Меню

Плата за землю в 2018 році в Україні

Неможливо, як дає зрозуміти чинне законодавство країни встановити податок на земельну ділянку, якщо попередньо не провести її оцінку. Саме тому коли виникає питання щодо стягнень до державного бюджету, перше що порадять зробити чиновники — грошова оцінка землі на 2018 рік. З такою процедурою стикаються не тільки ті, хто хоче здавати в оренду чи продати свою ділянку, але й ті, хто хочуть оформити договір, контракт, пов’язаний із землею.податок на земельну ділянку

Коли обов’язково проводити оцінку?

Для того щоб інформація про вартість землі залишалась завжди актуальною,  нормативно грошова оцінка землі на 2018 рік повинна здійснюватись систематично. Строки визначаються в кожному випадку індивідуально і залежать від того яке призначення має ділянка та де саме вона знаходиться. Так, наприклад, для сільськогосподарської території, котра розміщена поза межами міста, оцінка повинна виконуватись кожні 5 років.

Для тих ділянок, котрі знаходяться в містах, але використовуються з будь-якою іншою ціллю (не сільськогосподарською) процедура повинна проводитись протягом кожних 10-ти років.

Які потрібно документи?

Тим, хто звертається у відповідні органи для оцінки своєї території, повинен зібрати попередньо пакет документів. У нього обов’язково входять:

 • документ, котрий вказує на власника тої чи іншої земельної ділянки;
 • свідоцтво, про право володіти та користуватись землею;
 • копію основних сторінок українського паспорта, а також ідентифікаційного коду;
 • із собою також дуже бажано мати документи на інше нерухоме майно.

Юридичні особи повинні підготувати ще більшу кількість довідок та документів, зокрема із відділу статистики та про державну реєстрацію.

Різновиди процедури

Сьогодні використовуються два основних види грошової оцінки земельних ділянок.

 • Перший — це, так звана, нормативна оцінка. Завдяки їй здійснюється регулювання плати за територію, визначаються втрати, понесені підприємством.
 • Другий різновид — експертна оцінка. Така потрібна для виконання будь-яких контрактів та угод, що стосуються земельної ділянки.

Регламентувати оцінювання землі повинні певні правила та постанови, що містяться в законодавстві країни. Відповідно до методу, цілі оцінювання, самі правки також поділяються на певні підвиди.

 1. Оцінка в грошовій одиниці держави.
 2. Бонітування — передбачає оцінювання якості самого грунту, його фізико-хімічних властивостей.
 3. Економічне оцінювання, тобто визначення тих характеристик, котрі є важливими для виробництва.використовуються два основних види грошової оцінки земельних ділянок

Для чого потрібні?

Грошова оцінка є основою для розрахунку орендної плати за користування конкретним наділом. Також вона є основою для нарахування і самого податку. Часто вона є основою для розроблення певних програм, реформ, спричиняє потребу у нових законопроектах, використовується для обчислення розміру пільги.

Читайте також:  Антикорупційна програма національної поліції України на 2019 рік

Бонітування — дуже важливе оцінювання не тільки для держави, але й для орендаря та власника. Воно дає максимально точні описи грунту та його властивостей, вказує на екологічний стан наділу, здатність його використання.

Економічне оцінювання є основою для виконання нормативного. Без цього важко довести економічну доцільність використання того чи іншого клаптику землі, його економічну придатність, так би мовити, товарність та конкурентність.

Ситуацій, котрі потребують проведення нормативної оцінки, є досить багато. До таких, зокрема, відносяться:

 • необхідність у врегулюванні встановленого власникові податку;
 • потреба у встановлені актуальної до часу ціни на орендну плату у випадку, коли власником наділу залишаються державні чи комунальні підприємства;
 • перехід нерухомості у власність іншої особи, внаслідок чого потрібно з’ясувати розмір мита;
 • розроблення різних програм, котрі стосуються доцільності та ефективності використання земельного ресурсу, оптимізації витрат підприємства тощо.

Ще частіше використовується експертний варіант оцінювання. Так, його найчастіше виконують у таких ситуаціях:

 • для визначення сумарної вартості усієї нерухомості, що належить певній фізичній чи юридичній особі;
 • використання земельного наділу у ролі застави в банку;
 • необхідна оцінка ділянки, котра належить відразу кільком власникам, в тому числі і у випадках, коли одним із співвласників є сама держава;
 • виконання оцінювання відповідно до вимоги суду;
 • за ініціативою власників чи орендарів потрібно вирахувати суму завданих збитків;
 • розрахунок вартості ділянки у ситуації, коли власник (організація чи підприємство) банкрутує.

Варто зазначити, що здійснювати експертну оцінку не може будь-яка особа.  Юридичної сили заключення набуває лише в тому разі, якщо оцінка виконана сертифікованими спеціалістами, що мають усі необхідні ліцензії на проведення своєї діяльності та зазначають це на самому документі.

