Меню

Індексація за червень 2022 року в Україні

Й досі держава перебуває в стані затяжної та серйозної економічної кризи, яка призвела до виникнення купи серйозних проблем та наслідків. Криза дуже сильно вплинула на буденність жителів України. Заробітні виплати стали меншими, а витрати лише більшими. Найбільшу увагу експерти у сфері економіки приділяють саме інфляції, яка підскочила майже до небес на початку кризової ситуації. Сьогодні влада намагається усіма силами стабілізувати економіку. Аби встигати за стрімким ростом цін урядовці не лише підіймають заробітну плати, соціальні допомоги та різноманітні виплати, а ще й впроваджують індексування зарплат. Через це багатьом цікаво, як провозитиметься індексація заробітної плати у червні 2022 року в Україні та чого взагалі варто очікувати.держава перебуває в стані затяжної та серйозної економічної кризи

Що таке індексація та для чого вона потрібна?

Щоб зрозуміти основні засади інфляції та те, для чого вона впроваджується, треба зрозуміти її сутність. Сама інфляція є причиною активного зростання вартості усіх видів товарів та послуг. Зазвичай заплановані зростання заробітних плат на соціальних стандартів не встигають за інфляційними змінами, а тому й впроваджується індексація. Вона являє собою нарахування роботодавцем працівнику додаткових компенсацій. Розмір додаткових нарахувань встановлюється відповідно до індексу інфляції, який ще відомий як індекс споживчих цін. Процедура індексування застосовується не тільки до заробітних плат, а ще й до кредитів, вкладів, пенсійних виплат, систематичних допомог, стипендій, тощо.

Індексування покликано зменшити вплив знецінення національної валюти та зростання цін на життя громадян. В ідеалі роботодавці повинні щоразу збільшувати зарплаті свої співробітників, коли відбувається ріст цін. Але це неможливо через низку особливостей українського законодавства та через перепони, що виникають на шляху самих роботодавців. Індексація як механізм автоматичного нарахування надбавок – гарний вихід з ситуації. Але процедура відбувається лише в тих випадках, коли індекс інфляції перевищу норму у 103%, що закріплена законом.

Основні положення

Тепер, коли стало відомо трохи більше про індексацію заробітної плати, треба згадати її основні засади.

  • Нарахування відбувається в наступному місяці після офіційного опублікування урядом індексу споживчих цін.
  • Процедура індексування застосовується лише до того виду прибутку, який має неодноразовий характер. Таким чином, незапланована одноразова премія не принесе якихось нарахувань, а от оклад, постійна преміальна складова та інші складові прибутку стануть основою для індексації.
  • Процедура застосовується лише до тієї частини прибутку, яка не перевищує рівень прожиткового мінімуму.
  • В залежності від форми виплат встановлюються відповідні джерела, звідки вони формуються. Індексація державних виплат робиться з бюджету, а заробітних плат співробітників з кишені роботодавця.

Це лише декілька основних положень, а насправді їх набагато більше. Кожне може самостійно ознайомитись з ними, бо положення про індексування виплат давно знаходиться у вільному доступі.Що таке індексація та для чого вона потрібна

Читайте також:  Реформування ДСНС в Україні

Що чекає на Українців в червні?

Треба розуміти, що впевнено говорити про індексацію до настання червня просто неможливо. До моменту, коли буде опублікований індекс споживчих цін, конкретні суми індексації залишатимуться невідомими.

Протягом довгого часу ЗМІ поширюють чутки про те, що індексація заробітної плати за червень буде остаточно скасована. Українцям не варто хвилюватися, бо урядовці не робили заяв такого роду. Це усього лише чутки та напруженість економічної ситуації не зможе стати причиною скасування додаткових нарахувань. В більшості випадків ці нарахування взагалі роблять коштом роботодавців, а тому це явище не має суттєвого впливу на економіку. Навіть суттєві нестачі коштів в бюджеті та державних фондах не мають впливу на індексацію, а тому ця процедура буде застосовуватися до всіх громадян, які мають не неї повне право. Вже навіть відомо, що надбавки будуть в обов’язковому порядку нараховуватись медичним працівникам та представникам правоохоронних органів, військовослужбовцям.Що чекає на Українців в червні?

