Меню

Податок на нерухоме майно на 2021 рік в Україні

Одним з видів місцевих податків є податок на нерухомість, об’єктом якого виступають житлові будинки, квартири і комерційна та інша нерухомість. Норми чинного законодавства не змінювалися з 2015 року, тому приватних і юридичних осіб так хвилює, яким буде податок на нерухоме майно на 2021 рік в Україні і на що слід звернути увагу при його купівлі/продажу.

Податок на нерухоме майно в Україні

Перелік об’єктів житлового та нежитлового фонду

Перелік об’єктів прописаний в законодавчих актах. Під житловою нерухомістю маються на увазі квартири, будинки, прибудови до них, житло в багатосімейках, котеджі, дачі, садові будиночки. До нежитлового фонду відносяться такі будови: готелі, готелі, торгові, офісні будівлі, склади промислового призначення, господарські будівлі, гаражі та інша нежитлова квадратура.

Податок на нерухоме майно нежитлового призначення і житлового не знімається якщо об’єкт є державним, муніципальним, знаходиться в зоні відчуження, якщо це дитячий будинок або інша нерухомість, де проживають діти-сироти. Також оподаткуванню не підлягають промислові та сільгосппідприємства, об’єкти, власниками яких є особи з обмеженими можливостями.

Повністю ознайомитися з переліком житлового та нежитлового фонду, дізнатися, що підлягає оподаткуванню допоможе консультація юриста або ознайомлення з нововведеннями в законодавчих актах.

Зміни в законодавстві 2015-2020 року

2015 рік

Перші серйозні зміни законодавство, а саме, податок на нерухомість зазнав в 2015 році. Головними з них є:

 • оподаткування торкнулося як житлового, так і нежитлового фонду, раніше, податок віднімався тільки з житлової нерухомості;
 • були внесені зміни щодо встановлення пільг на деякі об’єкти, перелік і розмір визначався і встановлювався органами місцевого самоврядування;
 • розмір податкових ставок Стад затверджуватися місцевими органами, при цьому він не міг бути більше 2% від законодавчо встановленої в Україні мінімалки за 1м2.

Подальші зміни відбулися в наступному періоді.

2016 рік

Прихід нового року не сильно обрадував власників нерухомості:

 • податок на нерухомість збільшився до 3%;
 • органи місцевого самоврядування були позбавлені права встановлювати пільгові ставки;
 • відбулося збільшення податкових ставок для квартир з квадратурою понад 300 кв.м і будинків понад 500 кв. м – приблизна сума збільшення склала 25 тис. грн. за один об’єкт нерухомості.

Змін у законодавстві не відбувалося протягом 4-х років. А ті, що відбулися далі не можна назвати глобальними.

2020 рік

Цього року кардинальних змін у законодавстві не відбулося. Були внесені деякі поправки і пропозиції, які не можна вважати значними:

 • податкова ставка склала 1,5% від мінімалки за 1м2;
 • місцеві органи самоврядування знову були наділені повноваженнями щодо встановлення пільгових ставок на нерухомість;
 • податок на квартири понад 300 кв.м і будинків понад 500 кв. м залишився незачепленим.
Як розраховувається податок

Цього року відбулися зміни в частині адміністративної відповідальності. Тепер, якщо власник нерухомості не отримував від податкового органу повідомлення про сплату податку, він не міг притягуватися до адміністративної відповідальності.

Зазначені зміни не говорять про те, що податок залишається ан колишньому рівні. Він нараховується за всі роки. У підсумку, рано чи пізно, власнику житлового та нежитлового фонду доведеться виплатити заборгованість перед державою.

Платники податку на нерухомість у 2021 році

Платниками податку на нерухомість у новому році є юр-, фізособи та нерезиденти України. Якщо власників об’єкта декілька, платник визначається в такому порядку:

 • визначаються частки кожного власника, і сплата податку проводиться згідно належної їм частини;
 • податок сплачується одним із співвласників, якого інші учасники порахували головним;
 • якщо спільна нерухомість поділена в натурі, кожна особа сплачує свою частку пропорційно, відповідно до вимог законодавства.
Читайте також:  Яким буде податок на додану вартість в 2021 році в Україні?

Детальніше про нерухомість, транспортний податок на 2021 рік та інші зміни в законодавстві можна дізнатися завдяки спілкуванню на тематичних форумах або за допомогою виписки спеціалізованих журналів.

Пільгова ставка податку на нерухоме житло на 2021 рік

Законодавством передбачені пільги на нерухомість для об’єктів, зазначених у законодавстві України. Згідно з документом пільга для фізосіб передбачена на такі об’єкти нерухомості:

 • для однієї або декількох квартир – загальна пільга становить 60м2;
 • для одного або декількох житлових будинків – загальна сума пільги становить 120м2;
 • при наявності у власності різнотипної нерухомості – загальна сума пільги становить 180 м2.
Пільги податку на нерухомість

Детальніше ознайомитися з сумою наданої державою пільги, пропонуємо на прикладі.

№ 1

Особа є власником однокімнатної квартири квадратурою 50м2. Інші власники нерухомості відсутні.

Після застосування податкової пільги виходить зайві 10м2, що говорить про неможливість застосування податкового зобов’язання.

№ 2

Фізособа є власником декількох об’єктів: квартири квадратурою 50м2 і будинку квадратурою до 250м2. Таким чином у власності знаходиться житлові об’єкти загальною квадратурою 300 м2. Оскільки житлу різнотипне пільга становить 180м2.

Таким чином, ставка податку на нерухоме майно на 2021 рік буде застосована тільки до решти 120м2.

Ставка податку на нерухоме майно на 2021 рік

Як зазначалося раніше, з 2020 року податкові ставки встановлюються органами місцевого самоврядування і вони не повинні бути більше 1,5% від розміру мінімалки, встановленої за 1м2. Зазначені вид податку не є обов’язковим, тому, якщо місцеві органи не приймуть відповідного рішення, оплачувати його не доведеться.

Розрахунки та звітність зі сплати податку на нерухомість

Який податок на нерухомість для пенсіонерів, фіз – і юросіб повідомляють співробітники податкового органу. При незгоді з пред’явленою сумою особа може подати заяву для проведення повторної перевірки з метою спростування наявної в податковій службі інформації.

Читайте також:  Каким будет налог на недвижимость в 2021 году в Украине?

Контролюючі органи мають право перевірити кількість об’єктів, що знаходяться в особистій власності платника податків, квадратуру приміщень, право на пільгу зі сплати податку на нерухомість, правильність нарахування розміру податкової ставки, загальну суму нарахування.

При виявленні розбіжностей між наявними та отриманими даними, невідповідності документів, неправильності нарахування суми податку та інших фактів проводяться відповідні перерахунки.

Розрахунки зі сплати податку проводяться відповідно до вимог законодавства, для юридичних осіб до 20.02 щорічно у вигляді подання декларації до податкової служби.

Терміни сплати для фізосіб становлять 60 днів з моменту вручення власнику нерухомості повідомлення, для юросіб – оплата проводиться у вигляді авансових внесків протягом 30 днів після завершення кварталу.

Резюме

У 2021 році законодавчі вимоги в частині сплати податку на нерухомість практично не зазнали змін. При цьому не виключено, що в кінці цього року будуть розглянуті і прийняті деякі законопроекти.

Розрахунки і суми податків, терміни сплати залишилися на рівні 2020 року. Регулярне ознайомлення із законодавчими актами дозволить завжди залишатися в курсі подій.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.