Меню

Коментований КПК України станом на 2018 рік

Кожного року в Україні проводяться важливі реформи, які впливають на різні сфери життя. Не виключенням став і кримінально-процесуальний кодекс (далі – КПК), нова редакція якого уже стала доступною для широкого загалу. Про те, як КПК України зі змінами за 2018 рік вплине на життя звичайних громадян України, як раз і піде мова у цьому матеріалі.  

Ще у 2012 році за рішенням депутатів Верховної Ради було прийнято новий варіант КПК (тоді за таку законодавчу ініціативу віддали свої голоси 272 депутати). Таким чином, народні обранці прийняли «малу Конституцію» держави (саме так у народі називають КПК).кримінально-процесуальний кодекс

Що таке КПК України?

КПК України – це закон, який регулює кримінальне впровадження в Україні. Актуальний кодекс був ухвалений в 2012 році. Оновлена версія прийшла на зміну КПК часів СРСР, який був дійсним з 1960 року. У якості головного автора нового КПК України, який працював над усіма поправками, виступив А. Портнов.  Новий кодекс включає одинадцять розділів, кожен з яких має певний перелік глав, що стосуються різних аспектів кримінального права.

Основні нововведення

Чинний КПК України 2018, який був оновленою версією того кодексу, що був прийнятий ще в 1960 році, вступив в дію після шести місяців з моменту публікації. Які ж нововведення побачили українці?

На думки аналітиків, головним нововведенням стало те, що тепер захист  і обвинувачення мають рівні права для відстоювання своїх позицій. Тепер у обох сторін з’явилося право збирати докази, залучати родичів, юристів і т.д. Та слід зазначити, що тепер до справи не можна підключати родичів, яких немає в загальному реєстрі адвокатів.

Іншою важливою зміною вважається поява суду присяжних для злочинів великої тяжкості, які можуть призвести до довічного позбавлення волі, ліквідацію майна чи домашній арешт. Суд присяжних буде використовуватися лише у тому разі, якщо справа, що розглядається у суді, передбачає позбавлення волі.

В проект було додано близько 4 000 поправок, тому перед тим, як затвердити новий кодекс, народним обранцям потрібно було досить плідно попрацювати. В. Литвин, який у той час керував цим процесом, навіть, сказав, що депутати не підуть у відпустку до тих пір, поки новий документ не буде підписано, тому доведеться «напружитися».

В результаті було прийнято КПК України 2018, який, окрім всього того, що було зазначено вище, також включає положення про те, що відтепер у суді можуть прийматися лише ті докази, що розглядалися безпосередньо під час засідання суду. У той же час депутати не внесли поправку до статті кодексу, яка передбачає те, що під час засідання суду (у виняткових випадках) у якості доказу можуть виступати чужі слова, при цьому необов’язково допитувати того, кому ці слова належать. Станом на 2018 рік ця стаття все ще залишається актуальною.

Також не набула чинності поправка про право працівників медіа захищати джерела, які вони використовують. Тоді поправку хотіла внести тодішня опозиція, так як очевидно, що вона не отримала достатньо підтримки серед парламентарів. Таким чином, у 2018 році слідство може проводитися із використанням фотографічних та відеографічних матеріалів (зали суду уже станом на сьогодні обладнані так, щоб була можливість проводити відео конференції).

Читайте також:  Продовження мораторію на перевірки у 2018 році

Ще в 2012 році з залів судів почали поступово зникати моторошні «клітки», за гратами яким утримували громадян, що знаходилися під слідством. Тепер підсудного та інших учасників судового процесу відгороджують не грати, а скло, як у СЩА. захист  і обвинувачення мають рівні права для відстоювання своїх позицій 

Амністія злочинців

До речі, недавно депутатами був прийнятий законопроект 2033А, який дозволяє засудженим за КПК редакції 1960 року оскаржити свій вирок (при цьому виключенням не є навіть особливо тяжкі злочини). Автори законопроекту аргументували таку законодавчу ініціативу тим, що в старій редакції кодексу (яка, як було зазначено вище, була оновлена в 2012 році) було недостатньо  механізмів для захисту того, хто перебуває під слідством. Іноді працівники органів можуть виходити за межі дозволеного, щоб отримати потрібні свідчення (мова йде і про фізичний вплив).

Експерти по різному відреагували на таку ініціативу. З одного боку, була відновлена справедливість, але у той же час право на касацію отримують правопорушники, які потрапили за грати за такі тяжкі злочини як тероризм, вбивство високого рівня тяжкості і т.д, і навіть ті люди, які скоїли державну зраду. Чи можете ви уявити те, що ці люди можуть опинитися на волі?

Отже, багатьом не подобається те, що вироки тепер будуть розглядатися з точки зору чинного законодавства. Звичайно, закони радянських часів давно застарілі, але новий кримінально-процесуальний кодекс 2012 року є не досить добре розробленим, тому у майбутньому залишається лише очікувати більш вдалих редакцій. Коментований КПК України станом на 2018 рік усі бажаючи можуть прочитати уже зараз.  Амністія злочинців?

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.