Меню

Мораторій на проведення перевірок у 2022 році

Скасування позапланових перевірок у 2021 році, так само, як і планових, стосується далеко не всіх суб’єктів підприємництва. Наприклад, не дивлячись на призупинення планових перевірок малих підприємств, податкові продовжать перевіряти юрособи та ІП, а при достатній підставі можливі і позапланові перевірки.

Ми допоможемо розібратися з нюансами мораторію на перевірки 2021 і з питанням, планові перевірки на 2021 рік скасовуються чи ні.  Чи буде продовжено мораторій на проведення перевірок до кінця 2022 року надалі у статті.

Мораторій на проведення перевірок у 2022 році

Посилення контролю з боку влади у 2021

Податківці з липня посилили контроль за касовими порушеннями. Інспектори відпрацьовують минулорічні «ковидні» скарги та нове завдання управлінь. На сьогоднішній час перевірку може ініціювати податкова інспекція. Однак існую ще й неподаткові (адміністративні) перевірки. До них відносяться заходи з боку:

 • пожежної служби;
 • трудової інспекції;
 • Укрспоживнагляду;
 • ПФУ;
 • інших служб.

Також у 2021 році підприємці були здивовані плановими та позаплановими перевірками, відмінність яких зазначено у діючому законодавстві.

В якості підстав позапланових перевірок названі наступні обставини:

 • на адресу юрособи або ІП виставлено припис на усунення порушень, а від перевіряється немає зворотної реакції в рамках обумовленого терміну;
 • якщо перевірка прописана обов’язковою умовою для видачі спеціального дозволу (ліцензії) або дозволу (погодження);
 • обґрунтовані звернення громадян (з наведеними фактами) про загрозу і заподіянню шкоди організацією або бізнесменом життя, здоров’я громадян, тварин, рослин, довкілля, об’єктів культурної спадщини, безпеки держави;
 • порушення прав споживачів;
 • порушення вимог до маркування товарів; якщо під час проведення заходів щодо контролю без взаємодії з юрособою або ІП були виявлені факти, які можуть вести до порушень;
 • окреме доручення Президента України, ВР, вимога прокурора на підставі наданих фактів.

Наряду з цим мале підприємництво очікує, що мораторій на проведення перевірок бізнесу в 2022 році буде продовжено. Скоріш за всього це буде пов’язано з подальшим спалахом коронавірусної інфекції та тяжким станом бізнесменові.

Що робити, якщо ви знайшли себе в плані перевірок?

Якщо при ознайомленні з планом перевірок на 2021-2022рр. ФОП знайшов своє підприємство,  це суперечить мораторію на перевірки в 2021-2022рр. При появі сумнівів у законності перевірок ФОП зобов’язані:

 • подати заяву до відповідних органів;
 • прикласти до заяви документи, що обгрунтовують ваше незгоду (наприклад, копію звіту про фінрезультати або Книги обліку, копію відомостей про чисельність працівників).

Після отримання заяви у контролюючого органу є 10 днів на прийняття рішення – погодитися з вами і виключити вас з Реєстру або дати обґрунтовану відмову. Зверніть увагу що, в разі початку перевірки, з якою ви не згодні також можна заявити про свою незгоду за вищеописаною схемою. Перевірку повинні призупинити на час розгляду вашої заяви.

Призупинення виїзних податкових перевірок у 2021 році ніхто не встановлював. Що означає мораторій на перевірки 2022 ДФС у зв’язку з поширенням COVID-19 на законодавчому рівні ВР не встановлено.

Чи можливий мораторій на перевірки малого та середнього бізнесу в 2021 році, якщо це позапланові?

Мораторій Верховної Ради на планові перевірки (за винятком податкових) у наступному році можливий. При цьому не виключені позапланові перевірки при умові достатнього обґрунтування. Вони також будуть проводитися всіма контролюючими органами нагляду. Які бувають перевірки бізнесу зазначає постанова КМУ про мораторій на перевірки.

Проведення перевірок у 2022 році

Наприклад, податкові перевірки регулюються положеннями Податковим Кодексом України, прокурорські – законом «Про прокуратуру» і т. д.

При появі сумнівів у законності перевірок суб’єкти підприємницької діяльності можуть завжди звернутися у відповідні органи з заявою та отримати коректну відповідь.