Для того, щоб не виконувати неактуальної оцінки та не переплутати їх, власникові краще уточнити такий момент у юриста чи у представників фіскальної служби.проведення нормативної оцінки

Індексація

Індексація землі в 2018 році — та тема, котра в парламенті та суспільстві протягом останнього року піднімалась особливо часто. Поки що, як дають зрозуміти чиновники, не варто розраховувати на будь-які зміни у нарахуванні.  Коефіцієнт індексації землі на 2018 рік, як і протягом попередніх років, залежить від індексу споживчих цін. В новому році останні зупиняться на такому рівні:

 • 1 — для тих ділянок, котрі використовуються власниками чи орендарями для сільськогосподарської цілі;
 • 1,06 — для усіх ділянок, котрі використовуються не з ціллю сільськогосподарського виробництва.

На остаточне визначення коефіцієнту особливо сильно впливає і давність останньої оцінки. Індексація грошової оцінки землі в 2018 році включає також інфляцію за попередні роки. Разом із тим, рівень цін минулого року не береться експертами до уваги.Податок на землю

Читайте також:  Административный кодекс Украины на 2021 год

Податок

Податок на землю в 2018 році повинні оплачувати усі ті, хто є власниками земельної нерухомості. При цьому, вказує закон, немає значення яким самим чином використовує свою ділянку власник і чи взагалі якось використовує. Такий збір зобов’язані оплачувати й ті, хто орендують територію, і не є її власником.

Встановлюється податок після оцінювання, про котре говорилось вище. Тому наперед сказати якою буде сума неможливо. У відсотковому співвідношенні це може бути 1-3% від вартості наділу.

Плата за землю в 2018 році в Україні може не оплачуватись деякими категоріями населення. До пільгових груп належать:

 • інваліди та ветерани ВВ;
 • учасники бойових дій в зоні АТО;
 • постраждалі внаслідок чорнобильської катастрофи;
 • деякі пенсіонери.

Окрім цього, порівняно нещодавно був прийнятий закон, котрий дає змогу не платити за користування землею і деяким державним та комунальним закладам.

Зміни будуть стосуватись і оренди нерухомості. Нововведення вказують, що орендна плата за землю у 2018 році не може бути меншою, аніж земельний податок. Таким чином унеможливлюється дармове використання української родючої землі.

Як проводиться оплата?

Нарахування податку за користування земельною ділянкою фізичним особам проводить фіскальний орган за місцем розташування наділу. Представники фіскальної служби зобов’язані до 1-го липня розіслати усім платникам повідомлення про рішення щодо ставки податку. Лист-повідомлення надсилається за місцем реєстрації власника чи орендаря, або ж його фактичного місця проживання, якщо таке було вказано відповідним органам.

З цього часу платник має аж 60 днів для здійснення оплати відповідного податку.

Варто вказати, зо платник не несе жодної відповідальності за своєчасність та правильність нарахування податку контролюючим органом. Разом із тим, він несе, відповідно до законодавства, відповідальність за своєчасність та повному виплат.

Читайте також:  Нові штрафи за порушення ПДР в 2020 році

Не погоджуючись із нарахованою сумою, власник чи орендар мають право оскаржити таке рішення, що гарантується окремим пунктом ПКУ.

Відповідальність за несплату податку

Платник, котрий не оскаржив нарахування, але й, отримавши повідомлення від фіскальної служби, проігнорував оплату, повинен понести покарання у вигляді нарахування штрафу. Розмір останнього залежить від того наскільки саме було здійснено затягування оплати. Так, при затримці оплати на термін до 30 календарних днів стягується штраф у розмірі 10% від суми нарахованого податку.

Якщо ж оплата затримується на період понад 30 календарних днів, тоді доведеться оплатити вже 20% додатково.

Податок на землю, що знаходиться в зоні АТО

Оскільки повноцінно використовувати, а тим паче, отримувати прибуток зі своєї землі, котра в даний період часу знаходиться в зоні антитерористичної операції, власники чи орендарі не можуть, держава для них ухвалила окремий закон. В розділі XX ПКУ зазначено, що усі власники земельних наділів в АТО незалежно від того чи використовують вони свої наділи чи ні, тимчасово повністю звільняються від оплати податку на землю. Щоправда, закон був підписаний заднім числом, тобто з моменту офіційного визначення АТО. Ті ж особи, котрі поспішили подавати декларацію, не повинні здійснювати оплату, навіть якщо вже здійснено розрахунок податку. Звичайно, для того щоб уникнути неприємностей із штрафними санкціями, про помилку наперед потрібно повідомити відповідні органи фіскальної служби.

Така інформація допоможе розібратись із питанням щодо податку на землю та оцінкою земельних наділів. Проте варто зазначити, що разом із освітньою, медичною, пенсійною реформами зараз відбувається підготовка і до проведення грунтовної земельної реформи. Поки що не відомо чи буде вона стосуватись індексації, відміни пільг. Детальнішу інформацію про це можна буде дізнатись згодом.Податок на землю, що знаходиться в зоні АТО

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.