Меню

Судовий збір на 2020 рік, таблиця

Судовий орган — це установа, функціонування якої можливо при наявності грошової допомоги у вигляді судового збору. Закон про судовий збір передбачає обов’язкове сплачування встановленої законодавством грошової суми, яка напряму залежить від мінімального прожиткового мінімуму.

Судебный молоток и украинские гривны

Яким буде судовий збір на 2020 рік в Україні залежить від закладених у бюджеті грошей.

Що таке судовий збір – для чого він потрібен

Під судовим збором розуміється встановлена на законодавчому річні грошова сума, яка справляється на всієї території України. Вона оплачується позивачем при поданні заяви/скарги до судового органу, а також за надання ним документів чи рішень. Судовий збір входить до судових витрат.

Сплачувати збір повинні резиденти та нерезиденти України, юридичні та приватні підприємства, фізичні особи-підприємці, які звернулися за послугами суду.

Судовий збір виконує наступні функції:

 • компенсаційна – передбачає грошову сплату/компенсацію державі за послуги та утримання судового органу;
 • дисциплінуюча – завдяки судовому збору кількість позовів необґрунтованого характеру значно зменшується, оскільки у разі відмови позивачу, оплачена грошова сума не повертається;
 • стимулююча – високі судові ставки стимулюють відповідача в добровільному порядку встановити права позивача.

Судовий збір на 2020 рік в Україні – хто звільняється

Після підвищення судових ставок до адміністрації, місцевого самоврядування та правових центрів стали надходити запитання про звільнення від сплати судового збору.

Згідно з консультацією спеціалістів стало ясно, що від сплати обов’язкової грошової суми звільняються позивачі зі справами про:

 • стягнення з роботодавця зарплати та поновлення їх на роботі;
 • відшкодування шкоди внаслідок каліцтва, смерті та проблем зі здоров’ям завдяки ігноруванню правил безпеки на підприємстві;
 • сплату аліментів та інших витрат на виховання дитини;
 • відшкодування збитків, які були вчинені внаслідок криміналу.
Читайте також:  Каким будет налог на добавленную стоимость в 2021 году в Украине?

Крім цього, сплата судового збору непотрібна для інвалідів ВВВ, інвалідам 1 та 2 групи та їх представникам, українцям, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, Героям України, біженцям, військовослужбовцям, справи яких напряму пов’язані з військово службовими обов’язками, представникам органів місцевого самоврядування.

На звільнення від обов’язкового платежу можуть розраховувати споживачі (при умові порушення Закону «Про захист прав споживачів»). До цієї категорії відноситься населення за позовами з питання агресії РФ, а також позивачі, майно яких було пошкоджено внаслідок окупаційних дій.

З повним переліком категорій можна ознайомитись завдяки гарячої лінії правової допомоги, телефон якої знаходиться в прямому доступі в інтернет-ресурсах.

Зміни які очікуються у 2020 році

У наступному році не виключено збільшення ставок судового збору, який напряму пов’язаний з розміром прожиткового мінімуму та складає:

 • для дітей дошкільного віку –1754 грн.;
 • для школярів та повнолітніх –2187 грн.;
 • для дорослого населення працездатного віку –2073 грн.;
 • для соціально-незахищених категорій населення – 1615 грн.

Крім цього, ставка збору залежить від категорії особи та різновиду інстанції. Наприклад, грошові суми стають більшими при умові звернення юридичної особи до вищої інстанції.

Процедура сплати судового збору

Судовий збір на 2020 рік, таблиця яка зображена в інтернет-ресурсах, підкаже приблизні грошові суми. У наступному році планується чимало нововведень стосовно фіксованої ставки.

Наприклад, при подачі позову майнового характеру фізичні особи та підприємці заплатять від 830 до 10365 грн., юридичні – від 2073 грн. до 725550 грн. При розгляді справи немайнового характеру фізична особа заплатить 830 грн., аналогічна сума буде оплачена при розірванні шлюбу. В більшості випадків фіксовані суми не перевищують 1100 грн.

Принцип судебного сбора в Украине

Якщо мова йде про нефіксовану суму, юристи рекомендують використати калькулятор судового збору, який є на правових порталах.

Читайте також:  Каким будет экологический налог в 2021 году в Украине

Порядок сплати судового збору

Грошові суми за послуги судового органу можуть бути оплачені в готівковій та безготівковій формах. Якщо ціна позову визначається в іноземній валюті, гроші сплачуються у гривні згідно з офіційним курсом.

Якщо до судового органу подається справа майнового та немайнового характеру грошова сума оплачується за двома ставками. При розірванні шлюбу з одночасним розділом майна грошова сума оплачується аналогічно.

При поданні повторного позову який не був розглянуто позивач сплачує гроші на загальних підставах. Якщо було прийнято рішення про повернення обов’язкової грошової суми, але воно не було виконано, позивачу необхідно до повного пакета документів додати первісне повідомлення про сплату збору.

Якщо заява подається кількома позивачами грошова сума пропорційно ділиться між кожною людиною.

Правильність розподілу та начислення судового збору контролюється відповідними органами згідно з процесуальним законодавством.

Умови повернення судового збору

Повернення збору передбачено в наступних випадках:

 • коли розмір позовної вимоги був значно більшим ніж це передбачено законодавством;
 • при поверненні позивачем заяви/скарги;
 • при відмові у відкритті справи;
 • у випадках, коли заява була залишена без розгляду;
 • справа була закрита.

В першому випадку грошова сума повертається у вигляді різниці, в інших – у повному розмірі. Повернення грошей здійснюється згідно з вимогами законодавства, контроль за поверненням судового органа покладено на фіскальні органи.

Резюме

Судовий збір в Україні є обов’язковою процедурою при зверненні до судового органа. Наряду з цим, законодавством передбачені випадки та категорії людей, які можуть бути звільнені від його сплати.Аналіз попереднього року показує що у 2020 можливо збільшення ставок судового збору, оскільки він напряму залежить від мінімального прожиткового мінімуму. Розмір грошової суми залежить від різновиду судової справи та органу, який буде її розглядати.

Читайте також:  Податкова соціальна пільга в 2021 році
Це буде цікаво:

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *