Меню

Соціальна пільга на 2021 рік в Україні

Як і кожного року, з початком 2021-го змінюються основні мікро- та макроекономічні показники в бюджеті держави. Збільшився і один із найбільш важливих для пересічного українця показник – прожитковий мінімум.

Він впливає на цілий ряд виплат, штрафів та пільги. Разом із «мінімалкою» зміниться і податкова соціальна пільга. Власне, про останню і піде мова дальше.

Український прапор

Що таке податкова пільга?

ПСП (податкова пільгасоціальна) – це та сума із зарплати, яку під час обчислення податків працівника не враховують.

Отримати таку «перевагу» хотів би кожен працевлаштований, адже, по суті, це неоподаткована частина доходу. Нею не потрібно ділитися із державою.

Відтак, на руки буде виплачуватися цьому працівнику більше грошей. І це все легально, з дозволу самої держави.

Якщо зображати оподаткування доходу працевлаштованого  у формулі, тоді отримуємо такий варіант:

ПДФО = (Дохід працівник за місяць – ПСП)×0,18

Важливо! ПСП обчислюється із сукупної суми, заробленої працівником за місяць. Тобто, до уваги також береться і нарахування лікарняних, і відпускних, і компенсація коштів за відрядження, і різноманітні доплати, премії тощо.

Трапляються випадки, коли ПСП є більшою, аніж сам заробіток працівника за місяць. Таким чином ПДФО  буде дорівнювати нулю. В жодному разі цей податок не може бути від’ємним.

Таким чином, податкова соціальна пільга на 2021 рік – не є якоюсь виплатою з бюджету, але можливістю не віддавати державі свої зароблені кошти.

Важливо! ПСП жодним чином не впливає на виплату військового зору. Цей податок обчислюється у розмірі 1,5% від заробленої працівником суми.

Розмір базової пільги податкової

Базова, або іншими словами, основна ставка ПСП становить половину (рівно 50%) від встановленого урядом розміру прожиткового мінімуму для працездатного. Ймовірніше за все, з початку розу «мінімум» залишиться на рівні 2270 грн. Таким чином податкова соціальна пільга буде становити на початок року 1135 грн.

Читайте також:  Допомога при народженні дитини в 2022 році в Україні

Не варто забувати, що протягом календарного року прожитковий мінімум в нашій країні збільшується двічі. Проте, відповідно до законодавства, ПСП не буде перераховуватися. Вона зафіксована станом на перший день 2021-го року.

Якою буде соціальна пільга на 2021 рік в Україні на дітей?

ПСП збільшується відповідно до кількості дітей кратно. Таким чином, соціальна пільга 2021 року на двох дітей буде подвоєною і становитиме 2270 грн. На трьох дітей – 3405 грн., на чотирьох – 4540 грн.

Важливо! Якщо матір (батько) можуть скористатися двома варіантами ПСП – на себе та на дітей – тоді вони повинні обирати лише один із них.

Іншими важливими моментами, які варто врахувати, оформляючи пільгу, є наступні.

 1. Застосування податкової соціальної пільги передбачається лише для одного із батьків.
 2. Оформляти таку пільгу дозволяється не лише на рідних, але й на усиновлених дітей.
 3. На оформлення зарплати із «зменшеним» оподаткуванням не впливає соціальний статус батьків, а також те, розлучені вони чи перебувають в шлюбі. Важливим в цьому плані для держави є те, що батьки беруть участь у вихованні дитини та фінансово забезпечують її.
 4. Останнім роком, протягом якого батьки можуть ще оформляти таку допомогу, є рік, в який дитині виповнюється 18 років.

Важливо! Для того, щоб отримувати «привілеї» в оподаткуванні, батько (матір), повинні отримувати заробітну плану не більше, аніж 5880 грн. Звісно, мова йде про нараховану зарплату, а не ту, що видається на руки.

В тому разі, якщо в родині виховуються діти з інвалідністю, ПСП для них вираховується як для інвалідів. Загальна пільга буде визначатися як сума, передбачена для здорових дітей, та суми для інвалідів.

Інші види ПСП

Окрім звичайної, стовідсоткової чи базової пільги, для обчислення «бонусу» оподаткування передбачені і особливі. Вони визначаються, як 150% та 200% та застосовуються лише для обчислення оподаткованої частини зарплати деяких категорій громадян.

Соціальні пільги для населення

Так, на 150% ПСП можуть розраховувати:

 • одинокі мами, тати чи опікуни – розрахунок здійснюється на кожну окрему дитину;
 • ті, хто виховує дитину-інваліда до настання повноліття;
 • студентам, учням, аспірантам;
 • особам, котрі мають статус ліквідатора аварії в Чорнобилі;
 • ті, кому присвоєно довічну стипендію (через переслідування, насильство) зокрема й журналісти;
 • учасники бойових дій під час ДСВ.
Читайте також:  Социальная помощь инвалидам с детства в 2020 году в Украине

Соціальні пільги для інвалідів в Україні також передбачають розмір 150% (для тих, кому призначено IIчи I групи) 200% (для тих, у кого третя) від базового показника. В 2021-му році 150% ПСП становить суму 1705 грн.

