Меню

ПДФО у 2022 році в Україні

Про свої доходи громадяни України зобов’язані заплатити ПДФО – податок на доходи фізичних осіб. За загальним правилом ставка ПДФО становить 18%. Такий відсоток потрібно сплатити із зарплати.

Крім цього обов’язковим відрахуванням із зарплати українців є , доходів від продажу квартири або % військового збору. З 2021 року в Україні відсоток ПДФО у 2022 році в Україні може змінитися. Яким чином далі.

ПДФО у 2022 році в Україні

Порядок розрахунку податку

Зазвичай всі розрахунки з ПДФО веде роботодавець. Він виступає податковим агентом – платить податки за працівників і видає зарплату вже за вирахуванням податку. Якщо робітник працює не легально і у нього немає бухгалтера або податкового агента, сплатити податок і відзвітувати за доходи доведеться самостійно.

ПДФО обчислюється у відсотках від сукупного доходу фізичних осіб, іноді за вирахуванням документально підтверджених витрат.

Податкова база з ПДФО. У податкову базу з ПДФО включають доходи в грошовій або натуральний коефіцієнт ПДФО 2022 в Україні, а також доходи у вигляді матеріальної вигоди, наприклад, з позик від роботодавця під низький відсоток. Доходи, які не обкладаються ПДФО, до податкової бази не входять.

Для різних видів доходів в Податковому кодексі передбачені різні податкові ставки. Тому податкова база розраховується окремо за кожним видом доходів, до якого застосовується однакова ставка. Наприклад, окремо рахують з доходів від фрілансу і окремо – з виграшів в рекламну лотерею.

За доходами, які обкладаються за ставкою ПДФО 18%, можна скористатися податковими відрахуваннями. Це суми, які зменшують податкову базу.

Хто є платниками податку в Україні 2022?

Платники ПДФО – фізичні особи. Для цілей оподаткування-визначення податкової ставки – їх ділять на три групи:

  1. ФО-резиденти (тобто фізичні особи, які мають місце проживання в Україні) – щодо доходів, отриманих в Україні, та щодо іноземних доходів. При ілюстрації отримання доходів за кордоном в більшості випадків використовується образ наших співвітчизників, які їдуть на заробітки в європейські країни. Але сьогодні не складає труднощів отримувати оплату за виконану роботу, навіть не залишаючи території власної квартири. C поступовою популяризацією віддаленої роботи стало можливим через мережу Internet прийом і виконання замовлень практично з усіх країн світу. Як правило, це стосується працівників сфери ІТ-технологій.
  2. ФО-нерезиденти (тобто фізичні особи, які не мають місця проживання в Україні) – щодо доходів з джерела походження в Україні.
  3. Податковий агент. Якщо говорити, не цитуючи термін з податкового законодавства, то це роботодавець, який нараховує, утримує і сплачує ПДФО з доходів найманих працівників. Як правило, працівники вважають себе платниками податків. Але, з точки зору букви закону, це не зовсім так. Зрозуміло, утримання податку на доходи фізичних осіб відбувається із заробітку працівника, але оплата прибуткового податку здійснюється податковим агентом, який несе відповідальність за її своєчасність і повноту. Як бачимо, прибутковий податок має ключову роль при нарахуванні та виплаті заробітної плати в Україні.
ПДФО в Україні

Ставки ПДФО різні. Залежать від обставин та суму доходу ФО.

Читайте також:  Льготы многодетным семьям в 2021 году в Украине

Особливості нарахування ПДФО у 2022 році

Нарахування прибуткового податку в Україні здійснюється і ФО (у т.ч. самозайнятими особами – підприємцями, особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність), і роботодавцями. Прибутковий податок з лікарняного листа розраховується і сплачується на загальних підставах.

Згідно зі ст.172 ПКУ прибутковий податок при продажу нерухомості оплачується в розмірі 5% від вартості нерухомості тільки за наявності умови про те, що нерухомість (її частина) перебуває у власності продавця менше трьох років. Дохід, отриманий при продажу нерухомості як другого об’єкта житлової нерухомості, що продається протягом одного календарного року, оподатковується ставкою 5%.

Прибутковий податок з продажу автомобіля сплачується за ставкою:

  • 5% – при другій і наступних продажах протягом календарного року
  • 5% – при продажу вантажного автомобіля (ст. 173 ПКУ)

Не обкладається – при продажу одного легкового автомобіля (мотоцикла, мопеда) протягом одного звітного року.

Нюанси оподаткування доходів громадян

Основні нюанси оподаткування доходів громадян допоможуть зрозуміти, як рахувати ПДФО у 2022 році в Україні:

  • уніфікована ставка податку – 18%;
  • розмір податкової соціальної пільги – 50% від суми прожиткового мінімуму;
  • податок на дивіденди – 9% від суми, отриманої від підприємства-єдиноподатника (5% від підприємства на загальній системі оподаткування);
  • скасовано подання річної декларації у разі отримання доходів виключно від податкових агентів.

Таким чином стало відомо, ситуація 2022 році не зміниться кардинально. Нововведення можуть дати про себе знати на протязі року, якщо буде погіршення економіки в країні.

Резюме

У 2022 році кардинальних змін щодо ПДФО немає. Документ знаходиться на розгляді ВР у сирому вигляді. Податківці вважають, що ставка ПДФО в Україні залишиться на рівні 2021 року.

Читайте також:  Ставки земельного налога на 2021 год

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.