Меню

Розмір ЄСВ в 2022 році по новому

Податкова система України містить у собі не один вид податків. Щоб зрозуміти правила оподаткування необхідно мати спеціальні знання та досвід. Якщо почати з простого, то частина податків є обов’язковими до сплати, а частина оплачується до бюджету держави при певних обставинах.

Одним із обов’язкових внесків є Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування або скорочено ЄСВ. Єдиний внесок об’єднав у собі декілька податків для спрощення їх процедури сплати. Зважаючи на обов’язковість сплати не зайвим буде знати, як відбуватися нарахування ЄСВ у 2022 році в Україні.

Платники та неплатники ЄСВ

Введення Єдиного внеску дозволило значно спростити облік та звітність по сплаті податків для багатьох категорій платників до яких відносяться:

 • усі роботодавці;
 • фізичні особи-підприємці, у тому числі які сплачують податки користуючись і спрощеною системою оподаткування і загальною системою;
 • особи, діяльність яких пов’язана з наукою, літературою, творчістю та іншими видами діяльності;
 • підприємці, які ведуть нотаріальну, медичну або адвокатську практику;
 • особи, які пов’язані з релігійною діяльністю, яка є прибутковою;
 • фермери, діяльність яких не підлягає іншому виду страхування;
 • люди, які добровільно беруть участь у єдиному соціальному страхуванні;
 • деякі центральні органи виконавчої влади.

Якщо поглянути на категорії, які на обов’язкових засадах сплачують ЄСВ, то можна зрозуміти, що це повинні робити усі категорії працівників або роботодавців. Але є деякі винятки. Частина роботодавців та інші категорії звільняються від сплати соціального внеску. У 2021 році перелік осіб, звільнених від сплати соціального внеску було розширено. Зараз до нього відносяться такі категорії:

 • фізичні особи, які є підприємцями та займаються незалежною професійною діяльністю, а також отримують будь-який вид пенсії, окрім пенсії за інвалідністю;
 • особи, які мають посвідчення інваліду та вийшли на пенсію згідно з віком або отримують соціальну допомогу.

Ці дві категорії можуть сплачувати податок добровільно, якщо вважають, що в цьому є необхідність.

Також до внесення змін в Україні було 2 категорії осіб, які  не повинні були сплачувати ЄСВ до державного бюджету. До цих категорій входили наступні особи:

 • фізичні особи-підприємці зареєстровані у відповідному реєстрі та які отримують пенсію за віком або за інвалідністю, при цьому вони ведуть незалежну професійну діяльність;
 • особи, які мають відношення до вищезазначеної категорії, мають основне місце роботи, за яким внесок у звітному періоді сплатив роботодавець.

ЄСВ для самозайнятих осіб у 2022 році сплачується на загальних умовах, незалежно до якої групи вони належать та яку систему оподаткування було обрано.

Нарахування та порядок сплати ЄСВ в 2022 році

Суму єдиного соціального внеску нараховують на увесь отриманий за період дохід або прибуток в наслідок діяльності. Саме з цієї суми сплачується і податок на доходи фізичних осіб. Слід врахувати, що розмір сплаченого ЄСВ не може бути меншим за мінімальний страховий внесок, який у 2022 році становить 1430 гривень, або 22 відсотки 6500 тисяч гривень. Ця сума є мінімальною заробітною платою станом на звітний період.

Якщо платник ЄСВ у звітному місяці не отримав дохід, то він сам визначає за який період йому буде нараховано внесок. При цьому доходи в обраному періоді не повинні перевищувати максимальної величини, яка приймається для нарахування податку. Якщо є мінімальний розмір ЄСВ, то є і максимальна величина бази нарахування ЄСВ. Вона становить 15 мінімальних заробітних плат або 97500 гривень.

Згідно з Законом України та іншими нормативними документами було затверджено термін часу, за який необхідно сплатити податок. Цей період дорівнює календарному місяцю. Сплату необхідно здійснити до 20 числа місяця наступного за звітним. Виняток становлять гірничі підприємства, яким встановлено строк сплати 28 число місяця наступного за звітним. Термін сплати ЄСВ у 2022 році залишився без змін.

