Меню

Декретні виплати в 2021 році в Україні

Бажання стати матір’ю приходить до кожної жінки. Рано чи пізно на світ з’являється малюк, що вимагає турботи і додаткового догляду з боку держави.

Декретні виплати в Україні, що виконують роль державної допомоги спрямовані на забезпечення потреб дитини в період відновлення організму матері і зміцнення новонародженого. Якими вони будуть в 2021 році, виростуть і наскільки, коли з’являться нові законопроекти, питання, що хвилюють майбутніх матусь вже сьогодні.

Декретні виплати в Україні в новому році

Декретна відпустка 2021-кому вона надається?

У ст. 46 Конституції зазначено, кожен українець має права на соціальну допомогу з боку держави. При тимчасовій непрацездатності грошова допомога виплачується за рахунок соцстраху. Такою непрацездатністю є і декрет.

У декретній відпустці жінки отримують 2 види матеріальної допомоги:

 • декретна відпустка по вагітності та пологах;
 • відпустка для догляду за новонародженим.

Іншого закону про декретну відпустку не існує. Є ряд підзаконних актів, які намагаються регулювати вимоги законодавства. Але головним Законом для всіх є Конституція, порушення вимог якої каране.

Декретна відпустка – скільки виплатять у 2021 році?

Згідно з вимогами законодавства, декретні виплати у зв’язку з вагітністю та пологами оплачуються своєчасно. Їх розмір становить 100% від середнього доходу на підприємстві, навчальному закладі або допомоги по безробіттю. Мінімальна державна допомога не повинна бути менше 25% прожиткового мінімуму (далі – ПМ). За останні 2 роки розмір допомоги молодим матусям змінювався наступним чином:

 • 2019 рік-мінімальний середньомісячний дохід становив 4173 грн.;
 • 2020 рік-показник збільшився до 4723 грн.

Таким чином загальна сума виплати допомоги за 2019 і 2020 роки склала 62595 грн. і 70845 грн. Допомога по вагітності та пологах на сьогоднішній день становить 41280 грн. з яких 10320 грн. видаються батькам в повному обсязі, інші кошти виплачуються протягом 3 років. Зазначені кошти спрямовані на забезпечення дитини до досягнення нею 3-річного віку. Отримати соціальну допомогу може не тільки матуся, але батько і опікун дитини. Для цього в територіальне управління праці потрібно надати певний пакет документів.

Отримання декретних-перелік документів

Отримати інформацію про пакет документів, дізнатися про утримання з декретних можна завдяки особистій консультації фахівця управління праці та здійснення дзвінка на гарячу лінію. Стандартний перелік паперів, необхідних для отримання соціальних виплат, наступний:

 • заява про надання допомоги (може писатися особисто і бути відправленим по електронній пошті);
 • копія паспорта, ІПН, метрики на новонародженого;
 • документи, що підтверджують опікунство дитини.
Читайте також:  Як розраховується субсидія у 2020 році в Україні?

При народженні дитини за межами України мати зобов’язана звернутися до компетентних органів з проханням надання документів на малюка. При появі дитини на світ в ізоляторі, їй необхідно написати заяву на адміністрацію органу, який протягом 10 днів подасть в управління праці заяву з копією метрики на надання державної допомоги на новонародженого.

Як заповняти заяву на декретні гроші

Процес виплати соціальної допомоги контролюється уповноваженими на те фахівцями. Практично в кожному випадку проводиться обстеження побуту і цілеспрямованість виділяються на дитину коштів. Виплата грошей може бути припинена при виявленні наступних фактів:

 • смерті новонародженого;
 • використання нарахованих грошей не на цільові потреби;
 • позбавлення волі одержувача;
 • смерті одержувача;
 • позбавлення одержувача батьківських прав або опікунства на дитину;
 • утримання малюка за державний рахунок в спеціальній установі.

Кожен з фактів підтверджується документально, на підставі чого робляться відповідні висновки.

Терміни відправлення жінки в декрет

На перших термінах вагітність жінка світиться щастям і думає, що зможе працювати завжди. При настанні часу пологів, виконувати посадові обов’язки стає проблематично. Саме тоді настають терміни, коли терміново потрібно декретну відпустку. З цих причин жінки зацікавлені в якнайшвидшому його настанні і цікавляться, чи не зміняться терміни його настання в 2021 році.

По теперішній час змін у законодавчих актах не було. Тому, догляд в декретну відпустку залишився колишнім, а саме:

 • працюючі представниці слабкої статі можуть на 30 тижні вагітності звернутися в жіночу консультацію за довідкою, необхідною для догляду в декретну відпустку (документ разом із заявою надається в бухгалтерію підприємства, після чого відбувається нарахування грошових коштів за 126 днів);
 • перші декретні виплати безробітним в 2021 році в Україні будуть нараховуватися на 7 місяці вагітності, для цього буде потрібно довідка з жіночої консультації, копії ІПН і документа, що підтверджує особу, трудової книжки;
 • при догляді в декрет на семимісячному терміні студентів, до зазначеного вище пакету документів знадобиться довідка з навчального закладу.

Незважаючи на відсутність змін термінів відходу в декрет, перелік документів може змінюватися. Мінімізувати ходіння вагітних жінок дозволить телефонний дзвінок на гарячу лінію або консультація фахівця бухгалтерії.

Підприємець в декреті-нюанси оформлення

Реалії сучасного життя показали збільшення жінок підприємців. Причина того криється в самостійності і небажанні представниць слабкої статі сидіти на шиї у чоловіка. При настанні вагітності особа, що займається приватним бізнесом також, як і інші може розраховувати на соціальну допомогу.

