Меню

Підвищення зарплата лікаря у 2022 році в Україні

Медичні працівники виконують складну і відповідальну роботу, часом яка оплачується негідно витраченої праці. Якою  буде зарплата лікаря у 2022 році в Україні залежить від нововведень в законодавстві. Поки що треба мати надію на його перегляд.

Підвищення зарплата лікаря у 2022 році в Україні

Новини Про зміну заробітної плати

Неодноразово ВР України робила кроки по збільшенню латки і дане питання досі залишається ключовим. Особливо гостро він встав після подій 2020 року, коли про себе дав знати спалах коронавірусної інфекції на території країни. Саме тоді працівники медустанов були схвильовані питанням, коли піднімуть зарплату медикам.

Треба розуміти, що низька оплата праці спонукає співробітників шукати нові місця, в результаті чого медичні установи втрачають кваліфікованих фахівців, а в ситуації пандемії це веде до трагічних наслідків. Досить часто фахівці з муніципальних установ переходять в клініки, що надають послуги на платній основі або переїжджають закордон.

Підвищення зарплати медпрацівникам в 2021 році в Україні

Заробітна плата в 2022 році, як і в попередні роки, буде закладатися в бюджет країни. У вересні минулого року був відправлений проект бюджету в ВР на перегляд. В рамках бюджету була закладена певна сума на збільшення заробітної плати в поточному році. Перерахунок зарплати буде проводитися в залежності від відсотка інфляції. Також вступить в силу новий принцип розрахунку заробітної плати, який повинен істотно поліпшити стан справ у даній сфері.

Важливо! У 2021 році інфляція в Україні склала 10,2 %. Проноз на 2021 рік – 8%. Виходить, що і підвищення заробітної плати медикам в 2022 році в Україні буде дійсно вести до збільшення доходу.

Читаючи новини про індексації, потрібно враховувати те, що мова йде про категорію працівників медичних установ, тобто буде проведений перерахунок за іншим коефіцієнтом інфляції. Останні новини про підвищення зарплати лікарям в Україні 2022 говорять, що перше підвищення може дати про себе знати вже в жовтні цього року. А в січні 2022 року розмір заробітної плати лікарів в 2022 році в Україні знову зміниться.

Президент України В. Зеленський має іншу думку з питання окладу медичного персоналу. Так, він вважає, що заробітна плата повинна мотивувати співробітника залишатися на займаній посаді, що призведе до підвищення якості надання медичних послуг. Саме це лягло в основу нового принципу і методу розрахунку. Якщо раніше базова зарплата дорівнювала приблизно 20% від середньої, то тепер вона буде прирівняна мінімум до 55%. При цьому всі стимулюючі, місцеві доплати будуть збережені.

Підвищення зарплата лікаря у 2022 році

Міністр охорони здоров’я вважає, що для змін окладу співробітників буде потрібно не менше 2 років. Але перш, ніж приступити до зміни окладу, варто сформувати і посадові обов’язки для кожної категорії працівника медичного закладу. Ця робота вже активно ведеться на всієї території країни.

Читайте також:  Прибутковий податок із зарплати в 2018 році в Україні

Як зараз формується оклад медичного працівника?

Незважаючи на те, що зарплата медиків після реформи змінилася, варто розуміти, що до цих пір розрахунок проводився на підставі раніше встановлених правил. І нова методика набуде чинності традиційно восени.

При розрахунку кінцевої грошової суми враховується:

 • оклад, передбачений за ставкою медичного працівника;
 • нарахування додаткової суми, залежно від категорії працівника, його стажу (у разі якщо доктор працює в операційній, то нарахування надбавок проводиться в більшому обсязі);
 • у ряді районів країни проведений перерахунок суми, в результаті чого надбавка збільшилася, а сума окладу немає.

Виходить, що по країні, зарплата сімейного лікаря в 2022 році всіх медичних установ приблизно у всіх однакова.

Зверніть увагу! Сума грошового окладу по країні однакова у працівників відповідних категорій. Але якщо говорити про надбавки, то вони безпосередньо залежать від керівника медичного закладу.

Зарплата медиків за новими вимогами

Положення нового закону з розрахунку зарплати медикам розроблені і розписані підзаконними актами. Нарахування окладу, як головної складової оплати, відбувається на основі рівня кваліфікації.

