Меню

Коли буде підвищення пенсії в 2021 році в Україні?

Пенсійна реформа скоротила кількість громадян, що претендують на пенсію за віком. Але з іншого боку завдяки пенсійній реформі вивільнились кошти, які були спрямовані на збільшення пенсійних виплат.

Інформація про те, коли буде підвищення пенсії в 2021 році в Україні, наразі не надається, але в планах уряду є певні напрацювання з цього питання.

Пенсіонери в Україні

Що чекає на людей похилого віку в 2021 році

У 2021 році українки, які можуть виповнити вимоги щодо трудового стажу, все ще можуть піти на пенсію у 55 років. Ця норма буде діяти до 2022 року, але потім достроковий вихід на пенсію стане неможливим.

Точні дані щодо стажу та можливості отримання пенсії у 55 років, жінкам нададуть у найближчому відділі ПФУ.

Пенсію в 2021 році отримають всі громадяни, що

 •  народилися після 1 квітня 1960 року;
 • святкуютьсвоє 60-річчя;
 • мають 28 років трудового стажу.

Право на пільговий, достроковий вихід на пенсію зберігається за окремими категоріями громадян, що набули трудовий стаж у важких умовах. Повний перелік професій, які збільшують трудовий стаж, надається в Списку 1 та Списку2, що доповнюють Закон України «Про загальнообв’язкове пенсійне страхування».

Як зростає пенсія

Розмір середньої пенсійної виплати в Україні виріс і зараз складає 3009 грн. При цьому мінімальна пенсія для людей, що досягли встановленого законом віку, становить 1889 грн. Екс-міністр соцполітики Ю. Соколовська, коли перебувала на цій посаді до березня 2020 року, запевняла, що всі пенсійні виплати будуть відбуватися так, як завжди, але індексацію пенсіонерам треба почекати.

Згідно законодавчих норм, терміни перерахунку соціальних виплат залежать від економічної ситуації та наповнення бюджету ПФУ. Поточна індексація запланована на вересень 2020 року.

Наступний перерахунок має відбутися вже після прийняття бюджету країни на наступний, 2021 рік. При цьому максимальна пенсія, яку громадяни отримають вже на початку 2021 року, досягне 17690 грн.

Середній показник зарплати

Марина Лабезна, що заступила на пост міністра соцполітики, підтвердила заявку своєї попередниці, та наголосила, що перший етап підвищення має відбутися уже в травні. Доплату у розмірі близько 500 грн. отримують пенсіонери віком понад 80 років.

Читайте також:  Изменения в пенсионном законодательстве Украины в 2020 году

Як планується індексація

 Стаття 42 ЗУ «Про загальнооб’язкове державне пенсійне страхування» передбачає щорічну індексацію пенсій, однак не визначає чітких термінів її проведення. Тому індексація пенсій у 2021 році може відбуватися і в січні, і в грудні прийдешнього року. Точна дата буде залежати від прийняття бюджету та розпоряджень Кабінету міністрів.

Попередній уряд регулярно проводив індексацію всіх соціальних виплат березнем поточного року. Таке рішення будо цілком зрозуміле: березнева індексація вже враховує офіційні підсумки минулого року, які становлять базу для індексації. Але в цьому році новий кабмін прийняв багато викликів, через які був змушений перекроїти схвалений річний бюджет.

Наприклад, повністю була видалена стаття витрат, згідно якої мінімальний прожитковий мінімум має бути прив’язаний до його реальної розрахункової суми (наразі це близько 4251грн.). Через те планові зростання зарплат и та пенсій опинилися під загрозою.

 Уряд дав гарантії того, що принципи щорічної індексації пенсій порушуватися не будуть, а перший етап підвищення почнеться у найближчий час.

 Що впливає на зростання пенсійних виплат

 Норма закону, яка відповідає за коригування виплати пенсій з середньою заробітною платнею, починає діяти с 2021 року. Це означає, що індексація пенсії має враховувати змінив споживчих цінах в 2018-2020 роках. Потім визначать індекс зростання цін в 2017-2019 роках.