Заборона на перевірки малого бізнесу в 2022 році через коронавірус

Сьогодні поки що не відомо, чи буде продовження мораторію на перевірки у 2022 році. Якщо подія стане реальною, скоріш за всього існуючі перевірки будуть проводитися за схемою попереднього 2021 року.

Читайте також:  2021 год для бракосочетания

Останні новини про мораторій на перевірки зазначають, для податкових перевірок в 2021 році не існує ніяких заборон. Робота з перевірки всіх суб’єктів буде тривати в звичайному режимі. Заборонені будуть лише деякі планові перевірки для малого бізнесу, не пов’язані з податковим законодавством.

Строки проведення перевірок

При цьому слід знати, планові перевірки проводять не частіше 1 разу на 3 роки. Планові виїзні заходи не повинні тривати більше відведеного часу:

 • не перевищувати 50 годин на рік для малих підприємств;
 • не більше 150 годин на рік –  мікропідприємства.

Загальний період проведення документарних та виїзних перевірок – до 20-ти днів (за наявності підрозділів у різних областях – до 60 днів для юрособи). Вказані терміни затверджені на законодавчому рівні.

Однак на деякі випадки і види контролю вони не поширюються. Найбільш актуальними з них для суб’єктів малого та середнього підприємництва є:

 • проведення оперативно-розшукових заходів, провадження дізнання, проведення попереднього слідства;
 • здійснення прокурорського нагляду, правосуддя та проведення адміністративного розслідування; розслідування причин виникнення аварій, нещасних випадків на виробництві та інших надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру та ліквідація їх наслідків;
 • податковий контроль;
 • митний контроль.

Діяльність органів державної влади в зазначених випадках регламентується спеціальним законодавством: КПК України; Податковим та Митним кодексом, іншими нормативними актами.

Перевірки підприємців у 2022 році – особливості

Якщо ви ставитеся до малого бізнесу, в 2022 році планові перевірки підприємців контролюючими органами обійдуть вас стороною. У робочому режимі перевіряє тільки податкова і можуть виникнути ситуації з позаплановими перевірками від будь-якого з контролерів.

Однак якщо ви виявили себе в списку перевірок, необхідно виключити себе з помилкового переліку. Для цього потрібно ознайомитися з законодавчими актами, звірити окремі плани.

Податкові органи не мають права проводити щодо одного платника податків більше двох виїзних податкових перевірок протягом календарного року. Однак існують винятки, наприклад випадки прийняття рішення керівником органу виконавчої влади, уповноваженого з контролю і нагляду в області податків і зборів.

На кого не поширюється мораторій 2022?

Наряду з тим, що може діяти продовження мораторію на перевірки у 2022 році, він не поширюється:

 • на компанії, діяльність яких пов’язана з використанням об’єктів, віднесених до категорій високого ризику;
 • на компанії, включені до переліку, затверджений Верховною Радою, що працюють у сферах охорони здоров’я, освіти, соціальній сфері, а також у сфері використання та обігу дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння;
 • якщо підприємець притягнутий до адміністративної відповідальності за грубе порушення законодавства України або до адміністративного призупинення діяльності;
 • якщо дію ліцензії на здійснення діяльності було призупинено та анульовано, а з дати закінчення цієї перевірки пройшло менше 3 років;
 • якщо відносно підприємця призначена планова перевірка в області забезпечення радіаційної безпеки, захисту державної таємниці, зовнішнього контролю якості роботи аудиторських організацій, в області використання атомної енергії або ліцензійного контролю.
Читайте також:  Кого призиватимуть до армії в 2020 році?

Зі слів радника Уповноваженого із захисту прав підприємців, нові принципи проведення контрольно-наглядових заходів, які можуть дати про себе кожен час, на практиці ще не відпрацьовані. У зв’язку з цим важливо не тільки продовжити мораторій, а й поширити його на проведення рейдових оглядів та інспекційних візитів у 2022 році (за винятком випадків наявності ризику загрози громадській безпеці та здоров’ю громадян).

Резюме

Чи буде продовжений мораторій на 2022 рік на сьогоднішній день невідомо. Контролюючі органи станом на липень 2021 року працюють у колишньому режимі. Існує ряд підприємств, які перевіряються регулярно. Їх діяльність пов’язана з максимальними ризиками для життєдіяльності. Тому розраховувати, що малий і середній бізнес буде повністю виключений з плану перевірок в 2022 році не варто (навіть при введенні мораторію на перевірки)

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.