Меню

Трудовий кодекс України 2021 року

Трудовий Кодекс України 2021 – законодавчий акт, який регулює трудові відносини і є пріоритетним. Від його положень залежить важкість та тривалість праці, захист українців збоку влади. Чутки про те, що трудовий кодекс України зміниться кардинально вже скоро стануть реальністю.

Трудовий Кодекс України в 2021 році

Особливості трудового кодексу України

Трудовим Кодексом встановлюються правила трудового законодавства:

 • права та обов’язки працівників;
 • питання охорони праці;
 • працевлаштування;
 • профпідготовки та підвищення кваліфікації;
 • права та обов’язки роботодавця;
 • оплата праці;
 • нормування праці.

У новий Трудовий Кодекс України увійшли статті, що регулюють трудові відносини і особливості праці окремих категорій населення – неповнолітніх, спортсменів, тренерів, педагогів, вахтовиків і надомників. Трудовий кодекс України 2021 року закріпив договірні права і зобов’язання працівників і роботодавців.

Основне завдання ТК України – захист прав працівників і роботодавців, створення оптимальних умов праці і правове врегулювання трудових спорів відповідно до Закону. Чинний трудовий кодекс України гарантує працівникам право на захист здоров’я, своєї гідності, на соціальне страхування, судовий захист прав і свобод, відшкодування шкоди, заподіяної під час трудової діяльності. Трудовий Кодекс встановлює порядок і правила вирішення трудових спорів.

Профспілки проти нового ТК України

Трудовий Кодекс, швидше за все, найпопулярніший звід правил серед населення, до якого неодноразово звертається майже кожен громадянин України працездатного віку з усіх питань, пов’язаних з трудовим законодавством.

Законодавчі зміни в ТК України, що треба знати?

Терміни затвердження законопроекту не є постійними. Причиною тому є економічна криза і пандемія коронавірусної інфекції, які завдали країні непоправної шкоди. Вивчаючи останні зміни в трудовому законодавстві України експерти виділили ключові пункти кардинального характеру, завдяки яким старий Трудовий Кодекс зазнав грандіозних змін. До них відносяться:

 • надання можливості трудової діяльності 6 разів на тиждень (при узгодженні з роботодавцем);
 • трудовий кодекс України 2021 року про відпустки передбачає відпочинок протягом 24 днів, за свій рахунок в новому році можна буде взяти 30 днів;
 • за понаднормову роботу роботодавець оплачуватиме замість подвійного розміру 120%;
 • як наголошується в документі, в новому році Україна планує забути про таке поняття, як трудова книжка;
 • трудовий кодекс України 2021 року про звільнення працівників передбачає, що звільнення робітника з підприємства може проводитися без будь-яких причин і повідомлення працівника, при цьому звільненому найманому працівнику повинна виплачуватися грошова компенсація.
Читайте також:  Правила дорожного движения Украины 2020

Вказані зміни не всім до подоби. Ознайомитись ближче з інформацією можна якщо скачати трудовий кодекс України з інтернет-ресурсів та офіційних сайтів Міністерств.

Новий Трудовий кодекс: порядок і контроль оплати праці

Трудовий кодекс вплине на життя HR-фахівців і найманих працівників. Перші матеріали були присвячені колективному і трудовому договорам, а також надомній праці. На деякі норми слід звернути особливу увагу.

Згідно з проектом Трудового кодексу, прийнятим ВР в першому читанні, умови оплати праці обов’язково повинні зазначатися в трудовому договорі. Нагадаємо, що він повинен буде полягати виключно в письмовій формі.

У проекті Трудового кодексу пояснюється: не може зменшуватися тарифна ставка, оклад, посадовий оклад, що підлягають виплаті працівникові при погодинній формі оплати праці, через неповне виконання норм праці (посадових обов’язків). Тобто роботодавець повинен виплатити працівникові посадовий оклад, встановлений у трудовому договорі, з дотриманням гарантій, визначених колективним договором, навіть якщо той не справляється зі своїми посадовими обов’язками. У той же час працівник може позбутися додаткової зарплати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат.

Особливості нового Трудового Кодексу в 2021 році

Також змінено деякі розміри оплати праці:

 • роботу в нічний час треба буде оплачувати в підвищеному розмірі – не нижче, ніж на 30% тарифної ставки (окладу) за кожну годину (в даний час КЗпП передбачає збільшення зарплати на 20%);
 • якщо робочий день поділений на частини, погодинна та / або тарифна оплата підвищується на 20% (КЗпП така оплата не регламентована);
 • при виявленні шлюбу не з вини працівника, роботу оплатять повністю (згідно КЗпП така робота оплачується в розмірі 2/3);
 • якщо протягом року працівником відпрацьовано понаднормово більше 120 годин, оплата за відпрацьовані понад цю норму години проводитимуть вже не в подвійному, а в потрійному розмірі не пізніше 15 січня наступного року.
Читайте також:  Адміністративний кодекс України на 2022 рік

Трудовий кодекс прописує і умови оплати праці в разі виконання робіт різної кваліфікації, переведення працівника на нижчеоплачувану роботу, при суміщенні професій (посад), освоєнні нового виробництва (нових видів продукції).

Неправильно зроблені виплати працівникові не можуть бути з нього стягнуті, за винятком випадків, якщо ці виплати були здійснені в результаті Рахункової помилки або з вини працівника.

Резюме

Аналіз вказаних вище нововведень доказав, що вони будуть кардинальними. Зміниться усе, починаючи з розмірів оплати праці та закінчуватиме тривалістю робочого дня. Чи відбудуться зміни такими, як вони є зараз стане відомо через декілька днів.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.