Меню

Населення України станом на 2020 рік

Державна статистична служба України в 2020 році проведе Всеукраїнський перепис населення. Збір і обробка інформації буде проводитись в автоматизованому режимі. Для пошуку творця потрібної системи на платформі Prozorro з’явився відповідний тендер. Очікується, що вартість тендеру не перевищить 90 мільйонів гривень, однак сам перепис буде коштувати державі приблизно 2 мільярди.

населення України

Українська історія переписів

Кількість населення України в часи незалежності рахували тільки один раз – в 2001 році. В той час в країні проживало майже 48 з половиною мільйонів людей. Із них в містах проживало 32 з половиною мільйони, в селах – трохи менше 16. Чоловіків було на 3 з половиною мільйони менше, ніж жінок.

Стандарти ООН передбачають проведення перепису кожні 10 років, на основі чого наступний перерахунок населення мав би відбутися в 2011. Однак через брак ресурсу і коштів його декілька разів переносили, востаннє – на 2020 рік.

В 2019 році Кабінет Міністрів вирішив проконтролювати цю ситуацію. Таким чином була створена Міжвідомча комісія, основною функцією котрої став перепис населення України 2020.

Важливість процесу

Чисельність населення України не відіграє великої ролі для простого українця. В першу чергу, перепис дуже вагомий для розвитку держави та суспільства. Таким чином державні структури отримують детальні дані про число людей, котрі проживають на території країни, чим вони займаються, якої вони національності, в чім особливості їх господарювання. Ці дані дуже важливі для можливості створення прогнозів розвитку країни, а також управління цим процесом. Від кількості людей, котрі проживають на тій чи іншій території залежить довготривале планування будівництва інфраструктури. Наприклад, шкіл, садків, лікарень.

На думку експертів, самі собою дані про населення України станом на 2020 рік нічого конкретного не означають. Для ефективного використання отриманого ресурсу потрібен правильний підхід.

Знання про зайнятість населення України в 2020 році можуть стимулювати розвиток ринку робочих місць, покращить число інвестицій в економіку. Це означає, що якщо інвестор побачить, що в країні мало людей працездатного віку, він не буде розміщувати на її території свої підприємства, так як йому буде важко знайти співробітників. Подібним чином будуть діяти і поставщики товарів, котрі зменшать поставки туди, де буде мала кількість покупців, і навпаки.

 Україна

Історія переписів в світі налічує уже кілька тисяч років тому. Перші спроби перерахунку людей в державі були зроблені в Єгипті та Китаї. Тодішній владі було потрібно визначити, скільки людей мають платити податок, а хто може служити у війську.

В той час, коли територія України була частиною скіфської держави, там практикувався дуже цікавий спосіб підрахунку. Цар скіфів наказав своїм воїнам принести по мідному наконечнику – так він зміг полічити своїх воїнів. В часи Київської Русі людей рахували по димарях – так можна було визначити число господарств, які можуть платити данину.

Сьогодні від кількості населення залежить не так збір податків і армія, як можливість побудови на місцях шкіл, лікарень, садочків чи бібліотек.

Моніторинг динаміки розвитку суспільства є важливим фактором для існування будь-якої держави, яка хоче називати себе розвиненою. Через постійні зволікання з переписом в Україні нема чітких даних про національний склад населення України, про зайнятість, вік, стать і міграційну активність. Через це неможливо ефективно керувати державними процесами. Крім того, відсутність чіткої інформації дає можливість політичних маніпуляцій.

Постійне відтермінування перепису може свідчити про те, що політична еліта боїться втратити залишки своєї репутації. Причина цьому криється в тому, що, швидше за все, чисельність населення виявиться критично нижчою, ніж той рівень, котрий щорічно декларує держстат – в останні роки спостерігається подальше зниження народжуваності, старіння населення і постійна міграція. Крім того, слід очікувати на від’ємне сальдо кількості мешканців села – безробіття і відсутність належних освітніх і медичних послуг приводить до того, що люди масово переселяються в міста.

Об’єктивні дані, які дає перепис населення, допоможуть оцінити соціальний і економічний стан суспільства. В результаті цієї процедури можна отримати найдостовірнішу інформацію.

держслужбовці

Особливості перепису

Практично два десятиліття в Україні не рахували чисельності населення. Державні органі, котрі займаються зібранням статистичних даних, змінювали отриману в 2001 році цифру, в залежності від рівня смертності і народжуваності. Однак такі підрахунки не могли врахувати міграційні процеси, які в цей час так само відбувалися. По цій причині назвати такі дані цілком точними неможливо. Населення України на 2020 рік до перепису складає трохи більше 42 мільйонів (не враховуються жителі Криму та тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей).

Спеціалісти фонду «Демократичні ініціативи» вважають, що провести процедуру можна було ще за часів президентства Віктора Януковича. Після кризи 2008 року до 2011 ситуація в країні стабілізувалася, а перепис можна було проводити за графіком. Однак його відсутність можна пояснити виборчим процесом – якщо ніхто не знає точного числа людей в державі, то і правильний реєстр виборців скласти неможливо. Цей фактор створює можливості для фальсифікацій.

Ігор Тишкевич вважає, що проведенню процедури заважає корупція. Кожного року проводиться так званий «розпил бюджету», в результаті чого мільйони виділених гривень ідуть на своє цільове призначення. Крім того, кількість чиновників залежить від кількості жителів – чим менше у селі мешканців, тим менше депутатів буде в сільській раді. Так само відбувається і з міськими радами.

2020 рік був обраний по тій причині, що в цей час буде відбуватися перепис майже у всіх країнах світу.

Пробний перепис

Постановою Кабінету Міністрів було прийнято рішення в 2019 році провести пробний перепис. Сталося це по ініціативі Мінекономрозвитку. Таким чином державні структури хочуть оновити і удосконалити механізми процедури, котра проводилася востаннє майже два десятиліття тому. Подібне рішення є частиною підготовчого етапу.

Пробний перепис дозволить:

  • здійснити опрацювання організації проведення Всеукраїнського перепису (сюди включають і подальшу оброку отриманої інформації);
  • сформулювати методи і технології проведення офіційної процедури;
  • зробити інструменти для перепису більш сучасними – випробувати використання планшетів і ноутбуків в процесі перепису.

Використання більш сучасних технологій дозволить в подальшому значно прискорити обробку даних.

Сфера економіки і політики

Уряд вирішив проводити пробний перепис в Києві (Оболонський район) та Київській області (Бородянський район). Процедура буде здійснена у грудні 2019. Процедура фактичного перепису триває 6-9 місяців. Після цього ще три місяці потрібно на обробку отриманої інформації. Проведення процедури потребую значного вливання коштів, адже потрібно підготувати спеціалістів для опитування українців, для складання анкет і для аналізу інформації. Для того щоб отримана інформація була точною, всі види роботи потрібно виконувати якісно.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.