Меню

Аліменти на дитину в 2022 році в Україні

При ознайомленні з законодавчими актами сімей, яких виховує одна мати чи батько хвилює розмір аліментів на дитину 2022 в Україні, а саме, його зміна чи підвищення. Сьогодні важно сказати про це, оскільки в держбюджеті немає достатньої кількості грошей. Остаточно інформація тане відомою ближче наприкінці цього року.

Аліменти на дитину в 2022 році в Україні

Категорії, які можуть отримувати аліменти

Аліменти покладаються не тільки дітям, народженим у шлюбі, але з’явилися поза сім’єю, за умови, що спорідненість дитини і людини, з якого стягується плата, підтверджено або доведено.

Крім батька, з яким залишилася дитина, подати на щомісячні аліменти на неповнолітнього можуть:

 • опікун або піклувальник дитини;
 • прийомні батьки;
 • усиновитель;
 • установа для сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків;
 • орган опіки та піклування.

Батьки зобов’язані платити аліменти на дитину, поки йому не виповнилося 18 років, а іноді і після 18-ти, якщо він непрацездатний і потребує допомоги.

Однак, якщо дитина до 18 років вступить в шлюб, то з батька знімають обов’язки по його матеріальному забезпеченню. Також це відбувається в разі, якщо неповнолітній, який досяг 16 років, оголошується повністю дієздатним (емансипованим), якщо він працює за трудовим договором, або за згодою батьків, усиновителів або піклувальника займається підприємницькою діяльністю.

Як стягнути аліменти?

Останні новини о аліментах в Україні повідомили, що виплати можна стягнути як в примусовому порядку через суд, так і добровільно — шляхом укладення угоди про сплату коштів. Ситуація зі стягненням залишиться аналогічною 2021 року.

На підставі діючого сімейного законодавства батьки або законні представники дитини можуть укласти угоду про сплату аліментів. Воно повинно встановлювати розмір, умови і порядок виплати коштів на утримання неповнолітнього. Змінити документ або відмовитися від виконання угоди в односторонньому порядку не можна. А розмір аліментів при цьому не повинен бути нижче суми, яку міг би призначити суд.

Аліменти за умовами угоди можуть сплачуватися:

 • у частках до заробітку та іншого доходу платника аліментів;
 • у твердій грошовій сумі, що перераховується періодично;
 • у вигляді одноразової виплати;
 • шляхом надання майна та іншими способами за угодою сторін.
Читайте також:  Начисление больничных в 2022 году в Украине

Також допускається поєднання різних варіантів сплати аліментів.

В угоді може бути прописаний і порядок індексації виплат. Якщо цей момент не обумовлений, аліменти потрібно індексувати відповідно збільшенню прожиткового мінімуму на дитину.

Угода про сплату аліментів укладається в письмовій формі і має бути нотаріально посвідчена. Кошти, які були добровільно перераховані для дитини за відсутності такої угоди, аліментами не визнаються.

Стягнення аліментів по суду

Якщо домовитися з приводу виплати аліментів на дитину не виходить, то батько, з яким залишається дитина, має право звернутися в мировий або районний суд за допомогою у стягненні. Для таких випадків існують спрощена процедура – з видачею судового наказу (у світовому суді) і звичайна — через подачу позовної заяви про стягнення (у районному суді).

Аліменти на дитину в Україні

Перший варіант застосовується, коли відомо місце проживання і роботи батька, який ухиляється від виконання своїх обов’язків. Другий використовується в спірних ситуаціях, наприклад, коли, кожна зі сторін має свою думку щодо форми і розмірів аліментів і готова пояснити позицію в суді.

Порядок стягнення аліментів на утримання дітей через суд

Для звернення до суду необхідно підготувати наступні документи:

 • позовна заява;
 • свідоцтво про народження дитини;
 • свідоцтва про шлюб та його розірвання;
 • копію паспорта позивача;
 • довідку про склад сім’ї позивача;
 • довідки про доходи позивача;
 • ксерокопії всіх документів, включаючи заяву.