На збільшену вдвічі пільгу можуть претендувати:

 • учасники бойових дій ДСВ, які стали інвалідами;
 • колишні в’язні концтаборів;
 • нагороджені орденом «За відвагу», а також Ветерани праці, Герої України;
 • ті, що були насильно депортовані під час ДСВ.

З нового року 200% ПСП – це 2270 грн.

Основні умови призначення

Не усі платники податків мають право скористатися пільгою для обчислення підрахунку в державну казну. Зберігатися повинні такі 2 основні правила.

 1. Гранична сума доходу працевлаштованого (разом із лікарняними, заробітною платою тощо0.
 2. Кількість дітей (від 2-х і більше).

Кожна із названих умов є підставою для призначення соціальної податкової пільги. Але варто розібратися в цьому питанні більш детально.

Граничний розмір заробітної плати при котрій дозволяється застосувати ПСП щорічно змінюється, адже визначається за формулою:

ГПЗ = ПМ (встановлений державою мінімум на одну дорослу особу) × 1,4

Під час розрахунку суми, заокруглення, відповідно до законодавства, завжди здійснюється до 10.

Ймовірніше за все, граничний дохід протягом всього 2021-го року становитиме 2940 грн. Таким чином, якщо особа отримує за відпрацьований місяць 2940 грн. або менше, вона може отримати ПСП.

Якщо в родині дітей кілька, ГПЗ розраховується на кожного із них. В тому числі і на тих, що мають інвалідність. Важливою умовою, як вже було сказано раніше, щоб діти ще не були повнолітніми.

Для осіб, котрі працюють не на повну ставку, пільга, а також граничний дохід визначаються пропорційно, відповідно до відпрацьованого робітником часу.

Розрахунок ПСП на прикладі

Для кращого розуміння способу обчислення податків із доходів, варто навести приклад розрахунку соціальної пільги.

Приклад 1. В родині виховується 2-є дітей. Матір отримує мінімальну заробітну плату. Дізнаємося чи може вона претендувати на ПСП.

Для початку розраховує граничний дохід для нарахування пільги.

Читайте також:  Размер алиментов на ребенка 2020 в Украине

ГПЗ = 2940 × 2 =5880 грн.

Зарплата матері = 4723 грн.

Оскільки 4723 ≤ 5880 грн., то матері належить ПСП.

Тепер обчислюємо сам розмір пільги: ПСП = 1135 × 2 = 2270 грн. (це і буде неоподаткована система доходу).

Дальше можна дізнатись, з якої ж суми все таки доведеться платити ПДФО: 4723 – 2270 = 2453 грн.

Сума податку буде: 2453 × 0,18 = 441,54 грн. (без пільги, було б 850,14 грн.)

Приклад 2. В родині виховується 3-є дітей. Одна дитина – інвалід. Зарплата матері за місяць 6200 грн. Матір виховує дітей самотужки (без батька).

Як і в першому випадку, для початку рахуємо граничний дохід.

ГПЗ = 2940 × 3 =8820 грн.

Зрозуміло, що пільга в цьому разі гарантується родині. Обчислимо її.

ПСП = (1135 × 2) +(1135 × 1,5) = 2270+1702,5 =3972,5 грн.

Такий розрахунок використовується оскільки в родині проживає двоє здорових дітей. Збільшена пільга  150% належить матері за дитину-інваліда.

Визначаємо суму доходу для вирахунку податків: 6200-3772,5 = 2227,2 грн.

ПДФО в цьому конкретному випадку буде: 2227,2 × 0,18 =400,95 грн. (без призначення податкової «знижки» було б 1116 грн.).

Оформлення документів

Податкова пільга не застосовується автоматично. Працівник самостійно повинен подбати про її оформлення. Для цього працевлаштований повинен подати  у відділ кадрів чи бухгалтерією своєї організації чи підприємства певний перелік документів.

 1. Заяву з проханням застосування ПСП (бланк заяви на соціальну пільгу 2021 можна скачати на урядових сайтах).
 2. Копії свідоцтв про народження дітлахів.
 3. Інші документи, котрі дають право скористатися пільгою у 200 и 150 відсотків (посвідчення учасника ліквідації на ЧАЕС, чи бойових дій, посвідчення по інвалідності тощо).

Податкова соціальна пільга – не єдина допомога від держави. Тому, якщо родина залишається в скрутному матеріальному становищі, варто звернутися в органи соціального захисту, місцевого самоврядування, районні адміністрації або ж до приватного нотаріуса для отримання кваліфікованої юридичної допомоги в конкретному випадку.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.