Меню

Судова реформа в Україні в 2021 році

На сьогоднішній день в Україні суди асоціюються з несправедливістю винесених рішень, корупцією, некомпетентністю системи.

Соціологічні дослідження підтверджують, що довіра в цілому до судової системи мають всього 24% українців.

Судова реформа в Україні

Кожен передвиборний термін нова влада обіцяє «почистити і оновити» суддів, обіцяє що буде судова реформа в Україні в 2021 році, адже справжній стан справ шкодить не тільки громадянам, але і середньому, малому бізнесу. Зарубіжні інвестори з побоюванням вкладають гроші в розвиток українського бізнесу, адже в разі форс-мажору функціонування українських судів «залишає бажати кращого».

Нові «слуги народу» анонсували для українських громадян оновлену систему суду в Україні і дуже амбітну програму реформування.

Що таке судова реформа «по-українськи» …

Нова судова реформа необхідна, щоб кардинально змінити ситуацію, тому нова влада підготувала законопроект, завдяки якому буде проведена реорганізація судів
та фактично перезапуск судової системи:

 1. Чи буде призначений і сформований інститут, який відповідає за оцінку та підбір суддів для своїх посад. Фахівці ВККС будуть оцінювати у претендентів професійні якості і характеристики доброчесності.
 2. Буде призначена комісія ВСП або Вища Рада Правосуддя, який буде постійно контролювати і проводити «чистки» суддівських лав. Багато експертів в один голос заявляють, що це один з найважливіших органів в новій судовій системі. Він може приймати рішення про притягнення судді до відповідальності і навіть про звільнення.

Скорочення суддів

Верховна Рада України більшістю проголосувала за внесення необхідних для «перезавантаження» коригувань і поправок в законі. Одним з важливих змін є зниження складу ЗС України з 200 до 100 осіб.

Головними вимогами до претендентів буде високий професіоналізм та доброчесність. Також на засіданнях нардепів обговорювалися розширення пунктів, за якими суддю потрапляють під люстрацію.

Додаткові зміни

З моменту вступу нових законів в силу припинили свою роботу спеціалізовані суди у кримінальних і цивільних справах, а також адміністративний суд. Замість цього були сформовані 2 вищих спеціалізованих інстанції:

 • вищий антикорупційний суд.
 • вищий суд з питань інтелектуальної власності.
Читайте також:  Гранты на 2022 год в Украине


Також інстанції загальної юрисдикції були розформовані і створені на заміну суди з прив’язкою до територіального округу. Нова влада своїм указом ліквідувала апеляційні суди:

 • в областях.
 • в округах.

Що ще готує «Слуга народу»?

Міністерство юстиції України сформувало закон про судову реформу в 2021 році, який регламентує роботу класичного суду присяжних в країні, в недавньому часі прийнятих Кабінетом Міністрів.

Важливо! Конституція України передбачає можливість громадян брати участь в судових процесах і здійснювати правосуддя через суд народних засідателів. Незважаючи на те, що з 2012 року подібна практика вже носить назву суд присяжних, вона не була реальною до недавнього часу.

Введена міра, саме створення функціонального суду присяжних дає можливість гарантувати українцям право на справедливий суд.

Присяжні для українських судових процесів будуть набиратися зі списків виборців, значить кожен громадянин буде присяжним в суді. Такий механізм відбору є необхідним, адже в такому випадку робота присяжного буде не правом (можливістю), а обов’язком. Відмовитися від неї буде неможливо, крім виняткових випадків (зацікавленість у справі, хвороба і т.д.).

Завдання держави в такому випадку полягає в тому, щоб гарантувати присяжним безпеку сформувати умови роботи, коли люди побачать, що бути присяжним почесно. Також прописати механізми оплати роботи присяжного і умови заохочення.

Особливості судової реформи в Україні в 2021 році

Поки в Україні суди присяжних набираються з добровольців, які виявили бажання після схвалення місцевими органами самоврядування. Це одна з причин, по якій в країні спостерігається гострий брак присяжних. У людей немає мотивації витрачати свої сили і час, часто присяжні не з’являлися до суду, зривали засідання.