Зарплата медиків буде розраховуватися в залежності від критеріїв:

 • освіта;
 • посадові оклади медичних працівників;
 • складнощі виконуваної роботи;
 • стажу та досвіду.

Для охорони здоров’я планується ввести чотири професійні кваліфікаційні групи. Вони включають в себе:

 • молодший персонал;
 • середній медичний персонал (медсестри, фельдшери);
 • лікарі (педіатри, терапевти, лікарі швидкої);
 • керівники з вищою освітою (анестезіологи, хірурги).

Доплати до окладу (стимулюючі, компенсаційні) складені в єдиний суворий перелік.

Місцеві виплати (встановлює керівник медустанови), що мотивують і підтримують медперсонал, залишилися. Розроблений закон спрямований на збільшення зарплат медикам. Якщо за новим розрахунком зарплата зменшиться, для виплат залишать колишній рівень.

За новою системою розрахунків, зарплата лікарів, фельдшерів і медсестер не стане менше.

Розмір посадових окладів встановили в єдиному розмірі для кожного адміністративного центру країни. Величина окладу тепер не буде відрізнятися у фахівців різних установ, що працюють за однією спеціальністю. В основну ставку заклали законодавчо встановлений мінімум на 2022 рік, включили територіальні доплати: північний коефіцієнт, доплату за шкідливі умови проживання.

Як планується розраховувати оклад медичного працівника?

У зв’язку з тим, що в 2022 році повинні відбутися зміни у виплаті окладу медичним працівникам, була запропонована наступна система нарахування.

Тепер в розрахунок буде братися:

 • час у годиннику, який буде зафіксовано в табелі робочого часу;
 • населений пункт, в якому працює співробітник;
 • стаж роботи за напрямом медицини та кваліфікація співробітника (мова йде про тарифні розряди медичних працівників).
Зарплата лікаря в Україні

Таким чином, працівник охорони здоров’я буде отримувати заробітну плату більше, ніж отримують на даний момент, що можливо багатьох утримає на робочих місцях і не дозволить пустувати кваліфікованим місцям в галузі медицини.

Невиправдані надії медиків

Звичайно, кожен працюючий хоче отримувати гідну заробітну плату, якої йому буде вистачати не тільки на оплату комунальних платежів і покупку одягу, але і можливо дасть надію на комфортний відпочинок.

Почувши про можливе підвищення заробітної плати, медичний персонал розраховував на те, що оклад дійсно буде збільшений по-максимуму, але на жаль, надії на безбідне майбутнє так і не були виправдані.

На даний момент підвищення заробітної плати співробітникам бюджетної сфери безпосередньо пов’язані з указами попередніх років. Ще тоді була закріплена необхідність отримання медичними працівниками заробітної плати доходить до 200% від середньостатистичної.

На жаль, підвищення окладу все одно не досягає тієї суми, про яку говорив президент України декілька років тому.

Читайте також:  Підвищення зарплати в 2022 році в Україні

Звідки братимуть кошти на зарплату лікарям і медсестрам?

Багатьох хвилює питання про те, за рахунок чого буде вироблено підвищення заробітної плати. Вважається, що збільшення окладу буде проводитися за рахунок коштів з бюджету, але при цьому ряд співробітників буде скорочений.

Але, підтвердженої інформації про те, що буде скорочення лікарів в 2022 році в Україні, немає. Було запропоновано скоротити дублюючі посади. За рахунок цього збільшиться не тільки сума окладу, а й скоротяться посадові обов’язки співробітника. Крім того, скорочення дублюючих посад допоможе проводити курси підвищення кваліфікації.

Яка сума окладу буде у медиків?

Працюючи в закладах охорони здоров’я кожен співробітник хоче отримувати гідну зарплату. Але навіть якщо сума окладу буде збільшена на 7%, то це не виправить ситуацію і навряд чи оплату праці можна буде назвати гідною.

При збільшенні заробітної плати на 7%, питання про компенсацію інфляції йде на другий план. Таким чином, ця сума компенсує інфляцію попереднього року. Тим більше багато суперечок викликає сама оцінка інфляції на рівні в 8%, коли темпи зростання цін в 2021 році є високими і зарплата їх не покриває.

Цікаво! У Міністерстві охорони здоров’я приготовлена програма, розрахована до 2022 року. В рамках програми будуть виділені додаткові кошти на підвищення окладу медикам. Сума по районах країни не однакова і безпосередньо залежить від ситуації.

