Меню

Колективний договір 2021 в Україні

Роботодавець може оформити колективний договір на 2021 рік з додатками, як по всій організації в цілому, так для її відокремлених підрозділів, філій або представництв.

У першому випадку він поширюється на всіх працівників. У другому-відноситься лише до співробітників конкретного підрозділу. Пропонуємо розглянути детальніше, як скласти такий документ відповідно до всіх вимог законодавства.

Коллективний договір в Україні в 2021 році

Колективний договір в Україні – особливості

Основна частина колективного договору передбачає колективні переговори між організацією та її працівниками. Представниками організації виступають керівник або його уповноважені особи.

Розробляючи колективний договір в Україні, з боку працівників у переговорах, як правило, беруть участь профспілкові або інші обрані працівниками представницькі органи. Причому, якщо такий орган об’єднує більше половини персоналу, він автоматично стає їх представником.

Якщо в організації два таких органи і вони об’єднують більше половини персоналу, то вони мають право створити єдиний представницький орган. Нерідко профспілка відсутня або об’єднує менше половини працівників. У такому випадку вони можуть шляхом таємного голосування вибрати собі інший представницький орган або представника. Ініціаторами переговорів можуть виступити як представники з боку організації, так і з боку працівників.

У другому випадку представники зобов’язані оповістити про переговори інші представницькі органи. Роблять це в момент передачі роботодавцю пропозиції про початок переговорів. Сторона, яка отримала пропозицію, повинна почати участь у переговорах протягом 7 календарних днів з дати отримання пропозиції.

Початком переговорів є день, наступний за днем, коли ініціатор отримав відповідь. Термін колективного договору, на який його підписують не може бути більше 3 років. При цьому його можна продовжити ще на 3 роки. Протягом 3 місяців з дати, коли почалися переговори, представники організації і працівників повинні підписати документ.

При незгоді з окремими положеннями колективний договір для ПАТ підписують з додатком протоколу розбіжностей. Після підписання роботодавець протягом 7 днів передає колективний договір в територіальний підрозділ або місцеві органи самоврядування на повідомну реєстрацію.

Читайте також:  Розклад електропоїздів Київ-Фастів на 2022 рік

Реєстрація не впливає на вступ документа в силу. За загальним правилом він діє з моменту підписання. Але умови можуть передбачати й іншу дату набрання чинності. Також умови договору можуть передбачати обов’язкове ознайомлення з ним всіх працівників компанії.

При цьому законодавство такого обов’язку не встановлює. Вона є лише в частині співробітників, прийнятих в компанію вже після вступу в силу колективного трудового договору.

Умови колективного договору

Важливі умови колективного договору наведені в трудовому кодексі. У документі важливо зафіксувати:

 • розмір, форму і систему оплати праці;
 • порядок компенсаційних виплат і допомог;
 • механізми індексування зарплати;
 • умови звільнення від роботи, перенавчання, зайнятості;
 • час роботи і відпочинку, зокрема, періоди відпусток;
 • підвищення якості умов і охорони праці;
 • питання охорони здоров’я та екологічної безпеки на виробництві;
 • надання пільг і гарантій працівникам, які поєднують працю з навчанням; питання оздоровлення та відпочинку працівників і їх сімей;
 • оплата харчування;
 • питання контролю сторін за виконанням договору;
 • внесення в договір змін і доповнень;
 • питання відповідальності сторін;
 • інші моменти, зокрема, додаткові гарантії для сімейних та багатодітних працівників, страхування, недержавне пенсійне забезпечення, оплата витрат на зв’язок, інтернет, проїзд, проведення корпоративів тощо;
 • інформація про можливість надання відпусток, лікарняного та відряджень;
 • особисті виплати на які можуть розраховувати наймані працівники при звільненні.

Перераховані вище моменти можуть бути прописані в договорі як окремі розділи.

Як приймається колективний договір

Деякі документи дають працівникам більш прав ніж хотілося б роботодавцю. Наприклад, колективний договір від Райдержадміністрації передбачає участь співробітників у розробці бюджету на наступний рік, можливість вільного розвитку думки з питань праці. Також в документі можуть бути пункти щодо субсидій і пільг, допомоги в скрутному становищі.

Після перевірки договору юристом він повинен бути підписаний двома сторонами. З цього моменту документ стає офіційним і не одна зі сторін не має права змінити прописані в ньому умови.

Читайте також:  Норми тривалості робочого часу на 2018 рік в Україні

У 2020 році частими були випадки, коли роботодавець намагався змінити умови з метою обмеження прав працівника. Таке порушення було розглянуто адміністративною комісією внаслідок чого керівника підприємства було притягнуто до адміністративної відповідальності.

Особливості складання договору в держадміністраціях та сільських радах

Процедура розробки трудового договору на 2021 рік стандартна. Однак існують особливі вимоги, які треба врахувати при складанні документа. Краще щоб договір на підприємстві був завжди. Але багато державних підприємств вважають, що складати його потрібно якщо виникли спірні питання між главою адміністрації і робочим.

Такі підприємства можуть укладати документ на поточний рік або на кілька років вперед. У процесі дії документа обидві сторони мають право вносити поправки і доповнювати статті. При цьому внесені зміни мають бути оприлюднені.

Знову відредагований колективний договір сільської ради на 2021 рік повинен бути зареєстрований згідно з чинним законодавством. Наявність документа в адміністрації гарантує:

 • дотримання роботодавцем вимоги трудового законодавства;
 • захист працівників;
 • допомога в скрутних положеннях;
 • можливість надання пропозицій та участь у програмах;
 • можливість отримання путівок зі знижкою та інше.

При наявності колективного договору працівники зрозуміють, що профспілка завжди буде стояти на захисті його інтересів і у випадках нападок начальника можна розраховувати на допомогу.

Важливим моментом є те, що при нарахуванні заробітної плати, премії та надбавок, або накладення догани профорг колективу повинен знати причину, погодитися або не погодитися з цим. Від його рішення залежить розмір виплат робітникам. Саме тому робітники великого підприємства зацікавлені у створенні профспілки.

Які пункти ще є в колективному договорі?

При укладенні договору новими установами виникає маса питань. Наприклад, колективний договір для ПАТ повинен регулювати трудові відносини, вирішувати економічні питання, які виникли у працівників і шанувати інтереси власника підприємства. Для складання такого документа прикріплення юридичного відділу обов’язково.

Читайте також:  Коментований ЦПК України станом на 2021 рік

Якщо керівник вирішив заощадити, зразок колективного договору на 2021 рік можна знайти в інших підприємствах або в мережі Інтернет. Зазначена в ньому інформація може бути різною.

Деякі підприємства вважають, що в документі повинні бути вказані святкові та трудові дні, порядок нарахування зарплати, отримання премій, надбавок, відгулів і відпусток. Важливі питання прогулів та інших порушень документів.

Резюме

Працівники кожного сучасного підприємства працюють згідно з вимогами трудового колективного договору.

Правильно складений документ підстраховує керівника та працівників від ризику негативних ситуацій. Ознайомитись з особливостями нового договору 2021 можна з інтернет-ресурсів або з тематичних форумів.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.