Меню

Розмір пенсії по інвалідності в 2021 році в Україні

Кожен українець може розраховувати на певні соціальні гарантії, одна з яких – це пенсійні виплати по інвалідності. У той час, коли особи з обмеженими можливостями не можуть забезпечувати себе самостійно, влада частково бере цей обов’язок на себе, надаючи певну фінансову допомогу, що регулюється законодавством.

Але перед тим, як почати отримувати нарахування, треба їх оформити й у процедурі оформлення є свої нюанси. Тому корисно знати, яким є мінімальний розмір пенсії по інвалідності для 1 групи 2021, як відбувається оформлення виплат для інших груп, чим вони відрізняються й не тільки.

Українці з інвалідністю

Загальна інформація

Щодо пенсій по інвалідності проінформовані далеко не всі громадяни, а це є великою проблемою. Дехто навмисно чекає пенсії за віком, шукаючи вигідніші умови, а інші просто бояться подавати документи. Зараз процедура оформлення є спрощеною, вона не потребує великих сил та проходить досить швидко.

Оформлення пенсійних виплат відбувається на основі отримання особою статусу непрацездатного громадянина або особи с обмеженої працездатністю. Таких статус є наслідком травмування або тяжких хвороб, вроджених патологій. Водночас час набуття такого статуту не має значення. Тобто особа, яка стала інвалідом без трудової діяльності та особа, що отримала статус за час офіційного працевлаштування отримуватимуть нарахування на однакових засадах.

Так само нараховуються й пенсії інвалідам дитинства. Потрібно лише зібрати певний пакет документів та пройти процедуру оформлення.

Нюанси оформлення пенсійного забезпечення

Перш за все, пенсія по інвалідності, тривалість виплат та деякі бюрократичні особливості напряму залежать від того, яку саме групу інвалідності було надано особі. Також велику роль грають умови та обставини, за яких людина втратила свою працездатність:

  1. На робочому місці. Це може бути травмування на виробництві, професійне захворювання тощо.
  2. Захворювання або травмування загального типу. Це ті причини, що не пов’язані з роботою, а також інвалідність з дитинства.

Відповідно до умов та обставин, регулювання питань з приводу пенсійних виплат та їх оформлення відбувається відповідно до різних законодавчих актів.

Якщо інвалідність була отримана внаслідок трудової діяльності, то в такому випадку усі процедури здійснюються згідно з Законом «Про загальнообов’язкове страхування  від нещасних випадків та професійних захворювань, що привели до непрацездатності». Що стосується осіб, які стали інвалідами в умовах загального типу, то для них призначення пенсійних нарахувань відбувається згідно з пунктами ЗУ №1058-IV. У цих документах можна детальніше дізнатися про усі аспекти процедури оформлення, а також про незначні нюанси, що можуть впливати на розміри нарахувань й не тільки.

Збір документів та електронне оформлення

Відповідно до чинного законодавства, визначений єдиний пакет документів, довідок та виписок, що мають надаватися Пенсійному фонду для розгляду з метою оформлення пенсійних нарахувань інвалідам будь-яких груп. Цей єдиний пакет встановлюється згідно з «Порядком подання та оформлення документів для отримання пенсій» та складається з:

  1. Заявки, у якій визначається намір особи отримувати пенсійні виплати по інвалідності.
  2. Ксерокопій паспорта, а також ідентифікаційного коду.
  3. Документів, що завіряють стаж та заробітну плату особи до травмування чи захворювання, якщо такі є в наявності.
  4. Виписки з акта огляду МСЕК.
  5. Фотографії особи з визначеним розміром – потрібно для випуску пенсійного посвідчення.
Читайте також:  Вихід на пенсію у 2021 році

Якщо особа, що втратила працездатність, є військовослужбовцем, то в такому випадку перелік документів дещо поповнюється. Військовим доводиться додатково надавати ксерокопію свідоцтва про хворобу, що має бути обов’язково завірена військовим комісаром у тому комісаріаті, де особа була знята з військового обліку. Також підійде довідка за результатами військово-лікарняної комісії.

Скільки отримують українці інваліди?

Бувають випадки, коли втрата працездатності відбувається після завершення проходження військової служби людиною. В такому випадку потрібно додатково передати документи з військового комісаріату про те, коли саме людина була призвана на службу, а також коли була звільнена. Іще потрібен висновок МСЕК, який визначає, що втрата працездатності не має відношення до проходження військової служби. Пенсія інвалідам війни в 2021 році також надається за умови наявності довідок з комісаріату.

