Меню

Індексація за травень 2022 року в Україні

Вже декілька років в Україні можна спостерігати затяжну економічну кризу, яка має свої чинники та неприємні наслідки. Її наслідки безпосередньо мають вплив на життя громадян. Дуже часто ведуться розмови саме про інфляцію, бо вона є найбільшою проблемою. Основний метод боротьби з нею полягає в підвищенні заробітних плат, соціальних виплат, стандартів, а також допомог, тощо. Одним підвищенням обійтись тяжко, а тому проводиться ще й індексування. Наразі те, як саме буде виглядати індексація заробітної плати у травні 2022 року в Україні – це дуже важливе питання. можна спостерігати затяжну економічну кризу

Що взагалі являє собою індексація?

Перш ніж говорити про це явище, треба розуміти, що воно являє собою. Інфляція веде до того, що активно починають зростати ціни на всі види продуктів, послуг, а також на непродовольчі товари. В такому випадку індексація заробітною плати – це нарахування роботодавцем людині додаткових компенсацій відповідно до зростання індексі інфляції (його ще іноді називають індексом споживчих цін). Індексація стосується не тільки зарплат, а ще й пенсій, договорів, кредитів, вкладів, тощо.

Індексування було створено не просто так. Логічно, що роботодавець повинен був би підвищувати працівникам заробітну плату щоразу коли відбувається зростання цін. Однак це не завжди можливо через законодавчі особливості, обмеження або небажання самих роботодавців. А тому й була введена індексація, що являє собою особливий механізм збільшення заробітної плати шляхом додаткових нарахувань. Таким чином, людина отримує надбавки в тому випадку, коли індекс інфляції перевищує чітко встановлену законодавством межу. Наразі це 103%.являє собою індексація

Засади, про які треба знати

Не можна говорити про індексацію заробітної плати не знаючи її основних положень. Ось деякі з них:

  • громадяни отримують нарахування в тому місяці, який є наступним після місяця, в якому було офіційно опубліковано рівень індексу споживчих цін;
  • індексуватися можуть тільки той вид прибутку громадян України, який має неодноразовий характер. Це означає, що нарахуванням підлягатиме ваш оклад, постійні преміальні виплати чи надбавки, але не одноразові заохочувальні виплати;
  • індексуються ті грошові доходи, які знаходяться в межах прожиткового мінімуму;
  • додаткові виплати громадянам робляться з відповідних джерел. Це означає, що роботодавець здійснює нарахування за власний рахунок, а, наприклад, індексація стипендій відбувається за рахунок тих джерел, з яких відбувається їх формування. Індексація допомог відбувається за рахунок фондів, тощо;

Це, звісно, далеко не всі засади за яких і відбувається процедура індексування. Аби розуміти що і як відбувається, краще самостійно ознайомитися з повним переліком положень. Тільки так ви зможете повністю зрозуміти сутність нарахувань. Наразі всю необхідну інформацію можна легко відшукати в мережі Інтернет, офіційних джерелах, газетах та журналах або дізнатися її від фахівця.Що взагалі являє собою індексація?

Читайте також:  Закон Украины о государственном бюджете Украины на 2021 год

Чого чекати в травні?

До настання травня буде досить важко говорити про конкретні суми, на які буде індексована заробітна плата. Після того, як буде оприлюднений індекс споживчих цін, можна буде й розмовляти про суми, а до того моменту залишається тільки гадати.

Іноді лунають чутки про те, що індексація заробітної плати за травень та й взагалі в наступні місяці буде скасована. Перш за все, треба розуміти, що це лише чутки. Не дивлячись на те, що країна знаходиться в тяжкому економічному стані, індексування навряд буде скасовано. Воно не створює такого суттєвого тиску на економіку держави, оскільки більшість нарахувань відбувається саме коштом роботодавців. Поки нестача коштів у багатьох фондах та резервах не граю так важливу роль, а тому найближчим часом додаткові нарахування будуть отримувати всі громадяни України, які мають на це право. Вже наразі відомо, що представники медичної та військової сфери, а також представники правоохоронних органів точно отримують такі надбавки.Чого чекати в травні

Приклад того, як саме відбувається розрахунок виплати

Коли люди намагаються більше дізнатися про це явище, то вони починають шукати приклад нарахування індексації заробітної плати, щоб самостійно навчитися вираховувати її суму. Як вже було згадано вище, індексування відбувається за умови перевищення встановленої законодавством межі, яка складає 103%.

