Меню

Єдиний податок на 2022 рік в Україні

Податки з давніх часів є головним джерелом наповнення бюджету. Сплата податків можна вважати основною частиною економіки у стосунках між державою та її громадянами. З роками система оподаткування ставала більш розвиненою та складною. Дійшло до того, що деякі підприємці не могли розібратися у цій системі та були вимушені закривати свою справу.

Для спрощення стосунків між державою та підприємцями було вирішено ввести єдиний податок, який би мав більш прості підходи до нарахування та обліку відрахувань. Це відрахування введено як для фізичних, так і для юридичних осіб, але який буде єдиний податок на 2022 рік в Україні для них?

Єдиний податок на 2022 рік в Україні

Групи єдиного податку та встановлені ліміти

Держава встановила чотири групи єдиного податку. Ці групи відрізняються розміром та методом нарахування, а також категоріями платників, які відносяться до однієї або іншої групи.

  • 1 та 2 група – до неї відносяться тільки підприємці, які є фізичними особами. Ставка податку для цих груп має фіксований розмір, який не змінюється протягом календарного року. Єдиний податок в Україні для 1 групи так і для 2 групи нараховується незалежно від доходу або прибутку, який отримав підприємець за період.
  • 3 групу платників складають як фізичні особи-підприємці, та і юридичні. Відмінністю від попередніх груп є те, що відрахування до бюджету нараховується на увесь дохід, а не на прибуток.
  • 4 група — фізичні та юридичні особи, які ведуть свою діяльність у сфері сільського господарства. До неї також належать власники фермерських господарств. Відрахування для таких підприємців залежить лише від площі земельної ділянки та її нормативної оцінки. Таким чином ні прибуток, ні отриманий дохід не впливає на його розмір.

Станом на 2021 рік встановлені наступні максимальні розміри єдиного податку, які складають:

  • для 1 групи — не більше 10% від прожиткового мінімуму, а це на початок року становило 227 гривень на місяць;
  • для 2 групи — не більше 20% від мінімальної заробітної плати. Станом на кінець 2021 року його розмір становить 1200 гривень при мінімальній заробітній платі у 6000 гривень;
  • єдиний податок в Україні для 3 групи становить 3% від доходу для підприємців які 3 платниками ПДВ, та 5% відсотків для неплатників.
Читайте також:  Cудовий збір на 2022 рік в Україні

Також слід зазначити, що податкову ставку для платників 1 та 2 групи встановлює місцева влада. Податковим кодексом для цих груп лише встановлюється максимальний відсоток відрахувань.

Зміни у 2022 році

До кінця 2021 року залишилось лише 2 місяці та підприємці вже почали обговорювати зміні, які чекають їх у наступному році. Як прогнозують експерти таких змін, щодо єдиного податку може буди декілька.

По-перше, це у 2020 році набрав чинності законопроєкт, згідно з яким у всіх підприємців, які здійснюють послуги у сфері торгівлі та громадського харчування, повинні бути встановлені реєстратори розрахункових операцій чи РРО. Цим законом було визначено періоди та групи платників, у яких повен був з’явитися РРО. Так з 1 січня РРО повинні були використовувати підприємці фізичні особи, які відносяться до 2,3 та 4 групи. З 1 квітня 2021 року обов’язковим використання РРО мало стати для платників 2-4 групи. Але змінами до закону строк впровадження РРО було перенесено на січень 2022 року.

Єдиний податок в Україні

Тепер, коли початок року все ближче, то можливо з впровадженням реєстратора розрахункових операцій не все так зрозуміло. Так, до Верховної ради внесено законопроєкт, зареєстрованим за номером 2645-д. Цими змінами пропонується розширити перелік підприємців, платників єдиного податку, які будуть звільнені від використання РРО.

У проєкті наведено декілька умов згідно з якими використання РРО для обліку послуг буде не обов’язковим. Депутати замислилися над розширенням переліку послуг, після протестів підприємців, а також через ситуацію, яка склалась у зв’язку з пандемією Covid-19.

Читайте також:  Конституція України станом на 2022 рік

Також у 2022 році очікується це ряд змін. Вони стосуються ліміту доходів для оподаткування. Це відчує на собі кожна з чотирьох груп платників єдиного податку. Ліміти на пряму залежать від рівня мінімальної заробітної плати. Згідно з прогнозом Міністерства економіки вона повинна зрости з 6000 тисяч гривень до 6500 тисяч гривень.

Передбачають, що традиційно зміниться і ставка єдиного податку в Україні в 2022 році. Це стосується насамперед платників 1 та 2 групи, бо розмір відрахувань залежить від прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати.

Вже оприлюднені цифри мінімальної заробітної плати на 2022 рік. Її ріст планується провести у три етапи. Так з січня по вересень розмір буде становити 6,5 тисяч гривень. Вже у жовтні розмір зарплати зросте на 200 гривень. Відповідно до цього єдиний податок в 2022 році для 2 групи буде становити 1300 гривень.

Звичайно зростання мінімального рівня виплат додає оптимізму. У зв’язку з цим має зростати купівельна спроможність громадян, а, відповідно до цього, надходження до бюджету у вигляді податків. Але реальність така, що більшість людей припасають гроші “на чорний день”, а єдиний податок підприємці платять регулярно.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.