Меню

Нарахування зарплати 2022 рік

Початок року для економістів, фінансистів та бухгалтерів дуже складний час, коли потрібно готувати звіти, папери для «податківців». Для підготовки максимально точних даних необхідно заздалегідь вивчати всі зміни від КМ.

Бухгалтери з багаторічним досвідом завжди заздалегідь «озброєні» необхідними відомостями, наприклад, як проходитиме розрахунок мінімальної заробітної плати та багато іншого. Тому важливо розуміти, як відповідальні віконують нарахування зарплати 2022 рік, від чого залежать базові показники при розрахунках.

Нарахування зарплати 2022 рік

Яка структура ЗП?

Чи важливо розуміти, як відбувається розрахунок заробітної плати, з чого він складається? Є два основні напрямки формування з\п:

 • Базова – встановлюється нормами трудового законодавства, пропонуються спеціальні ставки на єдині тарифи оплати погодинної або відрядної праці. За основу розрахунку беруться такі показники, як вироблення, норми часу, відповідність посадових обов’язків тощо.
 • Додаткова зарплата – сума призначається за понаднормову працю, переробки, нововведення у компанії, винаходи, а також особливі трудові заслуги. До цих розрахунків входять компенсаційні надбавки, різноманітні виплати та премії, засновані на виконанні виробничих завдань.
 • Річні виплати, компенсації за індивідуальними системами, положеннями, розробленими в організації.

Важливо, що всі додаткові компенсації премії розраховуються на основі базового окладу та мінімального прожиткового мінімуму, який встановлюється Кабінетом Міністра.

Що нового у 2022 році?

До кінця 2021 року КМ затвердив зміни щодо трудового кодексу, а саме збільшення заробітної плати та «мінімалки». Так на додаток до основного документа, прийнято положення про те, що оплата праці не може бути меншою, ніж мінімальна заробітна плата. При цьому мінімальна заробітна плата має бути встановлена ​​не меншою за показник прожиткового мінімуму.

Приклад нарахування зарплати в Україні наглядно демонструє, які впливають фактори:

 1. Фінансові потреби сімей у конкретному регіоні, залежно від місцевої цінової політики.
 2. Загальний рівень середньої заробітної плати у країні.
 3. Показник затвердженого ПМ для осіб, які мають можливість працювати повний день.
 4. Спрогнозований владою індекс споживчих цін.
 5. Рівень зайнятості у країні та регіоні.
Читайте також:  Повышение зарплаты пилота в 2021 году в Украине

Але також при розрахунках варто знати, яких сум не враховується при змінах рівня заробітної плати, наприклад, такі як доплати за суміщення суміжних професій, оплата праці при заміщенні працівника у відпустці або на лікарняному, а також:

 • Плату за працю у нічний чи святковий час;
 • Індексація окладів (щорічна та позапланова);
 • Компенсаційні доплати.

Також необхідно розуміти, що саме від рівня окладу за тією чи іншою професією залежить рівень податків, штрафів та інших відрахувань.

Залежно від встановлених норм на поточний 2022 рік змінюватиметься оплата праці працівників, які займають посади з особливими умовами (небезпечні, небезпечні умови праці). Також ці відкориговані показники заробітної плати можуть нараховуватися працівникам, які мають високий рівень нервово-емоційної роботи або інтелектуального навантаження. Усі зміни та нарахування зарплати набирають чинності з 1 січня 2022 року.

Нарахування зарплати 2022 в Україні

На що впливають показники?

З 1 січня 2022 року нарахування мінімальної зарплати в 2022 році українцям достигнуть 6500 гривень згідно з повністю виконаною місячною нормою. Якщо ж сам оклад протягом місяця «не дотягує» до цього показника, виходячи з чинного законодавства, роботодавець зобов’язаний виконати доплати до мінімального рівня. Але це правило не поширюється на умови неповного робочого дня.

Також від заробітної плати розраховуватиметься податкова соціальна пільга, т.к. ПМ на 2022 рік встановлено у сумі 2481 гривня, зробити розрахунок НЛ не складе труднощів.

Читайте також:  Повышение зарплата врача в 2021 году в Украине

За законодавством, податкова соціальна пільга – 50% суми прожиткового мінімуму, тобто. 1240,5 гривень. Згідно з Податковим Кодексом, в Україні є категорії громадян, які можуть претендувати на НЛ у розмірі 100%, 150% чи 200%. Усі пільгові розрахунки застосовуються до суми окладу, якщо він не перевищує ПМ, помноженого на коефіцієнт – 1,4 та заокругленого до 10 грн.

Приклад розрахунку простий: 2481 гривня*1,4 = 3470 гривень податкової пільги у граничному показнику. Це означає, що до доходів більшості українців така пільга не застосовується з 2022 року, адже рівень зарплати має бути від 6500 гривень, а граничний дохід для використання – 3470 гривень.

Чимало українців мають право на розрахунок податкової пільги на дітей, наприклад, на навчання, або надання медичних послуг та т.д. Необхідно постійно «тримати руку на пульсі» всіх нововведень та урядових коригувань, щоби точно і вчасно виконувати розрахунки.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.