Оскільки питання подачі документі не стоять на місці, а держава долучається до нових технологій, зараз документи можна подавати онлайн у рамках спеціальної урядової системи «Е-пенсії». У переважній більшості випадків ця система дозволяє суттєво зменшити перелік необхідних документів та довідок, які необхідні для процедури оформлення нарахувань. Взаємодія с представниками Пенсійного фонду відбувається онлайн, тобто немає необхідності особисто приходити до фонду та стояти у черзі. Решта інформації про особу береться з державних реєстрів за допомогою онлайн-запитів.

Чи потребує пенсія по інвалідності трудового стажу?

Відповідно до чинного законодавства, якщо втрата працездатності відбулася через травмування на виробництві або професійне захворювання, то нарахування виплат здійснюється незалежно від стажу особи. Це визначається частиною 25 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Але якщо основою для набуття статусу інваліда є травми та захворювання загального типу, то наявність певного стажу є обов’язковою умовою.

Розмір цього стажу також визначається законодавством та для представників, наприклад, першої групи віком від 29 до 31 року становить лише 3 роки, а для осіб від 41 до 43 років – 7 років. Для представників другої та третьої групи інвалідності вимоги щодо стажу є трохи більшими.

Пенсія по інвалідності для 3 групи 2021, а також для інших груп за умови недостачі стажу не призначається. Також якщо людина вже досягла пенсійного віку та втратила працездатність, але в неї немає 15 років страхового стажу, то нарахування також не надаються.

Читайте також:  Повышение военных пенсий в 2020 году в Украине

Замість цього може бути призначена соціальна допомога, задля оформлення якої потрібно звернутися з відповідною заявою до найближчого управління праці та соціального захисту.

На який час призначаються пенсійні виплати?

Це питання також врегульоване законодавством. Особи можуть отримувати нарахування довічно або під час тривалості інвалідності, що визначається МСЕК. Довічна пенсія по інвалідності надається чоловікам та жінкам, що вже досягли пенсійного віку та відповідають вищезгаданим умовам. Усі інші особи зобов’язані час від часу проходити медико-соціальну експертизу для встановлення стану здоров’я, категорії інвалідності та інших даних.

Важливо знати, що у ЗУ є свої терміни оформлення пенсійних нарахувань. Якщо особа втратила працездатність та отримала відповідний статус, то вона має подати документи на пенсію протягом трьох місяців з дня отримання відповідного статусу. В такому випадку пенсія буде нарахована з дати отримання статусу інваліда. В іншому випадку виплати будуть здійснюватися з моменту звертання особи до органів.

Який наразі встановлюється розмір пенсійних виплат?

Для початку треба зазначити, що розмір пенсії по інвалідності в 2021 році в Україні не встановлюється у рамках конкретного значення.

Величина виплат – це процентне співвідношення, що напряму залежить від пенсії за віком, на яку особа має певне право. Тобто спочатку відбувається визначення розміру пенсії за віком, відповідно до спеціальних розрахунків, а потім вже встановлюється співвідношення. Загалом пенсії виглядають наступним чином:

  1. Представники першої групи інвалідності отримують 100% розміру пенсійних виплат за віком.
  2. Розмір пенсії по інвалідності 2 групи становить вже 90% від нарахувань за віком.
  3. Представники третьої групи можуть розраховувати лише на половину величини виплат за віком.

Наприклад, якщо людина має право на пенсію за віком у розмірі 6300 гривень й вона отримала першу групу інвалідності, то вона щомісяця отримуватиме саме таку суму. Але якщо людині буде надана лише третя група інвалідності, то тоді їй нараховуватиметься усього лише виплата у розмірі 3150 гривень.

Щоправда, сума нарахування не може бути меншою за встановлене мінімальне пенсійне забезпечення по інвалідності. Це забезпечення дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Тобто станом на початок року розмір мінімального нарахування складає 1769 гривень. Протягом року ця сума зростатиме та наприкінці 2021 вона становитиме вже 1905 гривень.

Питання надбавок та доплат

Пенсія інвалідам в Україні може надаватися з надбавками. Водночас розмір цих набавок дуже й дуже маленький та не відповідає сучасним умовам проживання людей з обмеженими можливостями. Перш за все, існує надбавка у розмірі 50 гривень на догляд для осіб пенсійного віку з інвалідністю. Інша надбавка становить 150 гривень й надається непрацюючим пенсіонерам, що доглядають або утримують неповнолітніх дітей.

Читайте також:  Розмір пенсії по інвалідності в 2018 році в Україні

Додатково існують надбавки, що надаються за особливі заслуги, певні досягнення тощо. Вони надаються в індивідуальному порядку відповідно до чинного законодавства.

Якщо за всіх умов пенсійні виплати по інвалідності конкретної особи залишаються меншими за прожитковий мінімум, то в такому випадку призначається адресна допомога. Загалом, адресна допомога – це гарантія, що мінімальна пенсія по інвалідності 2021 в Україні отримуватиметься кожним громадянином з обмеженими можливостями.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.