозволяється подовжувати терміни відрядження. Робітники можуть відряджатися на термін до одного року за заздалегідь укладеним зовнішнім договором з метою виконання проектних чи інших видів робіт, організації певних заходів, ліквідації аварій, тощо.

Також терміном на три місяці можуть відряджатися військовослужбовці з метою навчання, а якщо вони стають на облік у навчальному закладі, що повністю їх забезпечуватиме, то тоді максимальні терміни зростають до 18 місяців. Окрім того, на два роки можуть відряджатися аспіранти, наукові співробітники, докторанти з метою стажування в іноземних навчальних закладах.

Величина добових

За наявності документів, чеків та інших паперів, що підтверджують витрати, здійснені особою під час поїздки, ці витрати компенсуються у межах встановлених граничних розмірів.

Ці розміри також визначені у постанові КМУ та не можуть перевищувати 10% мінімальної загробної плати по Україні на добу, а максимальна сума на оренду житлової площі при цьому становить не перевищує 600 гривень на добу. Що стосується поїздки в інші держави, то добові не можуть становити понад 80 євро на добу.

Але це ще не всі нюанси про які обов’язково треба знати керівникам установ та робітникам, що відправляються у відрядження.Не дивлячись на те, що обов’язково мають бути виплачені добові на звичайних підприємствах та добові витрати на відрядження в бюджетних установах у 2020 році по Україні, роботодавець зобов’язується відшкодувати ті чи інші витрати, які для кожного випадку можуть бути різними.

При відрядженнях по території України відшкодовуються витрати на проживання в готелі або оренду буднику, квартири, але не більше половини вартості житла на добу. Відшкодовуються у побутові послуги, які вносяться до рахунків за проживання працівника – не більше 10% величини добових за увесь термін поїздки.

Читайте також:  Електронне декларування у 2018 році

За згодою з керівником установи можуть також оплачуватися телефонні дзвінки. Ще обов’язковим до відшкодування є харчування та проїзд, перевезення багажу. Не компенсуються лише витрати на таксі.

Окрім того, що розмір добових на відрядження за кордон значно більший, роботодавцю доводиться відшкодовувати чимало інших витрат. На додачу до усього того, що відшкодовувалося в межах України, керівник підприємства чи установи повинен компенсувати витрати на оформленні закордонного паспорта, оформлення віз, надати робітникові кошти на купівлю страхового поліса.

Компенсуються усі витрати, що викликані особливостями перебування в тій чи іншій державі, комісія у випадку обміну коштів у банках чи пунктах обміну, а також витрати на спілкування по телефону на службову тематику, якщо на це є необхідність.

Як відбувається виплата добових?

Після того як було визначено розмір добових для бюджетних установ або інших установ, підприємств для того чи іншого випадку, відрядженому робітникові повинен вчасно надаватися аванс, щоб він міг витратити ці кошти на оплату проїзду, оренду житла, харчування, тощо.

Особенности командировки за границу

Якщо поїздка не сталася з певних причин, то робітник зобов’язується повернути усі кошти. Решта добових виплачується після повернення робітника з відрядження. Виплата здійснюється на основі авансового звіту та документів, що засвідчують суми витрат та їх призначення.

Важливо знати, що здебільшого усі компенсаційні нарахування та самі добові не є доходом працівника підприємства чи установи, а тому вони не оподатковуються. Але усі компенсації підпадають під оподаткування у випадку, якщо їх розміри перевищують встановлені граничні суми на добу. Тоді вони вважаються прибутком та оподатковуються як і звичайна заробітна плата.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.