Процес реформування

Всі нововведення, які вміщає судова реформа 2021 року в Україні прописані і мають свій покроковий механізм:

 1. Новий орган Вищої Ради Правосуддя (ВСП) на конкурсній основі буде призначати 12 членів ВККС.
 2. Для формування нового списку членів Вищої кваліфікаційної комісії у ВСП є не більше 90 днів.
 3. ВСП набере комісію з етики з 3 кандидатів ВСП і 3 міжнародних фахівців. Варто знати, що голова ВСП не може бути членів комісії по доброчесності та етики.
 4. Після чого для комісії з етики пропонується 30 днів для моніторингу самих членів Вищої ради правосуддя.
 5. Зміст судової реформи в Україні 2021 також  включає основне завдання нових органів суддівської влади – проведення контролю відповідності діючих суддів нормам непідкупності, етики, добропорядності за результатами спецперевірок.
 6. Також органами ВСП і ВККС будуть проводитися систематичні моніторинги для виявлення службових порушень, фінансових махінацій і т.д.
 7. Члени комісії можуть запитувати особисті документи, вони отримають доступ до держреєстру.
 8. Вища рада правосуддя спільно з Вищою кваліфікаційною комісією будуть формувати правову форму прийняття суддів, розгляду їх анкет на посади, порядок проведення підготовки кандидатів.
 9. Нова влада гарантує громадянам України можливість подавати скарги, розкривати інформацію про суддів і порушеннях анонімно.
 10. Зміни торкнулися положення про помічника судді, помічника голови суду та заступника голови суду.
Читайте також:  Нарахування відпускних у 2020 році в Україні


У нових коригування закону «Про судоустрій і статус суддів» регламентується винагороду і система заохочення для всіх суддів країни за єдиними правилами і сумам.

У змінах зазначено, що це не буде залежати від умов проходження кваліфікаційної комісії і оцінювання. Також розроблений і прийнятий закон, за яким буде здійснюватися нова люстрація (очищення влади).

Цей законопроект гарантує якісне реформування судової системи, ефективну «чистку», але основна його мета:

 1. Звузити коло повноважень органів суддівського управління.
 2. Поліпшити процедуру обробки скарг і реакції на них.
 3. Врегулювання міжвідомчих питань роботи ВСП і ВККС.
 4. Чи змінять порядок набору складу ВККС.


Прийняті закони будуть поліпшити правосуддя в країні, робити його прозорим і неупередженим, громадяни отримають доступ до судової системи.

У новому році буде впроваджено концепцію Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЕСІТС) із застосуванням програмно-технічних засобів.

У зв’язку із тим, що планується ліквідація судів, скорочення їх  кількості було прийнято рішення про впровадження системи фільтрації касаційного оскарження, зробивши її більше винятком, ніж правилом, в ситуаціях, коли потрібно рішення матеріального або процесуального питання.

Важливо! Відносно скорочення числа суддів, правлячі «слуги народу» запропонували скоротити Палату Суддів до 9 осіб, значить членами касаційного суду в складі Верховного суду можуть бути всього 2 осіб, і обов’язково Голова ВС.

Сьогодні в реальності впровадження законопроекту стикається з деякими проблемами, наприклад, гальмування механізмів реформування судової системи або неспроможність процедури кваліфікаційного оцінювання (облік і оцінку пройшла тільки половина суддів з усього судового корпусу). Саме тому знижується швидкість введення змін, гальмується процедура відбору кандидатів на суддівські посади.

Сьогодні антирейтинг української судової системи, як ніколи високий серед населення. Недовіра громадян цілком виправдано, багато десятиліть, якщо права людини порушувалися захистити його могли не суди і закон, а тільки впливові родичі. Дослідження показали, що люди не довіряють жодній судовій інстанції, вони розчаровані.

Читайте також:  Курс долара в Україні на 2019 рік

При соціологічних опитуваннях піднімалася тема суду присяжних і багато українців, відзначають, що це дійсно можливість змінити судовий процес зсередини зміцнити довіру до правосуддя і закону.

У будь-якому випадку такі «переломні» зміни вимагатимуть часу, можливо реформа зіштовхнеться з труднощами і протистоянням, але нова влада гарантує, що не зупиниться поки не доведе зміни у судовій системі до кінця. Планується, що всі роботи будуть закінчні в 2021 році.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.