У разі, якщо дохід відповідача складно точно визначити, разом із заявою потрібно надати розрахунок коштів, які, на думку позивача, необхідні для утримання дитини. При цьому потрібно докласти документальне обґрунтування цих витрат (наприклад, чеки).

Якщо ж відповідач не ховається від сплати аліментів, але хоче висловити свою думку з цього приводу в суді, він повинен представити:

 • копію свого паспорта;
 • довідку про доходи;
 • довідку про місце проживання та склад сім’ї;
 • копії всіх документів.
Читайте також:  Оформлення допомоги при народженні дитини в 2020 році в Украіні

Докладніше про перелік документів, аліменти на двох дітей можна дізнатися у контролюючих органів. Треба розуміти кількість необхідних документів та кінцева сума може змінюватися. Тому краще звернутися з питанням до відповідної особи чи на гарячу лінію.

Як скласти позовну заяву в суд?

Позовну заяву до суду можна скласти самостійно або ж звернутися до юриста. У документі обов’язково повинні бути вказані наступні дані: адреса суду і його назва, ПІБ позивача і відповідача, місце їх проживання, а також коротко викладена суть вимог, їх обгрунтування і сума запитуваних аліментів.

Куди подавати позов?

Позивач повинен самостійно вирішити, в який саме районний суд він буде подавати заяву. Це може орган правосуддя за місцем його проживання або ж за місцем проживання відповідача.

Стягнення аліментів за судовим наказом

Якщо у законного представника дитини є вся необхідна інформація про місцезнаходження і доходи аліментника, то досить написати заяву про видачу судового наказу і подати його до мирового суду. Воно буде розглядатися в спрощеному порядку, без виклику другої сторони. При цьому виплати призначаються тільки в частках від доходів.

Якщо ж при встановленні місця проживання аліментника виникають проблеми або достовірно невідомо, чим він заробляє на життя, а також якщо він не визнає своєї спорідненості з дитиною або ж не хоче виділяти кошти, доведеться подавати позовну заяву про стягнення аліментів.

Виконання рішення суду

Після того, як позивач отримує на руки судовий наказ або ж виконавчий лист за підсумками рішення суду, він повинен передати його до судових приставів. Її завдання – забезпечити фактичне стягнення аліментів.

Протягом 3 діб після отримання документа від позивача відповідні служби зобов’язані порушити виконавче провадження. В їх рамках пристави можуть розшукувати майно боржника, проводити перевірки фінансових документів і навіть заарештовувати майно.

Читайте також:  Дородовые и послеродовые выплаты в 2021 году в Украине

Зміна розмірів аліментів та індексація

 Розмір аліментів залежить від того, чи має аліментник постійний заробіток. Наприклад, батько чи мани повинні сплачувати на  1 дитину 25% доходу, на 2-х – 1/3 доходу, на 3-х та більше – ½ доходу. При цьому утримання аліментів на утримання неповнолітніх дітей проводиться з усіх видів заробітку.

Аліменти 2022 якщо батько не працює, якщо має нерегулярний, мінливий заробіток, або отримує його в натурі або в іноземній валюті, або якщо у нього немає постійного джерела доходу, а також в інших випадках, коли стягнення в пайовому відношенні неможливо, важко або істотно порушує інтереси однієї зі сторін, визначаються у твердому розмірі, який скоріш за всього буде відповідати процентному відношенню до мінімально зарплати..

Новий закон про аліменти 2022 не визначає фіксовану суму, як і порядок її розрахунку. Суди керуються величиною, кратною регіональному прожитковому мінімуму на дитину, а якщо такий показник не встановлено в суб’єкті, то в цілому по країні.

Резюме

Залишилось не довго очікувати нововведення у законодавчих актах. Дуже скоро ситуація зміниться. Про це повідомляють аліменти на 2022 рік в Україні, таблиця яка розташована на тематичних форумах. Вказані цифри попередні, не відповідають дійсності, оскільки законодавчий акт ще не прийнято. Очікується, що перша правдива інформація з’явиться у грудні 2022 року.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.