Приклад розрахунку величини індексації

Коли люди поглиблюються в цю тему, вони намагаються відшукати приклад нарахування індексації заробітної плати, щоб наглядно зрозуміти, як наглядно все відбувається. Як вже було сказано вище, нарахування відбуваються лише за умови перевищення рівнем інфляції межі, що становить 103%.

Індексація застосовується лише до прожиткового мінімуму працездатних осіб, що на момент настання червня становитиме 1762 гривні. А тому якщо заробітна плата людини є набагато більшою за цю суму, то вона не отримує нарахування на всю суму свого прибутку.

Читайте також:  Зарплата працівників АТБ у 2020 році в Україні

Насправді процедура індексації набагато складніша, ніж здається на перший погляд. Усі обчислення проводяться за складною спеціальною методикою. Наприклад, під час проведення процедури береться до уваги зростаючий підсумок індексу інфляції від базового місяця. Базовий місяць – це той місяць, коли тарифна ставка робітника за посадою була збільшена. Але не обов’язково знати усі ці подробиці. Варто усього лише знати, як саме проводяться обрахунки.

Уявімо, що індекс інфляції становив цілих 114,6%. З цього одразу можна побачити, що індексування відбуватиметься на 14,6%. А сам робітник, наприклад, заробляє 4500 гривень щомісяця. Але люди отримує усього лише 257 гривень 25 копійок надбавки. Річ у тім, що 1762 х 14,6% = 257,25.

З цього усього можна зробити висновок, що індексація за червень 2022 року в Україні цілком залежатиме від індексу інфляції та від того, яким буде прожитковий мінімум українців.

Самостійне визначення доплат

Здається, що розрахунки дуже легкі та проводити їх власноруч легко. Але треба розуміти, що важко одночасно брати до уваги різного роду фактори, які впливають на цю процедуру. Також такого роду підрахунки не зажди виявляються точними, можна у будь-який момент помилитися. Але є такий інструмент як калькулятор індексації. Це автоматичний калькулятор, який знаходиться у вільному доступі на багатьох сайтах мережі Інтернет.

Ним дуже легко користуватися. Достатньо просто вказати необхідні для проведення розрахунків дані, а вже за мить калькулятор надасть вам точний результат. Це дозволить взяти до уваги всі можливі зміни та зекономити всій власний час.

Чи можна якось обійти процедуру індексації?

Часто нарахування доплат стає тягарем для роботодавців. Це відбувається за умов, коли прибутки залишають на тому самому рівні, а витрати на власний бізнес не припиняють зростати. Ось чому у підприємців виникають питання з приводу того, як обійти індексацію зарплати. Стандартний спосіб – це неофіційне працевлаштування співробітників та видача заробітних плат у конвертах. Але такі дії є незаконними й призводять до низки серйозних проблем, штрафів. Проблеми з законом такого роду нерідко призводять до того, що бізнес руйнується.

Читайте також:  Річний план роботи сільської бібліотеки на 2021 рік

Деякі підприємці є більш винахідливими, а тому постійно шукають легальний спосіб не проводити індексацію виплат. Вони проводять постійні підвищення окладу працівників чи маніпуляції з працевлаштуванням та звільненням. Представники влади слідкують за такими хитрощами та одразу вносять правки в законодавство, а тому старання підприємців того не варті.

Види нарахувань

Щоб точно зрозуміти, як нараховувати індексацію, треба знати дві основні форми нарахування, які існують на сьогодні.

  • Індексація в автоматичному стані являє собою зміни заробітних плат відповідно до зростання цін.
  • Індексація в договірному порядку притаманна країнам Євросоюзу. За таких умов проводяться перемовини між роботодавцем та представниками профсоюзу. По їх завершенню встановлюється низка рекомендацій, на основі яких затверджується нижній поріг соціального захисту при укладанні трудових договорів.

Звісно, друга методика поки не використовується в Україні. Але вона дозолила б кожному підприємству власноруч встановлювати те, як саме відбувалася б індексація. Обидва методи нарахування заслуговують на існування та мають свої особливості, недоліки та причини застосування. Перший метод набагато простіший та не потребує якихось додаткових маніпуляцій, а тому індексація зарплати у червні 2022 року та найближчим часом буде проводитися саме так.Види нарахувань

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.