Меню

Єдина тарифна ставка на 2022 рік в Україні

Тарифна сітка – це схема, в якої вказані ставки робітників та коефіцієнти. Перший розряд є мінімальним, останній – максимальний. Розмір зарплати та ставки залежить від характеру роботи і необхідної кваліфікації.

Чим важче робота, тим вище розряд. Більшість бюджетників очікує, що  таблиця ЄТС на 2022 рік в Україні буде змінено. При нововведеннях в документі можна розраховувати на кращі заробітні плати.

Єдина тарифна ставка на 2022 рік в Україні

Єдина тарифна ставка в Україні – для чого вона?

Тарифна система оплати праці встановлює спосіб розрахунку зарплати для певної групи працівників. Вона ґрунтується на різниці в умовах праці співробітників, а також їх ступеня підготовки. Елементи, з яких складається дана система:

  • оклад робітника;
  • тарифна сітка;
  • тарифний коефіцієнт.

Першою вказується ставка для 1-го розряду. Для наступних розрядів застосовується відповідний тарифний коефіцієнт. Його перемножують зі ставкою 1-го розряду.

Єдина тарифна сітка застосовується сьогодні у бюджетних організаціях. Вона встановлює оклади для кожної посади окремо. До окладу може нараховуватися надбавка, а також різні премії і стимулюючі виплати.

Вона дозволила керівникам установ самостійно розпоряджатися фондом оплати праці. На жаль, це  не поліпшило матеріального становища бюджетників. Розподіл грошових коштів став не завжди справедливим.

У керівників з’явилася можливість збільшувати свій дохід за рахунок простих співробітників. Дана система досі піддається критиці серед економічних фахівців. Що черговий раз доводить, що перевірена і відпрацьована роками тарифна оплата праці була справедливою і вигіднішою для простих працівників.

Тарифна сітка в комерції

Комерційні організації і сьогодні можуть встановлювати тарифну оплату праці. В цьому випадку, вони самостійно розробляють тарифну сітку. Грунтуватися вона повинна на нормах колективного договору.

Читайте також:  Единая тарифная ставка на 2021 год в Украине

Для кожної галузі існують тарифно-кваліфікаційні довідники. У них кожен вид праці віднесений до певного розряду. Дана класифікація ґрунтується на складності робіт і ступеня професіоналізму співробітника, як і це було в єдиній тарифній сітці.

За такими довідниками Керівник самостійно визначається розряд робіт і присвоюється розряд працівникам в залежності від професії. Від значення розряду залежить не тільки зарплата, а й трудові функції конкретного співробітника. Не для всіх сучасних спеціальностей можна знайти відповідний розряд в довіднику. При його відсутності наймач самостійно визначає його значення для певної професії.

Зі збільшенням рівня кваліфікації співробітника або зі змінами умов праці на більш складні змінюється і розряд. Він теж повинен збільшуватися. Це, в кінцевому підсумку, призводить до зростання розміру заробітної плати співробітника.

Зниження розряду за тарифною сіткою – коли це буває?

Однак, в деяких ситуаціях, можливо і зниження розряду. Керівник має право на такі дії тільки в тому випадку, якщо значення розряду не вказано в трудовому договорі зі співробітником. Зниження значення розряду можливо при:

  • грубому порушенні дисципліни;
  • інших серйозних порушеннях.
Єдина тарифна ставка в Україні

Вищевказані дії могли призвести до зниження якості продукції або погіршення виконуваних робіт. Тарифні коефіцієнти встановлюються організацією самостійно. Він повинен розраховуватися в залежності від рівня кваліфікації працівників однієї спеціальності.

Щоб розрахувати коефіцієнти необхідно визначити:

  • кількість розрядів по одній спеціальності;
  • який планується розрив між 1 і останнім розрядом;
  • порядок збільшення коефіцієнта.

На сьогоднішній час за такими формулами працює більшість крупних промислових підприємств України.

Чи є майбутнє у тарифної сітки?

Розрахунок зарплати співробітникам по тарифній сітці досить прозорий і простий. Цей спосіб використовувався в нашій країні протягом декількох десятиліть. Варто відзначити, що його простота була обумовлена і технічними можливостями того часу. Зарплати рахувалися вручну.

Читайте також:  Як рахувати ПДФО у 2019 році в Україні?

Сьогодні бухгалтеру немає необхідності проводити розрахунок зарплати самостійно. Це за нього робить спеціальна програма. Тому відпала гостра необхідність в простій системі оплати праці-машина вважатиме що завгідно.

Використання ЄТС на 2022 рік в Україні – кращий спосіб розрахунку заробітної плати. Принаймні так вважають бухгалтера.

Наприклад, з 1 січня 2022 року мінімальний оклад робітника бюджетної сфери першого розряду складе 2225 грн., а зарплата 5000 грн.,  з 1 листопада 2022 року – 2670 грн. та 6000 грн. відповідно, з грудня 2022 року 93 грн. та 6500 грн. відповідно. Саме це стало відомо завдяки оприлюдненої на офіційних сайтах влади інформації.

Резюме

Якими будуть заробітні плати згідно тарифної сітці у 2022 році в бюджетної та комерційної сферах не тайна. Інформація оприлюднена на офіційних сайтах влади. Дохід працівників буде зростати разом зі збільшенням ПМ та мінімалки. Завдяки інформації, вказаної в тарифній сітці прорахувати майбутні виплати можна самостійно.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.