Меню

Оподаткування заробітної плати в 2021 році

Податок на зарплату – обов’язковий щомісячний платіж кожного працевлаштованого громадянина, який перераховується до державної скарбниці для подальшого застосування в соцвиплатах та інших потребах державного характеру.

Оподаткування заробітної платні в Україні

Нарахування і утримання із заробітної плати в 2021 році буде відбуватися по схемі 2020 року. Знання розмірів зборів та інших утримань дозволить не розчаруватися після отримання “чистої” заробітної плати на руки.

Платники податку – хто вони?

Податок на зарплату повинен виплачуватися з кожного місячного доходу українських громадян незалежно від роду діяльності. При офіційному працевлаштуванні грошова сума утримується роботодавцем із заробітної плати і перераховується до державної скарбниці. Податком обкладається всі доходи, які включають:

 • щомісячний оклад та інші заохочувальні нарахування за виконану роботу;
 • доходи підприємства ФОП;
 • доходи, отримані додатковим заробітком;
 • відрядження та інші нарахування поверх зарплати.

Не оподаткованим залишається вартість оздоровчих путівок, виданих роботодавцем, при цьому благодійна допомога та покриття витрат на оздоровлення, отриманих від роботодавця також оподатковується.

Оподаткування заробітної плати в 2021 році – види утримання

Розглянув  розрахунок нарахувань та утримань із заробітної плати у 2021 році стало відомо, що головна сума оподаткування складається з наступних відрахувань:

 1. Прибутковий податок із зарплати в Україні – загальнодержавний податковий збір, встановлений державою в розмірі 18-20% від суми доходу.
 2. Єдиний соціальний внесок (далі – ЄСВ) – обов’язковий платіж до ПФУ та страхового фонду. Сума вимірюється у відсотках і залежить від категорії працівника і ризику його діяльності. Процентні відрахування стягуються в розмірі від 22 до 41% в залежності від ризику роботи на підприємстві і виплачуються з грошей роботодавця.
 3. Військовий податок – утримання, діюче з 2014 року, відрахування складають 1,5%, перераховуються на витрати військовослужбовців в зоні АТО.
Нова шкала оподаткування в 2021 році

Податок на мінімальну зарплату також знімається, оскільки дана величина є стандартом, але не є неоподатковуваною величиною.

Утримання примусового характеру

Крім вказаного вище, в українському законодавстві є інші відрахування із заробітної плати. Вони носять примусовий характер. Такими утриманнями є:

 • погашення заборгованості за раніше виданими авансами, а так само повернення сум, надміру виплачених працівникові внаслідок невірних розрахунків;
 • відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної працівником підприємству;
 • щодо стягнення деяких видів штрафів;
 • за виконавчими документами-стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей або непрацездатних батьків;
 • утримання за товари, продані в кредит;
 • стягнення за брак продукції;
 • стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей та інші витрати за виконавчими паперами.
Читайте також:  Единый налог на 2022 год в Украине

Відповідно до статті 128 КЗпП України у всіх випадках загальний розмір усіх утримань за виконавчими листами із заробітної плати не може перевищувати 20 %, а в особливих випадках, передбачених законодавством, – не більш ніж 50% зарплати, належної до виплати працівнику. Зазначені обмеження не поширюються на наступні життєві ситуації:

 • утримання із заробітної плати при відбуванні людиною виправних робіт;
 • утриманні аліментів на неповнолітніх дітей та непрацездатних батьків.

Утримання аліментів проводиться з усіх видів зарплати та додаткової винагороди як за основним місцем роботи, так і роботи за сумісництвом відповідно до Переліку видів доходів, які підлягають обліку при утриманні аліментів.

Нововведення в українське оподаткування

Збори з зарплати можуть бути сплачені з зарплати найманого працівника або з власної кишені роботодавця.

Приклади розрахунку податку на заробітну плату

Сплата єдиного податку з кишені роботодавця почалась із 2016 року. Для найманих співробітників застосовується фіксована ставка в розмірі 22% від заробітної плати. У зв’язку з цим, із заробітної плати працівників утримуються прибуткові податки з зарплати у розмірі  18% і військовий збір, який введений на час проведення бойових дій і становить 1,5% від доходу громадян.

Самостійно розрахувати суму оподаткування заробітної платив 2021 році можна завдяки знанням наступної схеми: Поетапне нарахування зарплати виглядить наступним чином.

