Меню

Розрахунок відпускних у 2022 році в Україні

Головним завданням роботодавців є своєчасне надання відпочинку працівникам та грамотний розрахунок відпускних у 2022 році в Україні. Очікуються чи ні в новому році нововведення – залишається загадкою. За яким алгоритмом будуть проводитися розрахунки в новому періоді пропонуємо розібратися докладніше.

Розрахунок відпускних у 2022 році в Україні

Алгоритм проведення розрахунків

Щоб дізнатися суму відпускних важливо вивчати законодавчі зміни. Останні були 16 років тому, в 1995 році. На жаль, КМУ не придумав нічого нового, і швидше за все в 2022 році кількість днів для розрахунку відпускних і інші показники залишаться на колишньому рівні. Керуючись Порядком розрахунку відпускних роботодавцю доведеться врахувати наступну інформацію:

 • прорахувати параметри середньої зарплати;
 • помножити отримані результат на кількість календарних днів у відпускному періоді.

При цьому варто враховувати, показник середньої зарплати розраховується за формулою: сукупний прибуток за розрахунковий період/кількість днів у розрахунковому періоді (календарних).

З чого складається розрахунковий період?

Тривалість розрахункового періоду залежить від кількості раніше отриманих і оплачених відпускних. Базовий 12-місячний період застосовується для розрахунків середньої заробітної плати при наданні відпусток:

 • щорічний;
 • учнівський;
 • творчий;
 • додаткових по догляду за дитиною;
 • компенсації за невикористаний відпускний період.

Розрахунки починають проводитися з місяця, який передує відпустці.

Розрахунок відпускних в Україні

Приклад нарахування відпускних-розрахункового періоду

Зрозуміти правильність розрахунків допоможуть приклади відпускних, популярні на кожному підприємстві.

Приклад 1

Працівник більше року працював на підприємстві. У даній ситуації розрахунковим вважається період 1 року, який передує місяцю отримання відпустки. Якщо співробітник був прийнятий 18.04.2020 і початок відпустки заплановано на 15.08.2022, розрахунковим для оплати відпускних стане період: серпень 2021-липень 2022рр.

Приклад 2

Час роботи співробітника на підприємстві становить менше року. При цьому він розраховує на відпустку. Розрахунковим періодом у зазначеній ситуації за умови прийому на роботу 15.03.2022 та відпустки з 15.08.2022 стане квітень 2022-липень 2022рр. полегшити роботу бухгалтера та особисті підрахунки допоможе бланк графіку відпусток на 2022 рік в Україні.

Читайте також:  Сушки для посуды – удобное приспособление для кухни ресторана

При розрахунку середньої заробітної плати включаються такі показники:

 • основний заробіток;
 • додаткові доплати з надбавками;
 • премії виробничого характеру;
 • інші виплати, за які працівникові зберігалася середня зарплата.

В нарахування відпускних у 2022 році в Україні не включаються такі виплати:

 • добавки до зарплати за виконання окремих доручень керівництва;
 • виплати одноразового характеру;
 • компенсації, отримані під час перебування у відрядженні;
 • допомога та подарункові гроші, виділені до ювілею або надані профспілковою організацією;
 • виплати, оплачені керівником у розмірі 2/3 посадового окладу;
 • інші виплати, які перераховує Порядок № 100 та закон України Про відпустки.

Тонкощі і попередні законодавчі зміни описані в порядку. Документ доступний в інтернет-ресурсах і на тематичних форумах.

Як визначити кількість днів, які включаються в розрахунок середнього заробітку?

Щоб підрахунок кількості календарних днів був правильним, з нього слід виключити законодавчо визначені президентом святкові дні, періоди, протягом яких співробітник не працював і йому не виплачувалася зарплата, робота за неповним трудовим графіком, ініційованим працівником особисто.

Після визначення сумарного заробітку і кількості календарних днів розраховується середня заробітна плата для визначення відпускних. Розрахунки проводяться за формулою:

 • Сзп = ЗП: (Дк – Дс – Дпп) , де
 • Сзп-середньоденний показник заробітку;
 • ЗП-загальний показник, який був нарахований за розрахунковий період;
 • Дк-кількість календарних днів;
 • Дс-кількість законодавчо встановлених святкових днів;
 • Дпп-кількість днів простою або невиходу на роботу з поважної причини.
Розрахунок відпускних у 2022 році

При наявності коректних даних проблеми з розрахунками відсутні. Якщо зазначена формула викликає труднощі, бухгалтера пропонують використовувати калькулятор розрахунку відпускних 2022 в Україні. Знайти додаток можна на Офіційних бухгалтерських сайтах або тематичних форумах.

Калькулятор розрахунку відпускних 2022 в Україні

Для розрахунку відпускного періоду працівника по калькулятору потрібно введення перевірених даних у відповідні графи. Такими даними є: розмір середньоденної заробітної плати по кожному місяцю і кількість відпускних. Після натискання відповідної вкладки програма прораховує відпускні в автоматичному режимі.

Читайте також:  Повышение зарплаты учителям в 2021 году в Украине

Розрахунок відпускних після самоізоляції

Пандемія коронавірусної інфекції внесла свої корективи в розрахунок відпускних. Якщо простій на роботі був пов’язаний з карантином, дні щорічної відпустки накопичуються далі.

Наприклад, при працевлаштуванні працівника 1 квітня 2021 року і офіційному звільненні 30 травня 2021года, роботодавець зобов’язаний видати співробітнику компенсацію. Гроші працівникові покладаються в обов’язковому порядку, незалежно від повноцінності роботи в період карантину. За 2 таких місяці кількість гарантованих державою відпускних складе 2 дні з 24 обов’язкових. Це стосується всіх працівників, які пропрацювали на підприємстві більше року. Далі відпускні та компенсаційні виплати розраховуються в звичайному порядку. Таким чином особи, які перебувають на карантині та самоізоляції захищені з боку держави.

Коли покладається компенсація за невикористану відпустку?

Багатьох співробітників цікавлять передумови отримання компенсації за невикористану відпустку. Згідно з нормами та вимогами чинного законодавства такими передумовами є наступні:

 • наявність невикористаної відпустки, а також додаткової відпустки по догляду за дитиною при звільненні працівника;
 • при переведенні працівника на інше підприємство та наявність у нього невикористаної відпустки;
 • компенсація покладається при бажанні працівника замінити частину відпустки додатковою проплатою за рахунок підприємства;
 • смерть працівника і наявність при цьому невикористаної відпустки.

В останній ситуації отримати компенсаційні виплати можуть спадкоємці (при наданні документа, що підтверджує факт родинного зв’язку).

Важливо! Згідно з нормами чинного законодавства строки виплати грошової компенсації не встановлено. Таким чином, невикористані за кілька років відпустки повинні бути компенсовані працівникові в грошовому вигляді в обов’язковому порядку.

Не виключено, що до кінця 2021 року ситуація зміниться. На сьогоднішній день про законопроекти, що стосуються нововведень у розрахунку відпускного периоду нічого невідомо.

Резюме

З настанням нового року українці очікують чергові законодавчі зміни, в тому числі і ті, які стосуються нарахування відпусток. На жаль, в законопроектах не передбачено нововведень на 2022 рік. Швидше за всього залишиться на колишньому рівні. Розраховувати на ускладнення формули розрахунку, переваги не варто. Сучасних бухгалтерів ситуація влаштовує.

Читайте також:  Доплата мінімальної зарплати у 2022 році в Україні

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.