Меню

Акцизний податок в 2020 році в Україні

Акцизний податок сплачується при виробництві або реалізації підакцизних товарів. Перелік продуктів визначено законодавчими актами. Кошти вносяться в національній валюті на спеціальний рахунок. При несплаті акцизу товар не підлягає митному оформленню. У теперішньому періоді акцизний податок 2020 сплачується не всіма. Існують нюанси і винятки, які повинен знати кожен.

Акцизні марки

Різновиди ставок податку

Українське законодавство передбачає 2 різновиди ставок:

 • абсолютна-фіксована величина, залежить від одиниці виміру товару;
 • відносна-податок розраховується в процентному співвідношенні до вартості товару.

Окремо від усіх різновидів розраховується податок на паливо (до нього застосовується система адміністрування). Існують тимчасові податки за зниженими ставками. Сьогодні вони застосовуються при ввезенні бу машин.

Хто є платниками акцизу?

Акцизний збір оплачується наступними особами:

 • українськими підприємствами-виробниками акцизних товарів;
 • суб’єктами господарювання, які ввозять підакцизний товар на територію України з інших країн;
 • власниками, які передають іншим особам товар, який був ввезений без сплати мита;
 • оптовиками і виробниками електроенергії.

З докладним переліком платників податків акцизу можна ознайомитися на тематичних форумах та бухгалтерських сайтах.

Строки подання декларації

Після реєстрації в податкових органах платник податків не повинен забувати про щомісячну подачу декларації (за умови виробництва підакцизу). Документ подається не з 20 по 30 число місяця, наступного за звітним.

Особи, які займаються реалізацією такого товару повинні самостійно купувати акцизні марки якщо вони не включені вартість акцизу.

Якщо товар ввозиться на територію України з-за кордону, акцизний податок на алкогольні напої та іншу продукцію оплачується в день подання митної декларації.

Читайте також:  Яким буде транспортний податок в 2021 році в Україні?

Акцизний податок у роздрібній торгівлі

Не заплутатися з датами і цифрами сплати ставок допоможе акцизний податок в роздрібній торгівлі у вигляді таблиці, знайти які не важко в інтернет-ресурсах. Наприклад, акцизний збір за сигарети без фільтра (1000 шт.) становить 43,03 грн., за сигарети з фільтром (1000 шт.) – 96,21 грн.

Нарахування акцизного збору з тютюну

Також у 2020 році, як і в попередньому періоді відбулося збільшення ставок акцизного збору на деякі різновиди продукції:

 • ставка акцизного податку на пальне 2020 року збільшилася на 13%;
 • на спиртовмісну продукцію – на 50%;
 • на пиво і винну продукцію – на 100%;
 • на сидр-на 50%;
 • на тютюнову продукцію специфічне зростання склало 40%.

Вперше підвищення цін дало знати про себе в 2016 році. Станом на Січень 2020 року ситуація не змінилася.

Законодавчі нововведення, чого очікувати в цьому році?

Важливою частиною фінансування України є податкова система. Наповнюваність скарбниці залежить від щомісячного нарахування податків суб’єктам господарювання. З цієї причини нововведення в законодавстві проводяться щорічно:

 • збільшення акцизу-заплановано збільшення ставки акцизу згідно з умовами, висунутими країнами ЄС (формула акцизного податку не змінюється, збільшення вартості продукції в процентному співвідношенні складе не більше 20%);
 • збільшення екологічного збору-пов’язане з погіршенням екологічної ситуації на території України (у порівнянні з 2019 роком зросте несуттєво);
 • збільшення податку на продукти нафтопереробки-зростання складе 2%;
 • збільшення податку на користування лісовими ресурсами в половину в порівнянні з попереднім періодом.

Аналіз нововведень показують, що різкого зростання цін на виготовлену і реалізовану продукцію не відбудеться. Зміна ставок акцизного збору та інших податків відбудеться планомірно, що важливо для підприємницької діяльності суб’єктів.

Новини про акциз з уряду

На засіданні КМУ, що пройшло в лютому цього року стало відомо про введення електронної акцизної марки. За попередньою інформацією вона повинна запрацювати вже через 2 місяці.

Читайте також:  Сплата військового збору в 2020 році

Введення електронного акцизу дозволить населенню та контролюючим органам перевіряти товар на факт легальності. База даних стане відкритою для всіх бажаючих.

Спільна робота митних, правоохоронних та податкових органів дозволить мінімізувати випадки ігнорування сплати податків та збільшити рівень наповнення державної казни . Законодавчі нововведення відстежать рух спиртного, допоможуть створити базу платників податків, порахувати кількість виданих марок і лічених РРО.

Надалі до контролю акцизу планується залучити громадськість. Сканування буде перевірятися за допомогою гаджетів та інших пристроїв. Реалізація проекту обговорюється з оптовими виробниками спиртних і тютюнових виробів, розташованих на території України.

Перевірки та штрафні санкції 2020 в Україні

Поряд із законодавчими змінами в частині реалізації та виробництва підакцизних товарів змінилися розміри штрафних санкцій. За ігнорування вимоги Податкового кодексу передбачені такі покарання:

 • торгівля спиртним і тютюновими виробами без наявності ліцензії або акцизної марки передбачає штрафні санкції в розмірі від 50 до 200 неоподатковуваних мінімумів (при першому виявленні порушення) і 200-600 неоподатковуваних мінімумів – при другому (якщо порушник є злісним, податкові служби можуть винести покарання у вигляді вилучення грошових коштів з каси для перевірки з подальшим позбавленням ліцензії);
 • не оформлення трудового договору з найманим працівником тягне за собою штрафні санкції в розмірі від 100 до 400 неоподатковуваних мінімумів.

Уникнути адміністративного покарання можна за допомогою дотримання вимог законодавства і своєчасним вивченням нововведень в ПК.

Резюме

На сьогоднішній час, ніхто із суб’єктів господарювання не здивувався змінам, пов’язаних зі сплатою акцизного збору. Вони відбувалися в 2019 році і дали про себе знати в 2020.

Головними з них є ріст акцизу на паливо, алкогольні та тютюнові вироби, зміни за ігнорування закону. Не помилитися з термінами сплати і розмірами ставок дозволить ознайомлення з вимогами законодавства.

Читайте також:  Інструкція з підготовки бюджетних запитів на 2022 рік

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.