Меню

Останні новини медичної реформи в Україні

За прикладом багатьох інших європейських держав Україна також взяла безповоротний курс на введення в країні страхової медицини. Така кардинальна зміна, на переконання урядовців, повинна в рази покращити якість наданих лікарями послуг, допомогти позбутись корупційних тіньових схем в медичних установах. Як повідомляють останні новини медичної реформи в Україні, триватиме процес змін ще, щонайменше, 2-3 роки.введення в країні страхової медицини

Що будуть реформувати?

Для зручності та поетапності переходу на нову систему МОЗом було визначено основні напрямки медичної реформи в Україні 2019, 2018.

Уся медична допомога (тобто послуги), котрі може отримувати пацієнт, поділяється на:

  • первинну – сюди відноситься екстрена допомога, поліклініка та послуги лікаря «на дому» (коли людина замовляє, як і раніше, виїзд лікаря по місцю проживання пацієнта);
  • вторинна – включає послуги вузькоспеціалізованих лікарів;
  • третинна – це послуги лікарів дуже вузького профілю, наприклад не просто інфекціоніста (спеціаліст вторинної ланки), а лікаря-гепатолога (котрий спеціалізується на лікування конкретного інфекційного захворювання – гепатиту).

Окремим напрямком медичного реформування варто назвати і медичну освіту. Починаючи з 2019-го року, вказують чиновники, повинні суттєво підвищитись вимоги до студентів-медиків. Випускник українського медичного вузу не повинен знати менше, аніж іспанський чи американський. Збільшиться прохідний бал для вступників. Їм обов’язково буде володіти іноземними мовами. Держава виділятиме кошти на стажування українських медиків за кордоном.Що будуть реформувати

За що платить держава?

Страхова медицина в Україні суттєво відрізняється від такої в європейських державах. Більшість медичних послуг для українців будуть абсолютно безкоштовними. Особливо це буде стосуватись первинної ланки. Екстрена (швидка) допомога для усіх громадян країни – повністю безкоштовна.

З бюджету держави (через спеціальний страховий орган – НСЗУ) будуть за кожного пацієнта медичним закладам (і державним, і приватним) оплачуватись послуги терапевта, педіатра та сімейного лікаря. Також повністю оплачуються такі послуги, як: загальний аналіз крові та сечі, аналіз крові на цукор, експрес-аналізи на деякі інфекційні захворювання, а також ехокардіограма.

Читайте також:  Розмитнення авто в Україні 2022

Що ж стосується безкоштовних послуг спеціалістів вторинної ланки, то на неї можна розраховувати тільки після скерування до конкретного фахівця сімейним лікарем. Якщо пацієнт не відвідував терапевта та хоче звернутись на консультацію до вузькоспеціалізованого фахівця самостійно, тоді він повинен самостійно платити за надані послуги.

Немає остаточно рішення уряду щодо страхування послуг лікарів третьої ланки. Ймовірно, деякі послуги держава все ж зможе оплати, але основне лікування буде покладено на гаманець самого пацієнта.Екстрена (швидка) допомога

Сімейний лікар: хто він?

Дуже потішила багатьох громадян та зарубіжних експертів поява сімейних лікарів в медичній реформі країни. На відміну від терапевтів та педіатрів, такі фахівці обслуговуватимуть пацієнтів будь-якого віку. Як передбачається міністерством, саме на сімейного лікаря буде припадати найбільше роботи. Він видаватиме лікарняні довідки, скеровуватиме до вузькоспеціалізованих фахівців, а також на певні обстеження чи аналізи. Окрмі цього, сімейний лікар слідкуватиме за новонародженими після пологового будинку, лікуватиме у разі найбільш поширених захворювань, видаватиме рецепти на купівлю чи отримання препаратів, допомагатиме особам із хронічними захворюваннями (зокрема й онкохворим).

За кожного обслуженого сімейним лікарем пацієнта, НСЗУ перераховуватиме медичному закладу кошти. Обирати сімейного лікаря можна самостійно і без прив’язки до місця реєстрації. Таким чином, ті лікарі, які мають довіру у населення, відповідно, приноситимуть своєму закладу і більше грошей.

Читайте також:  Закон про судову реформу в 2020 році

Що ж стосується заробітної плати сімейного лікаря, то тут держава не втручається. Адміністрація медичного закладу самостійно вестиме переговори із лікарем з приводу його заробітної плати. В тій ситуації, коли сторонам не вдається досягти згоди, сімейний лікар має змогу перейти працювати в інший медичний заклад (державний чи приватний), або ж зареєструватись самому як ФОП та надавати медичні послуги в приватному кабінеті.

Безумовною перевагою лікування у сімейних лікарів є те, що він добре знатиме кожну «свою» родину, генетичні схильності, потенційні проблеми у того чи іншого члена родини. Пацієнти зможуть дистанційно сконтактуватися з таких лікарем та отримати консультацію.

Зміни для лікарів вторинної та третинної ланки

До кінця уряд ще не з’ясував, як саме буде працювати вторинна та третинна ланки. Ймовірніше за все, для них реформа медицини в Україні розпочнеться вже наприкінці 2019-го або на початку 2020-го року. Так само, як і сімейні лікарі, вони приноситимуть своєму закладу кошти відповідно до кількості обслужених пацієнтів. Оскільки хорошого спеціаліста із вузьким профілем знайти куди важче, аніж терапевта, природним буде, що ці фахівці отримуватимуть і більші заробітні плати.

До цього моменту, вторинна та третинна ланки працюють, як і раніше. По допомогу до них можна звертатись, записавшись на прийом. Скерування від  терапевта поки що не потрібно. Заробітну плату ці фахівці отримують відповідно до тарифної сітки, коефіцієнта та встановленого урядом прожиткового мінімуму.

Медичний персонал

Суть медичної реформа в Україні в 2019 році для медсестер полягає в зміні їхніх заробітних плат. Так само, як і в приватних кабінетах, вже з 2019-го року медсестри первинної ланки зможуть отримувати заробітну плату не з державного чи місцевого бюджету, а з «запасів» закладу. Відтак, вони, так само, як і сімейні лікарі, зможуть проводити із адміністрацією переговори щодо збільшення свої заробітних плат.

Читайте також:  Конституція України станом на 2018 рік

До цього моменту, все залишається, як і раніше. Медичні працівники отримують оклад відповідно до тарифної сітки, а також можуть розраховувати на надбавку за:

  • великий стаж;
  • роботу із дезінфікуючими засобами;
  • посаду (старша медична сестра).Медичний персонал

 

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.