Від першої цифри віднімуть другу і отримають інфляційну складову. Зараз точний рахунок зробити не має змоги, так як ще індекс споживчих цін 2020 року ще не визначений. Про нього буде відомо лише наприкінці лютого 2021р. Але припускається, що індексація в 2021 році пенсії в України буде нараховуватися не нижче, чим за поточний рік.

В 2019 році пенсії було проіндексовано на 17%. В 2020— на 11,45 %. Тому очікуємо підвищення виплат щонайменше на 10% .

Часткова індексація

Проводити повну індексацію уряд не може — для цього просто немає грошей. Частково поліпшити становище пенсіонерів зможе поетапна грошова виплата для громадян похилого віку.

Читайте також:  Повышение минимальной пенсии в 2020 году

В цьому році Уряд планує підвищити пенсії громадянам , які відсвяткували своє 80-річчя.

 • В 2021 році посилені грошові виплати отримують громадяни віком 78 років;
 • У 2022 році заплановане підвищення для тих, комі виповнилось 75 років

 і так далі.

У 2019 році середній розмір індексацій сягнув 514 гривень, мінімальна сума підвищення скала 100 гривень. У 2,5 млн. пенсіонерів суму пенсій було збільшено більш ніж на 1000 грн.

Хто зостанеться без індексації

І в цьому, і в наступному році без індексації залишаться громадяни, які мають трудову пенсію, що вища за пенсію за віком. Насамперед це стосується:

 • держслужбовців;
 • працюючих пенсіонерів;
 • отримувачів спец пенсій та соціальних пенсій;
 • громадян, що отримують максимальні пенсії;
 •  громадян, які набули статус пенсіонера в 2019 та2020 роках.

Як буде нараховуватися пенсія працюючим пенсіонерам

 Пенсійна реформа повністю скасувала різницю між працюючими та непрацюючими пенсіонерами. Про це офіційно заявили представники мінсоцполітики.

Пенсійна реформа не передбачає різниці в нарахуваннях пенсій для цих категорій громадян. Також скасовано 15% зменшення пенсійних виплат працюючим громадянам. Тому перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам в 2021 році в Україні буде робитися на тих же підставах, що й для непрацюючих людей пенсійного віку.

Пенсія в різних країнах світу

Але згідно законодавства, індексація має нараховуватися лише на один вид доходів. При цьому першочергово індексується заробітна платня. Тому для працюючих пенсіонерів індексація в 2021 році пенсії в Україні, скоріш усього, не відбудеться. 

Пенсії для військовослужбовців

Починаючі з 2018 року відбувається підвищення пенсійних виплат громадянам, які перебували на військовій службі та мають право на пенсію за вислугою років. Військові пенсії залежать від:

 • окладу за звання;
 • посадового окладу.

В 2021 року пенсія буде нараховуватися особам, які служили в ЗСУ, або (та) брали участь у бойових діях та мають право виходу на пенсію:

 • у 55 років — чоловіки, що мають стаж роботи 25 років;
 • у 50 років жінки, що мають стаж роботи 20 років.
Читайте також:  Підвищення військових пенсій в 2022 році в Україні

Чи вплине на підвищення карантинний стан

Вже в квітні цього року пенсіонерам, які отримують менше 5 тис. грн., буде нарахована додаткова виплата у розмірі 1 тис. грн.

Цей крок уряду був спрямованих на підсилення захисту громадян похилого віку в умовах епідемії. Всі доплати та індексації будуть проводитися автоматично, тому особисто звертися нікому нікуди не потрібно.

Коли чекати підвищення

Нагальне питання, коли підвищать пенсії в 2021 році, зіштовхується з викликами, які наразі сприймає наша країна. Спад виробництва та масове повернення заробітчан, викликане пандемією стали причиною зростання кількості безробітних в Україні.

Від ефективності роботи керівництва буде залежати економічний стан нашої країни. Виконаний бюджет стане причиною подальшого зростання пенсійних виплат. А наскільки справдяться плани уряду — покаже час.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.