Меню

Податкова соціальна пільга в 2022 році в Україні

Податки це не нове поняття. Система оподаткування сформувалась ще у стародавні часи. Деякі історики вважають, що жертвоприношення можна було вважати прообразом сучасних податків. У сучасні часи існує декілька видів відрахувань до державного бюджету, а також декілька засобів зменшити податкове навантаження на свій власний бюджет. Одним з таких засобів є оформлення податкової соціальної пільги.

rozmir podatkovoyi sotsialnoyi pilgy 1 - Податкова соціальна пільга в 2022 році в Україні

Що таке податкова пільга

Податкові пільги в Україні гарантовані державою і є одним із засобів економії на податках. Скористатися ними можна при певних обставинах. На неї може розраховувати працівник, який сплачує податок на дохід фізичних осіб. Застосувати пільгу на оподаткування можливо тільки на офіційну заробітну плату отриману на одному місці роботи.

Існує формула, згідно з якою можна провести розрахунок доходу, до якого буде застосовуватися податкова пільга. Вихідними даними для розрахунку є розмір прожиткового мінімуму, який діє станом на 1 січня поточного року. Він помножується на коефіцієнт 1,4. Отриманий результат округлюється до 10 гривень у менший бік. Провів ці нескладні розрахунки кожен може мати уяву про максимальний розмір оплати праці, коли ще застосовується податкова пільга. Так станом на 1 січня 2022 року ця сума становить 3470 гривень

rozmir podatkovoyi sotsialnoyi pilgy 2 - Податкова соціальна пільга в 2022 році в Україні

Розмір податкової пільги в 2022 році буде становити 50% від суми прожиткового мінімуму. На сьогодні вона дорівнює 1240,5 гривень. Перед оформленням пільги слід зауважити, що вона застосовується тільки на заробітну плату, яку працівник отримує на одному робочому місці з урахуванням лікарняних. Усіх інших видів доходів зменшення податку стосуватися не буде.

Також слід зауважити, що вже з початку року відбудеться підвищення мінімальної заробітної плати. Її розмір буде становити 6500 гривень. Відповідно до діючого законодавства роботодавець не має права платити заробітну плату меншу за мінімальну. Зважаючи на це значно скоротиться перелік осіб, які будуть мати право на податкові соціальні пільги. На неї можуть розраховувати тільки наступні категорії осіб, які працюють, а саме:

 • мають скорочений графік роботи;
 • за звітний місяць відпрацювали меншу за нормативну кількість годин у зв’язку з прийняттям або звільненням з роботи;
 • виховують від двох неповнолітніх дітей.
rozmir podatkovoyi sotsialnoyi pilgy 3 - Податкова соціальна пільга в 2022 році в Україні

Як оформити податкову пільгу в 2022 році

Податкова пільга не призначається автоматично. Щоб нею скористатися працівник оформлює заяву, та подає його за місцем роботи. Якщо працівник зайнятий на декількох підприємствах, то він самостійно обирає до якої заробітної плати застосовувати пільгу. Окрім заяви йому потрібно надати документи, які підтверджують право робітника на зменшення податку. Перелік обов’язкових документів наведено відповідним Порядком. Тільки, після отримання заяви та підтверджувальних документів роботодавцем, почне застосовуватись соціальна пільга.

Читайте також:  Пособие матери одиночки в 2019 году в Украине

Подаючи заяву на отримання зменшення податку слід враховувати, що податкові соціальні пільги на 2022 рік не застосовуються у наступних випадках:

 • до доходів працівників, які на є заробітною платою;
 • якщо заробітна плата отримується працівником разом зі стипендією або іншим грошовим забезпеченням, яке виплачується з бюджету та було отримано у період звітного місяця;
 • доходи осіб від провадження підприємницької діяльності або будь-якого іншого виду професійної діяльності;
rozmir podatkovoyi sotsialnoyi pilgy 4 1024x512 - Податкова соціальна пільга в 2022 році в Україні

У разі якщо податкова пільга буде нарахована у одному з перелічених випадків, то це буде вважатися порушенням податкового законодавства. У разі виявлення порушення особа позбавляється усіх податкових пільг. Але право на їх отримання можна поновити після сплати штрафу та подачі роботодавцям заяви, відповідної форми та змісту, про порушення нарахування пільг.

Види податкових соціальних пільг в Україні

Хоча законодавством чітко встановлено розмір податкової пільги, але можливі варіанти її збільшення на 50 та 100 відсотків. Податкова соціальна пільга в Україні поділяється на три види:

 • звичайна, сума якої становить розмір однієї соціальної пільги;
 • підвищена, 1,5 розміру соціальної пільги;
 • підвищена, 2 розміри соціальної пільги.
rozmir podatkovoyi sotsialnoyi pilgy 5 - Податкова соціальна пільга в 2022 році в Україні

Відповідно до цих видів пільг сформовано перелік працівників, які мають право на їх отримання. Так пільга у 100% буде застосовуватися до усіх працівників, дохід яких не перевищує 3470 гривень, або утримує двох або більшу кількість дітей віком до 18 років.

Читайте також:  Какие льготы будут иметь многодетные семьи в 2022 году

На пільгу у 150% можуть розраховувати наступні категорії:

 • для опікуна, піклувальника або одного з батьків, який має на вихованні дитину, котрій не виповнилось 18 років. Якщо кількість дітей більше однієї, то соціальна пільга застосовується до кожної з них;
 • у разі утримання дитини до 18 років, яка має групу інвалідності;
 • працівники, які приймали участь у ліквідації аварії у Чорнобилі та мають за це нагороди, або постраждали внаслідок аварії та віднесені до 1 або 2 категорії постраждалих осіб;
 • особи, які вчяться у ВНЗах, у аспірантурі або ординатурі;
 • працівники, яким призначено інвалідність І або ІІ групи, у тому числі інваліди з дитинства. До іншої категорії відносяться особи, які отримали інвалідність у наслідок участі у бойових діях на території інших країн у період Другої світової війни;
 • працівники, котрі отримують стипендію через переслідування за правозахисну діяльність. До цієї категорії відносяться також і журналісти.
rozmir podatkovoyi sotsialnoyi pilgy 6 - Податкова соціальна пільга в 2022 році в Україні

Соціальна пільга у 200% надається наступним категоріям працівників:

 • особам, які мають державні нагороди часів СРСР або мають звання кавалерів Трудової слави чи нагороджені орденом Слави;
 • особи, нагороджені за «За відвагу» від 4 разів та більше;
 • особи, які працювали у тилу під час війни 1941-1945 років;
 • працівники, які отримали І або ІІ групу інвалідності під час участі в бойових діях на території інших держав під час Другої світової війни;
 • особам, які знаходились у концтаборах або інших місцях, де їх примусово затримували;
 • працівники, які мають статус репресованих або реабілітованих.
rozmir podatkovoyi sotsialnoyi pilgy 7 - Податкова соціальна пільга в 2022 році в Україні

Багато питань виникає щодо права на соціальну пільгу працівників, які були учасниками АТО. Ці особи не входять до переліку, які мають право на підвищену пільгу. Виходячи з цього для таких працівників податкова соціальна пільга в 2022 році буде нараховуватися на загальних умовах та становитиме 1240,5 гривень.

Читайте також:  Розмір допомоги на поховання 2019 рік

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.