Читайте також:  Как купить качественную итальянскую обувь из натуральной кожи в интернет магазине

Додаткові виплати нараховуються лише суму прожиткового мінімуму працездатних осіб. На момент травня прожитковий мінімум становитиме 1762 гривні. А тому якщо ви будете отримувати набагато більше, то не розраховуйте на те, що отримуєте додаткові кошти за увесь свій дохід.

Насправді механізм індексації не такий простий, як здається на перший погляд. Він передбачає складні обчислення за особливою методикою. Враховується наростаючий підсумок індексу споживчих цін від базового місяця – періоду, коли співробітник отримав збільшення тарифної ставки згідно з посадою, яку він обіймає. Проте це все подробиці, в які вдаватися не обов’язково. Достатньо просто знати, як відбуваються обрахунки.

Припустимо, що індекс споживчих цін становить десь 107,2%. Це означає, що заробітна плата робітника повинна індексуватися на 7,2%. Якщо він, наприклад, має зарплатню, що складає 3000 гривень, то він отримає лише 126,86 гривень додатково. 1762 х 7,2% = 126,86.

Отже, індексація за травень 2022 року в Україні напряму залежатиме від того, яким буде індекс споживчих цін та від рівня прожиткового мінімуму. В травні мінімум не повинен зростати, а також не повідомлялося про позачергові підвищення цього показника, а тому все залежатиме саме від індексу.

Самостійний розрахунок та як його можна полегшити

Варто розуміти, що проводячи розрахунки власноруч навряд ви зможете врахувати усі необхідні фактори, а також те, як саме визначається ІСЦ. Через це данні не завжди можуть бути достовірними та можна легко зробити декілька помилок. В такому випадку краще використовувати спеціальний калькулятор, який можна легко відшукати в мережі Інтернет.

Його суть полягає в тому, що вам потрібно буде ввести лише певні дані, після чого ви одразу отримаєте точно вирахуваний результат з урахуванням усіх можливих факторів.  Це дуже зручно, бо ви точно не отримаєте неправильні дані, а також зекономите свій власний час.

Обхід індексації

З часом постійне нарахування додаткових коштів стає справжнім тягарем для роботодавців. Річ у тім, що прибутки зазвичай залишаються тими самими, а витрати на бізнес лише ростуть. В такому випадку роботодавці починають шукати спосіб, як обійти індексацію зарплати. Перше, що спадає на думку – це неофіційне працевлаштування співробітників. Однак такий варіант є досить ризиковим. Зараз постійно збільшуються штрафи, а тому якщо буде виявлено таке порушення закону, то вам доведеться заплатити чимало грошей, а це ще більші проблеми.

Читайте також:  Где заказать клавиатуру с подсветкой для ноутбука в Украине

Звісно, іноді вигадуються особливі легальні хитрощі, як, наприклад, постійне підвищення окладу, звільняння та приймання на роботу працівників, тощо. Однак усі такі дії активно виявляються владою, а потім вона приймає відповідні рішення.  А тому кожному роботодавцю треба починати розбиратися в тому, як нараховувати індексацію, бо вона є обов’язковою для кожного.

Види нарахувань

Індексація прибутку для населення має дві основні форми, які постійно використовуються.

  • Автоматичне нарахування – проведення індексації заробітної плати людини, а також інших виплат відповідно до того, як саме ростуть ціни.
  • Договірна індексація зазвичай використовується у країнах ЕС. В такому разі відбуваються перемовини з роботодавцями, профсоюзом, а також представниками державних інстанцій. В результаті встановлюються рекомендації, що затверджують нижній поріг соціального захисту для укладання колективних договорів.

Звісно, другий варіант не використовується в Україні, тут використовується саме автоматичний спосіб нарахування. Досить важко говорити про те, який саме спосіб краще, проте договірний варіант дозволяє задовольнятися не мінімальними нарахуваннями, а встановити їх на трохи вищому рівні.

Підсумки

Ось так і виглядатиме індексація зарплати у травні 2022 року. Звісно, поки складно говорити про те, на яку саме суму люди отримають більші заробітні платні. Однак маючи уявлення про те, на яких саме засадах це все відбувається, вони зможуть краще орієнтуватися в тому, як саме відбувається індексація.Автоматичне нарахування

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.