Меню

Утримання із заробітної плати в 2022 році в Україні

Підстави для утримання з заробітної плати передбачені діючим законодавством. Від їх розміру залежить чистий дохід в родині. Якими будуть нарахування і утримання із заробітної плати в 2022 році стало відомо вже сьогодні.

Утримання із заробітної плати в 2022 році в Україні

Різновиди утримання із заробітної плати

Утримання із заробітної плати працівника являє собою частину доходу, яку нараховують, але не виплачують на законних підставах. Утримання можуть бути:

 • добровільними з ініціативи самого співробітника – грошові кошти на утримання неповнолітніх дітей (угода про сплату аліментів між колишнім подружжям, внески до профспілок, страхування, оплата кредитів і позик;
 • за рішенням роботодавця в рамках законодавства – відшкодування матеріальної шкоди, помилки в розрахунках, невідпрацьовані аванси, повернення підзвітних сум;
 • обов’язкові згідно з чинним законодавством – утримання за виконавчими документами: аліменти, відшкодування шкоди у зв’язку з втратою третьою особою повної або часткової здатності працювати; відшкодування моральної шкоди, штрафи за порушення адміністративного, кримінального, податкового законодавства, відшкодування майнової шкоди третім особам або організація.

Аналогічне оподаткування заробітної плати в 2022 році очікує українців і надалі. Кардинальних змін на сьогоднішній час у законодавстві не відбулося.

Випадки утримання заробітної плати

За рішенням роботодавця відповідно до прийнятого рішення суми утримують:

 • для відшкодування виданого, але фактично не відпрацьованого авансу;
 • для погашення витрат, пов’язаних з транспортними витратами на переміщення працівника від місця роботи до місця відрядження; для повернення надміру виплачених сум внаслідок неправильного розрахунку;
 • при звільненні працівника, який відгуляв повністю відпустку авансом;
 • відшкодування матеріальної шкоди, завданої працівником; повернення підзвітних сум.

З ініціативи працівника можливі наступні випадки:

 1. Оплата внеску до профспілки. Роботодавець не має права відмовляти в перерахуванні внесків працівникам-членам профспілок.
 2. Внески на благодійність. Перераховують у добровільному порядку на розрахункові рахунки благодійних організацій.
 3. Відрахування в страхові компанії. Деякі працівники просять роботодавців перераховувати з їх доходу внески на добровільне страхування життя, здоров’я або майна.
 4. Оплата кредитів. Організація на прохання працівника зі свого рахунку перераховує черговий внесок на рахунок банку.
 5. Аліменти. Важливо враховувати діючі статті сімейного законодавства країни, які дозволяють колишнім подружжю укладати угоду про сплату аліментів. Якщо є цей нотаріально завірений документ, то утримання переходить з розряду добровільних в обов’язкові.
Читайте також:  Яким буде в Україні курс долара в 2018 році?

Кожний із видів утримання проводиться на підставі вимог законодавства. При цьому робітник повинен знати, що таке прибутковий податок із зарплати в Україні та на які цілі надходять утримані гроші.

Порядок утримання із заробітної плати

Обов’язкові утримання роблять на підставі діючих законодавчих актів особи, які виплачують боржнику зарплату або інші регулярні платежі (наприклад, винагороди за договором) зобов’язані в день отримання виконавчого листа проводити утримання частини його доходів.

Утримання із заробітної плати в Україні

Сплата частини утриманого доходу здійснюється протягом 3 днів після виплати зарплати співробітнику.

При звільненні боржника

При звільненні працівника-боржника потрібно повідомити приставів або стягувачів про суми, утриманих відповідно до доданого виконавчим листом. Також необхідно повідомити, що подальші утримання неможливі. Згідно з пам’яткою про утримання аліментів, з якою можна ознайомитися на тематичних форумах, в повідомленні повинні бути відображені такі відомості:

 • розмір від’ємного доходу в процентному відношенні; номер виконавчого листа і справи;
 • утриману суму;
 • номер платіжного доручення (квитанції);
 • день перерахування;
 • сума заборгованості, що залишилася.

Повідомлення відправляють поштою у вигляді рекомендованого листа або вручають виконавцю особисто. Вивчення норм та вимог законодавства допоможе дізнатися максимум інформації про нарахування та отримання грошей у діючому та наступному роках.