На даний момент МОЗ не має належного впливу на місцеві відомства та медичні установи. Причиною цьому вважається не виконання попередніх указів президента. На жаль, медики змушені терпіти мізерно низькі зарплати, але зате у них залишається можливість писати скарги на низький рівень оплати праці, що вони і роблять. Крім того, відзначені і такі моменти, що в ряді установ співробітники звільняються і роблять це цілими відділами.

З цієї причини МОЗ був змушений скласти план, основними пунктами якого стали:

 • незалежно від того, яку посаду займає медик, його заробітна плата повинна складатися з 3 складових – стимулююча виплата (30 %), компенсація (10-15%), оклад( 55%);
 • план реалізації буде втілений в життя протягом двох найближчих років;
 • навантаження буде розрахована рівномірно.

Згідно з останніми новинами, в Україні 2022 посадові оклади медсестри та інших  медпрацівників дійсно збільшяться. Нехай сума невелика і істотно не вплине на фінансове становище медиків, але будь-яке підвищення окладу сприймається позитивно. Після повного впровадження нової системи розрахунків темпи зростання доходів повинні збільшитися.

Про нестачу кадрів у медицині

Нестача кадрів у медзакладах нікого не дивує. Саме тому ВР перейнялася тим, що в лікарнях і поліклініках не вистачає лікарів. Вирішення проблеми з точки зору Кабміну не в адекватних зарплатах, а в реанімації якоїсь подоби радянського розподілу випускників вузів.

Для медиків знайшли вихід -збільшення цільового прийому на навчання. Для майбутніх лікарів ВР встановив найбільші серед усіх спеціальностей і напрямів вищої освіти цільові квоти. У 2021/22 навчальному році не за направленням лікарень і поліклінік на стоматологію зможуть вступити 50% абітурієнтів, на лікувальну справу – 30 %, на педіатрію – 25 %. Решта місць віддані тим, хто повинен буде після закінчення навчання відпрацьовувати три роки там, де взяли напрямки.

Реальна ситуація в країні

Реальна ситуація після закінчення навчального закладу протилежна. Відпрацює молодий лікар після випуску з медвузу в державній лікарні три роки – а там хоч трава не рости. Ну і що, що втече працювати за пристойні гроші в приватну клініку або взагалі відчалить забугорних і заморських пацієнтів пестувати за дуже хороші тугрики євро і долари.

Читайте також:  Яким буде підвищення зарплати поліції у 2022 році в Україні?

Через три роки йому на зміну приїде новий терапевт, педіатр, стоматолог – на ту ж смішну зарплату. І так до нескінченності. Дефіциту бажаючих вступити вчитися на лікаря не спостерігається. Багато у нас романтиків і самовідданих людей з чистою душею, благородними помислами і невибивною вірою в світле майбутнє. А Укрстат, Мінфін, Мінпраці та інші «експерти» продовжать вважати середню температуру по лікарні зарплату лікарів по Україні.

Біда звалилася на лікарів і вчителів не зараз, і не в 90-х роках, вона прийшла з прийняттям нових законів про охорону здоров’я та освіту, назвавши в них медичну допомогу і освіту послугами. Такий собі момент переходу на західну модель ринкової економіки, але без поправки на пострадянські реалії. Ось і стали педагоги і медики обслуговуючим персоналом, що надає послуги – освітні та медичні. І ставлення до них стало відповідним – як до працівників сфери сервісу: ну чим вони кращі кур’єрів, перукарів, кравців?

Всі професії важливі, всі професії потрібні. Але манікюрниця не вчиться 10 років в медвузі, і від неї не залежить, чи виживе пацієнт в реанімації, а прибиральниця не турбується про те, щоб учень не виріс безглуздям і зміг знайти своє місце в житті. Сьогоднішня ситуація скрутна. Саме тому треба щось робити на благо медиків. Повинна бути не тільки індексація зарплати лікаря в 2022 році в Україні, а й кардинальні зміни в збільшенні зарплати медпрацівників.

Резюме

З 2022 року по всій країні діятиме нова система оплати праці працівників бюджетної сфери.

Введена тарифна сітка дозволить усунути різницю в доходах лікарів однієї кваліфікації, трудящих в різних куточках країни. Очікується, що буде встановлено обмеження щодо розміру заробітків працівників керівної ланки. Згідно з новими правилами, керівник не може отримувати зарплату, що перевищує доходи рядових працівників більш ніж в 6 разів.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.