Меню

Держбюджет України на 2022 рік

Від своєчасного прийняття бюджету багато що залежить. Це стосується, як невеликого підприємства, так і цілої країни. Якщо не прийняти бюджет та не визначитися з розміром витрат та надходжень, то це не собі відчує не один мільйон людей, які отримують заробітну плату, або відрахування з державного бюджету.

Декілька років назад була сумна практика щодо несвоєчасного прийняття головного фінансового документа країни. При розгляді бюджету на 2022 рік уряд вирішив піти іншим шляхом та запропонував ухвалити середньостроковий план надходжень та витрат. Спробуємо розібратися що це таке і як це нововведення вплине на звичайних українців.

Державний бюджет на 2022 рік

Правила формування та розгляду державного бюджету

Формування бюджету на наступний рік починається ще задовго до його настання. Порядок складання, розгляду та затвердження регламентовано статтями Бюджетного Кодексу, а також регламентом про Верховну раду. За складання головного кошторису країни відповідальне Міністерство фінансів. Саме це Міністерство наразі розробляє проєкт Закону України про державний бюджет на 2022 рік.

Згідно з вимогами законодавства на Міністерство фінансів покладено наступні обов’язки:

 • супроводження проєкту державного бюджету до моменту прийняття та затвердження;
 • визначення методики формування планування дохідних та витратних частин бюджету, які можуть бути застосовані при державних запитах та поданні пропозицій до проєкту кошторису.

Розробка головного фінансового документа країни триває близько п’яти місяців. Вже у липні місяці розпочинаються роботи з приймання пропозицій у держбюджет України. Проєкт Закону має бути ухвалено до 2 грудня.

Щоб скласти усі доходи та витрати в один документ Міністерство фінансів розсилає головним розпорядникам коштів країни чіткі інструкції, щодо формування бюджетних запитів. У той самий час аналізуються показники економіки держави для визначення граничних обсягів як надходжень до бюджету країни, так витрат з нього. Строк подачі усіх запитів серпень місяць.

Після надходження усіх побажань стосовно витрат та фінансування Міністерство фінансів до 15 серпня готує та подає на розгляд Кабінету міністрів проєкт закону про Державний бюджет. Не пізніше ніж 22 серпня його має бути опубліковано у газеті “Урядовий кур’єр”, щоб кожен зацікавлений громадянин країни мав змогу ознайомитися з проєктом документу.

Вже у вересні державний бюджет на 2022 рік має бути надано до розгляду до Верховної Ради, разом з пояснювальною запискою. Після декількох читань проєкт документу може направлятися на доопрацювання та коригування. На це профільному Міністерству дається лише тиждень. Якщо усі зауваження усунені проходить голосування за прийняття бюджету, після чого його підписує президент.

Читайте також:  Військовий збір у 2018 році в Україні

Що таке середньострокове планування

Зовсім недавно, а саме 15 липня, сталася подія, на яку українці чекали понад 10 років. Саме так прокоментував те, що парламентом було вирішено взяти до уваги бюджетну декларацію на 2022-2024 роки. Таким чином було схвалено основні напрямки бюджетної політики країни на найближчі три роки. З урахуванням цих напрямків уряд доручив Міністерству фінансів розробити та подати на розгляд бюджет на 2022 рік.

державний бюджет України на 2022 рік

Основною метою затвердження Бюджетної декларації є те, що вона стане основою для розробки бюджету країни на рік, а також допоможе спрогнозувати потреби місцевих бюджетів. За думкою глави Мінфіну її прийняття дозволило Україні впровадити сучасну практику управління фінансами на основі прозорості та відкритості.

Разом з прийняттям Бюджетної декларації, Верховною Радою було надано низку рекомендацій Міністерству фінансів, які вони повинні врахувати при формуванні проєкту Закону України про Державний бюджет на 2022 рік, а також при складанні декларації на наступні роки. Основною рекомендацією стало збільшення рівня доходів у порівнянні з минулим періодом. Це може бути досягнуто наступним шляхом:

 • вжити усі заходи, щоб погасити податковий борг платників податків, а також вивести економіку “з тіні”;
 • прийняття законодавчих актів спрямованих на забезпечення балансу грошових надходжень;
 • посилення контролю за цільовим використанням бюджетних коштів;
 • збільшення розмірів залучених інвестицій;
 • стимулювання дослідницької та промислової галузі шляхом надання податкових кредитів.

Також основною рекомендацією від народних депутатів при затвердженні держбюджету на 2022 рік звернути увагу на підвищення прожиткового мінімуму в країні.

Прожитковий мінімум 2022 року

Розмір прожиткового мінімуму є важливим показником від якого ведеться розрахунок соціальних виплат та заробітна плата робітників комунального хазяйства, медицини та освіти.

Під прожитковим мінімумом розуміється розмір коштів, яких достатньо на нормального функціонування людини, придбання певного набору продовольчих та непродовольчих товарів, отримання мінімального набору послуг, які дозволять людині задовольнити соціальні та культурні потреби. Станом на липень 2021 року прожитковий мінімум в Україні становить 2379 гривень для дорослого населення.

Читайте також:  Каким будет курс доллара в Украине в 2022 году?

Дивлячись на розмір прожиткового мінімуму відчуваєш тільки здивування з того, як людина може нормально жити на ці кошти. У Міністерстві фінансів анонсують підвищення прожиткового мінімуму в 2022 році. Так згідно зі схваленою бюджетною декларацією підвищення буде відбуватися у три етапи:

 • з 1 січня прожитковий мінімум буде становити 2481 гривню;
 • з 1 липня — 2600 гривень;
 • з 1 грудня — 2684 гривні.

Зростання прожиткового мінімуму заплановано кожного року. Так у кінці 2023 року цей показник буде становити 2880 гривень, а у грудні 2024 збільшиться до 3082 гривень. Окрім того, головний фінансист наголошує, що Бюджетна декларація кожного року підлягає коригуванню, тому оголошений розмір прожиткового мінімуму не є остаточною цифрою. Можливо при рості та збалансованості економіки країни ця величина буде більшою, а значить рівень життя українців покращиться.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.