 1. Визначається сума “брудної” заробітної плати.
 2. Вираховується від цієї суми 18% для прибуткового збору.
 3. Вираховується від суми 1,5% для військового збору.
 4. Суми зборів віднімаються від брудної заробітної плати.

Приклад розрахунку

Співробітник має постійну роботу. Щомісячна заробітна плата дорівнює 9000 грн. Пільги для оподаткування відсутні.

 • прибутковий податок складе – 9000*18%=1620 грн.;
 • військовий збір складе – 9000*1,5%=135 грн.;
 • загальні податки з заплати становлять – 1620+135=1755 грн.
 • зарплата, яку співробітник отримає на руки складе – 9000-1755=7245 грн.
Читайте також:  Налог на прибыль на 2022 год

Фактично, формула розрахунку зарплати через брак особливих пільгових умов зводитися до відрахування з цієї суми 19,5% на користь держави.

Слід зазначити, що для того, щоб гарантувати працівникові оплату праці у 9000 грн. у бюджет підприємства повинна бути закладена сума, що містить відрахування в ЄСВ. Для більшості заробітних плат ставка ЄСВ становить 22%, тобто в зазначеному прикладі роботодавець оплачує працю працівника в розмірі 10980 грн, а загальний податок на офіційну зарплату становить 41,5%.

Збори розраховуються на кожне нарахування на зарплату, відповідно, якщо виплати відбуваються на початку і кінці місяця, слід вважати кількість фактичних днів і зарплату за ними, виводити зарплату за період і відраховувати дохід від неї.

Для зручного розрахунку в Інтернеті можна знайти онлайн калькулятор, який розрахує чисту заробітну плату за заданими в нього параметрами.

Для користуванням програмою необхідно володіти наступним знанням: розміром окладу, кількістю відпрацьованих днів, наявності пільг. Достовірність результату залежить від правильності занесення даних.

Нововведення від «слуг народу»

Депутати від фракції “Слуга народу” зареєстрували для розгляду ВР законопроект згідно з яким запропоновано змінити податки на зарплату в 2021 році, а саме, ввести прогресивну шкалу, в якої податок буде стягуватися з фізичних осіб у розмірі 15-27%.

В тексті, який додається до документу вказано, шо розмір оподаткування буде залежите від законодавчо встановленого на 2021 рік рівня прожиткового мінімуму.

 • якщо доход людини складає 5 мінімальних прожиткових мінімумів – податок складе 15%;
 • при виявленні розміру зарплати у вигляді від 5 до 15 законодавчо встановлених прожиткових мінімалок – ставка податку складе 18%;
 • від 5 до 50 мінімальних прожиткових мінімумів – ставка становитиме 21%;
 • 24% заплатять особи із заробітною платою в 50-200 мінімальних прожиткових мінімумів;
 • якщо зарплата складе більше 200 розмірів законодавчо встановлених прожиткових мінімумів, ставка складе 27%
Читайте також:  Плата за землю в 2020 році в Україні

Велика податкова ставка планується застосовуватися у разі виявлення високих рівнів доходів, що перевищують максимум для нарахування єдиного соціального внеску (15 розмірів прожиткових мінімумів). Пояснювальна записка потребує додаткового розгляду та доопрацювання, саме тому документ буде прийнятий приблизно наприкінці 2020 року.

Також «слуги народу» в законопроекті пропонують:

 • звільнення від обкладання податком на доходи фізичних осіб та військовим збором доходи, такі види прибутку як відсоткі на депозитному рахунку;
 • встановити мінімум для фізосіб, які мають щомісячний дохід в розмірі 15 розмірів законодавчо встановлених мінімалок, передбачивши наступне: фізособи мають право на зменшення щомісячного оподаткованого прибутку на суму мінімального неоподатковуваного прибутку у розмірі законодавчо встановленої владою мінімалку.

Остаточна інформація про прийняття документу стане відомою не раніше восени-зими 2020 року.

Резюме

На початку нового року більшість українців очікує зміни позитивного характеру. З останніх новин стало відомо, що схема розрахунку заробітної плати буде проводитися аналогічно 2020 року. Кардинальні нововведення чекають прибутку на податок для фізосіб.

Якщо законопроект від «слуг народу» буде прийнятий, процент оподаткування доходів фізичних осіб буде рівнятися від 15 до 27 %. Перші зміни в нарахуванні зарплати можуть дати про себе наприкінці цього року.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.