Саме відповідно Закону визначається хто є платником ЄСВ, принципи його нарахування та сплати, розмір ЄСВ, вказано державний орган, відповідальний за збір та ведення обліку єдиного внеску, прописано повноваження та обов’язки відповідального органу та багато іншого, що допоможе вірно організувати сплату податку. Статті Закону стали основою до Інструкції

Читайте також:  Необлагаемый минимум доходов граждан в 2022 году в Украине

Податкова служба анонсувала деякі зміни, пов’язані зі сплатою деяких видів податків. Вони стосуються як окремих областей, так і в цілому країни. Так треба звернути увагу, що зміняться рахунки на які треба сплатити ПДВ та військовий збір. Також у 6 містах України будуть діяти нові рахунки для сплати єдиного податку. При цьому усі реквізити для сплати ЄСВ залишилися без змін.

Правила нарахування та сплати ЄСВ

Вище зазначалось, що ставка ЄСВ становить 22% від заробітної плати. Але можуть бути деякі нюанси пов’язані за нарахування податку. По-перше, нарахування ЄСВ інвалідам проводиться по зниженому відсотку. Так він становить 8,41% від заробітної плати для підприємств, установ та ФОПів. Якщо особи з інвалідністю є працівниками підприємств та організацій, які належать до всеукраїнської громадської організації інвалідів, то тоді ставка ЄСВ становить 5,3%.

Але повинні бути виконані умови щодо чисельності інвалідів на підприємстві та сума, яка іде на оплату їх праці. Так у штаті повинно бути 50% та більше осіб з інвалідністю та сума на оплату їх праці становить 25% від усього фонду заробітної плати. Якщо підприємство або організація належать до громадської організації інвалідів та виконуються такі ж самі умови, що і для підприємств всеукраїнської громадської організації інвалідів, то для нарахування ЄСВ застосовується відсоток у розмірі 5,5.

Відразу слід наголосити, що для нарахування внеску береться до уваги основна та додаткова заробітна плата, виплати заохочень та компенсацій, а також 5 днів лікарняних, які виплачує підприємство.

Окремо варто зупинитися на нарахуванні ЄСВ з лікарняних та відпускних в Україні, особливо якщо вони є перехідними. Якщо працівник захворів у останніх числах місяця і не встиг здати сій листок непрацездатності, то підприємство сплачує за нього єдиний соціальний внесок у повному розмірі. Після того, як лікарняний потрапив до бухгалтерії, проводиться перерахунок ЄСВ. У разі якщо заробітна плата за звітний період буде менше мінімальною, то тоді внесок нараховується на 6500 гривень. Внесок на лікарняні нараховується за загальною ставкою 22%. Декретні виплати також підлягають оподаткуванню. Ставка ЄСВ становить 22% для працівниць без інвалідності, та 8,41 для працюючих інвалідів.

Щодо відпустки, яка може бути перехідною, то ЄСВ обчислюється для кожного періоду окрему. Розмір відпускних розподіляється по місяцям і сплачується внесок. Розмір ЄСВ в 2022 році по новому на відпускні розраховуватися не буде та залишиться 22%.

Читайте також:  Податок на додану вартість в 2020 році в Україні

ЄСВ у 2022 році

У 2022 році особливих змін, пов’язаних зі ставками єдиного соціального внеску, строками та іншими важливими умовами, не відбулось. Строки оплати для підприємств залишилися до 20 числа місяця наступного за звітним, для підприємців залишилась можливість платити внесок один раз в квартал. Хоча у Верховній Раді знаходиться законопроєкт, який передбачає відрахування та формування звіту щомісяця, але поки його не затверджено.

Сплатити внесок ФОПам можна будь-яким способом. Є декілька варіантів: сплата готівкою у касі банку, з банківської картки або рахунку чи навіть через термінал. При переказі внеску з банківської картки треба звернути увагу, що її повинно буди оформлено на прізвище підприємця. Також на слід забувати про своєчасну сплату ЄСВ, бо у разі несплати, як на підприємця так і організацію буде накладено штраф. Внесок треба сплатити обов’язково, бо заборгованість не буде списано. Навіть, якщо пройде 3-5 років податкова служба може виявити несплату, і на неї буде нараховано штрафи та пеню.

Своєчасність та розмір сплати внеску підприємець має можливість перевірити у своєму кабінеті платника податків. Також є можливість провести звіряння усіх сплат у податковій службі.

Зміни в ЄСВ в Україні торкнуться тільки його розміру, що пов’язано зі збільшенням мінімальної заробітної плати. Так з 1 січня 2022 року мінімальний розмір ЄСВ буде становити 1430 гривень, з 1 жовтня – 1474 гривні при рівні мінімальної заробітної плати у 6700 гривень.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.