При утриманні з ініціативи керівника

При утриманнях з ініціативи роботодавця роботодавець письмово сповіщає працівника про суму і підставі згідно законодавства. Але перш ніж сповіщати і починати утримувати частину доходу співробітника необхідно скласти документ-підстава:

 • наприклад, розрахунковий листок з докладною розшифровкою досконалої помилки;
 • платіжну відомість або платіжне доручення, із зазначенням суми перерахованого або виплаченого, але не відпрацьованого авансу;
 • акт розслідування комісії про наявність шкоди, заподіяної працівником.
Читайте також:  Налоговые изменения на 2021 год

Є види доходу співробітника, з яких не можна утримувати суми на виконання рішень судових органів. Йдеться про компенсаційні виплати, які встановлені законодавством про працю:

 • відшкодування витрат співробітнику, понесених ним у зв’язку з оплатою проїзду, проживання та харчування в період перебування у відрядженні;
 • відшкодування витрат, пов’язаних із зношуванням, поломкою, крадіжкою інструменту, за допомогою якого працівник виконує свої трудові функції;
 • суми, що виплачуються працівникам у зв’язку з пам’ятними подіями в їх житті: народження дитини, смерть близького родича, реєстрація шлюбу і т. д.

Також стягнення коштів за виконавчими листами не поширюється на соціальні допомоги, перелік яких встановлений на місцевому рівні.

Законодавчі винятки

У законодавстві встановлено загальне правило, за яким надмірно виплачена заробітна плата стягненню не підлягає.

Виняток становлять такі випадки:

 • зарплата була виплачена в більшому розмірі, ніж годиться, в результаті неправильного нарахування на зарплату, наприклад, технічна помилка;
 • орган з розгляду індивідуальних трудових спорів визнав за працівником провину в просте і невиконання трудових обов’язків;
 • суд встановив, що неправомірні дії працівника призвели до виплати зарплати в більшому розмірі.

Наприклад, збільшення відпрацьованих годин у табелі обліку робочого часу. При визначенні розміру і термінів утримань із заробітної плати необхідно: встановити причини, за якими частина доходу повинна бути утримана, визначити законодавчі підстави згідно з якими буде проводитися відрахування з доходів, підготувати документацію.

Утримання із заробітної плати

Приклади утримань із заробітної плати

Приклад 1

В ТОВ «Надія» надійшов виконавчий лист від судового пристава району з інформацією про наявну у одного з працівників заборгованості по аліментах на утримання його неповнолітньої дочки. Крім основного боргу у працівника також є борг по виконавському збору для ФССП в розмірі 500 грн. Бухгалтер ТОВ «Надія» повинен нараховувати заробітну плату наступним чином:

 • віднімає податки на зарплату в 2022 році (ПДФО) в розмірі 18%;
 • від належної йому частини заробітку віднімає 25% і перераховує одержувачу, згідно з виконавчим листом.
Читайте також:  Необлагаемый минимум доходов граждан в 2022 году в Украине

Переводить на рахунок ФССП району суму виконавчого збору – 500 грн. у разі необхідності (за запитом судових приставів), бухгалтер також зобов’язаний надати довідку про суму утримуваного доходу для виплати аліментів. Документ складають у вільній формі. Але вона повинна містити підпис керівника компанії, головного бухгалтера і фірмову печатку роботодавця.

Приклад 2

Утримання внесків до профспілки. Розмір зарплати співробітника Нати становить 15000 грн. У  жінки двоє неповнолітніх дітей. Розмір внесків до профспілки становить 2% від зарплати. Розрахунок суми:

 • податки з зарплати (ПДФО): 15000-2700 = 12300 грн.;
 • база для розрахунку суми внесків: (15000-2700)х2% = 246 грн. на розрахунковий рахунок профспілкового органу щомісяця перераховують 246 грн.

Із вище наведених прикладів  стало відомо, що розрахунок нарахувань та утримань із заробітної плати у 2022 році залишиться таким, як і у 2021 році.

Резюме

У новому 2022 році відрахування із заробітної плати не зміняться. Вони залишаться на рівні 2021 року. При цьому в діючому законодавстві очікуються зміни, які торкнуться обов’язкового контролю за правилами нарахування грошей та посилення адміністративної відповідальності збоку держави. Залишилося почекати недовго, щоб на власному попиті дізнатися про податкові відрахування та утримання із заробітної плати.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.