Декретна відпустка для ФОП жінки підприємця в Україні починається на 30 тижні вагітності. Для її надання, крім стандартного пакету документів, ФОП повинен підготувати заяву розрахунок з соцстраху.

Читайте також:  Мінімальний прожитковий мінімум на 2019 рік в Україні

У ньому вказані внески ЄСВ, які будуть мати вирішальне значення при нарахування грошових коштів. Якщо відрахування мали місце, декретні у підприємця будуть аналогічними декретних працюючої жінки. В інших ситуаціях отримана сума буде менше очікуваної.

Чоловіча декретна відпустка

Сьогодні не в новинку побачити чоловіка в декреті. Життєві ситуації бувають різними. У деяких сім’ях головним джерелом доходів є жінка. З цих причин сидіти в декреті після пологів нерентабельно і недоцільно. Оформлення декретної відпустки на татка повністю рятує ситуацію: дитина буде чистим, доглянутим і в повній безпеці.

Оформити декрет на новонародженого в 2021 році в Україні може як біологічний батько, так і не рідний, а також інші близькі родичі малюка. Кожна ситуація є індивідуальною і вимагає особливого підходу. Першим нюансом, який варто врахувати є: матуся повинна офіційно вийти на роботу і підтвердити вказане документально.

Після надання довідки татко може спокійно йти в декретну відпустку по догляду за новонародженим.

Нововведення які повинні знати всі батьки

Законопроект з нововведеннями підготовлений в кінці 2019 році. Його реалізація розтягнеться аж до 2021 року. Головною зміною до чинного законодавства є збільшення грошової допомоги батькам на дитину до шестирічного віку та дітей, які виховуються в багатодітній родині. Планується збільшити щомісячну суму до 1700 грн. на одну дитину.

Також на розгляді у ВР знаходиться нормативний акт, що передбачає 10-денну оплачувану відпустку батькові новонародженого. У законопроекті детально описані види допомоги при народженні дитини, виплати до виконання малюкові 3-х і 6 років.

У документі зазначено, ті, хто стане батьком в 2019-2021 роках отримають додаткових двомісячну відпустку, що дасть зрівнятися в правах з жінками, які при виході в декрет отримують незаперечні пільги. Тривалість майбутньої відпустки становить: 2019 рік – 12 тижнів, 2020 рік – 12 тижнів, 2021 рік – 16 тижнів.

Таким чином уряд намагається підтримати молоді та багатодітні сім’ї, допомогти відчути батьківство, турботу про дружину з новонародженим.

Процедура розрахунку декретних виплат

Головним показником при розрахунку грошової допомоги по вагітності та пологах є середньомісячний заробіток. Як нараховуються декретні 2021 в Україні можна дізнатися з бухгалтерських журналів і форумах, на яких фахівці новачки і з досвідом обговорюють нюанси нарахувань.

Протягом кількох останніх років процедура нарахування декретних не змінювалася. Етапи нарахування є наступними:

 • розраховується середньомісячний заробіток;
 • множиться на кількість декретних днів у відпустці;
 • при проведенні розрахунків не використовуються дні хвороби жінки, відпустки, взяті за власний рік і попередні нараховані декретні гроші;
 • 22% коштів, що нараховуються, оплачується підприємством, на якому працює вагітна;
 • 8,41 % оплачується підприємством у разі якщо вагітна жінка є інвалідом.
Читайте також:  Податкові соціальні пільги на 2020 рік

При проведенні розрахунків необхідно не забувати про зміни в законодавчих актах в частині розрахункового періоду за відсутність на робочому місці з поважної причини. Розрахунковий період не може бути менше року.

Самостійний розрахунок декретних

Поява Інтернету зробила можливим вирішувати багато проблем, не виходячи з дому.

Розрахувати соціальну допомогу допоможе калькулятор декретних виплат. Додаток просто у використанні, не вимагає спеціальних знань. Все що необхідно жінці, це знати розмір середньомісячного заробітку і тривалість декретної відпустки. Після введення в спеціально відведені осередки значень з’являється сума грошової допомоги.

Важливо! Чим точніше будуть вказані дані, тим точніше буде надана вагітної інформація.

Як після декрету піти в новий декрет?

Деяка категорія жінок вважає за краще народити дві дитини відразу і забути про це назавжди. Погодки краще ростуть, спілкуються з однолітками. До того ж молодій матусі простіше доглядати за двома відразу, ніж через кілька років знову згадувати буденні будні породіллі.

Перед відходом в новий декрет співробітниця підприємства повинна повідомити про це керівництву. Якщо вийде, підприємства закладе в бюджет кошти на декрет, якщо ні, заощадить на витратах, але виплатить належну грошову допомогу вагітної.

У таких ситуаціях декретні у 2021 році в Україні будуть нараховуватися не з окладу, а з суми останніх виплат. Якщо оформити відпустку на одного з батьків, можна отримувати соціальну допомогу на двох дітей одночасно.

У період перебування матусі в декретній відпустці роботодавець не має права звільнити або скоротити жінку. Тому робоче місце зберігається за нею на весь термін вагітності. Якщо дитина слабка здоров’ям, схильний до частих ГРВІ матуся може продовжити відпустку по догляду за дитиною до 6 років (надання довідки МСЕК обов’язково). Прийнявши таке рішення слід знати, що страховий стаж за зазначені період не зараховується.

Резюме

У 2021 році нарахування декретних, тривалість відпустки та виплати здійснюватимуться за аналогією 2019 року. Так триватиме до тих пір, поки уряд не займеться розглядом законопроектів, які знаходяться у них на столі.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.